Přeskočit na obsah

Wikipedie:Nominace nejlepších článků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkratka:
  • WP:NNČ
    WP:FAC

Tato stránka je určena k posuzování článků, které kandidují na zařazení mezi Nejlepší články, ukázky nejkvalitnější práce na české Wikipedii.

Skončené diskuse se přesouvají do archivu, úspěšné články řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články. Stažené nominace se archivují a řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články/Archiv stažených nominací.

„Nejlepšími články“ se stávají články či seznamy (dále jen články) prostřednictvím diskuse wikipedistů na této stránce. Diskuse se může účastnit a články smí navrhovat každý wikipedista včetně neregistrovaných (vystupujících pod IP adresou). Při vyhodnocování hlasování se však v případě pochybností přihlíží především ke kvalitě přednesených argumentů.

Proces nominací koordinují, případné nejasnosti rozhodují a sporná hlasování vyhodnocují pověření wikipedisté z následujícího seznamu (dále pověřenci). Ti také mohou na základě své dohody k seznamu přidávat jména dalších wikipedistů, kteří budou ochotni tuto funkci přijmout.

Seznam pověřenců (chronologicky):

Podněty a dotazy pro pověřence pište na jejich nástěnku.

Požadavky na navrhovatele

[editovat | editovat zdroj]

Navrhnout článek může každý wikipedista, měl by ovšem předem zajistit splnění následujících podmínek:

  • Článek skutečně musí být na vysoké úrovni kvality a plnit veškerá relevantní pravidla a doporučení týkající se obsahu. Nejdůležitější jsou shrnuta na této stránce a doporučuje se je před nominací projít a ověřit. Je také vhodné napřed využít recenzní řízení a nominovat článek až když budou připomínky recenzentů vyřešeny. Dále se doporučuje článek před nominací na nějakou dobu zařadit mezi Dobré články, aby se ověřilo, že proti jeho kvalitě nejsou zásadní námitky.
  • Nominující wikipedista musí být připraven a schopen operativně reagovat na námitky diskutujících a průběžně vylepšovat navržený článek podle jejich námětů.

Ukáže-li se, že navrhovatel uvedené požadavky zásadním způsobem neplní, může pověřenec navržený článek vyřadit z diskuse.

O záměru nominovat článek je vhodné informovat jeho nejdůležitější autory, pokud jsou nadále v projektu aktivní. Autory lze zjistit z historie článku nebo pomocí nástrojů jako je tento nebo tento.

Průběh nominace

[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista navrhující článek založí diskusní stránku (podrobný návod je uveden níže) a stručně zdůvodní nominaci. Pokud článek prošel nominací již dříve, uvede odkazy na příslušný archiv. Je vhodné také zmínit hlavní autory, upozornit na případné recenze a přiblížit téma článku, pokud není úplně jasné z jeho nadpisu.

Po založení nominace se zahajuje diskuse bez hlasování. Ta trvá obvykle aspoň 14 dní, pokud však článek již prošel recenzí nebo byl před nominací alespoň půl roku nepřetržitě zařazen mezi Dobrými články, smí být ukončena již po týdnu. V každém případě se však hlasování smí zahájit až ve chvíli, kdy všechny zásadní a nesporné připomínky z diskuse jsou vyřešeny a text článku je stabilizován. Zahájit hlasování by měl ten, kdo článek navrhl, ale v odůvodněném případě to smí udělat i jiný wikipedista, jsou-li pro hlasování splněny podmínky.

Hlasování doprovázené diskusí trvá obvykle 14 dní, může však být prodlouženo nebo výjimečně i zkráceno. Anonymní IP adresy nesmějí hlasovat, aby se vyloučila manipulace hlasování, avšak mohou se účastnit diskuse. Wikipedista uzavírající diskusi rovněž může odůvodněně vyloučit hlasy těch, kteří buď nesplňují podmínky obvyklých hlasování na Wikipedii (účet založen před počátkem hlasování a alespoň 25 editací v článcích) nebo nepřinášejí žádné či jen zjevně nerelevantní argumenty. Za úspěšnou se obvykle považuje ta nominace, která získá 3/4 hlasů. Při vyhodnocení se významně přihlíží k váze argumentů v diskusi a k tomu, zda byly námitky diskutujících uspokojivě vyřešeny. Zejména v případě, že byla závažně a oprávněně zpochybněna věcná správnost či nestrannost článku, může být hlasování prohlášeno za neúspěšné i v případě, že článek získal dostatek hlasů. V případě neúspěšné nominace se nedoporučuje článek znovu nominovat do doby, než budou vyřešeny jeho zásadní nedostatky, kvůli kterým byla jeho předchozí nominace neúspěšná.

Vyhodnocení diskuse a hlasování by měl provádět wikipedista, který má zkušenost s tvorbou kvalitních článků a procesem nominace. Sporné případy nesmí vyhodnocovat sám autor ani navrhovatel článku, vhodné je naopak o to požádat někoho z pověřenců. Ten, kdo článek vyhodnotí, by měl zajistit archivaci diskuse a další formality.

Doporučení k hlasování

[editovat | editovat zdroj]
  • při hlasování proti se vždy doporučuje uvádět konkrétní důvody, při hlasování pro v případě existence důležitých námitek rovněž; argumenty budou brány v úvahu při vyhodnocení
  • drobné připomínky týkající se např. jedné nebo několika málo pravopisných chyb je lépe řešit vlastní opravou
  • je možno i při hlasování dále diskutovat
  • lidé, kteří hlasovali proti, by měli změnit hlas, pokud již byly opraveny nedostatky, kvůli kterým hlasovali proti (navrhovateli se doporučuje upozornit je na to, pokud se domnívá, že tak učinil)
  • vyřešené připomínky se z diskuse mohou škrtat, nebo lépe odškrtnout (např. s použitím šablon {{Vyřešeno}} nebo {{Ano}}), aby byl přehled, co ještě zbývá k dopracování

Jak navrhnout článek na nejlepší

[editovat | editovat zdroj]

Toto je vzor pro fiktivní článek, který by se jmenoval Velký modrák. Je samozřejmě nutno použít skutečné jméno článku, který navrhujete…

Stručný návod

[editovat | editovat zdroj]
  1. Založte diskusní podstránku
  2. Do sekce #Diskuse před hlasováním vložte {{/Velký modrák}} a uložte ji
  3. Na začátek diskusní stránky článku (Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{nnc}}.

Podrobnější vysvětlení

[editovat | editovat zdroj]

Přidejte do seznamu níže takovýto kód pro vložení obsahu budoucí podstránky „Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák“:

{{/Velký modrák}}

Ten zajistí, že obsah podstránky, jakmile ji založíte, bude vkládán do hlavní stránky nominací. Zatím se kód po uložení (nebo v náhledu) projeví pouze jako červený odkaz. Po kliknutí na něj vytvoříte podstránku pro nominační diskusi vložením textu. Například:

  • Část hlasování se přidá až při jeho zahájení, aby nemátla diskutující.
  • Na začátek diskusní stránky nominovaného článku vložte šablonu {{nnc}}.
  • Hlasování trvá běžně 14 dní, při jeho prodloužení, kromě ohlášení prodloužení, také bezprostředně pod nadpis Hlasování vložte zakomentované nové datum konce hlasování, takto: <!-- 27. března --> (je to pro robota aktualizujícího stránky Wikipedie:Portál Wikipedie/Co se děje/Nominace nejlepších článků a oznámení nad Posledními změnami)

Potvrzení

[editovat | editovat zdroj]

Neodpovídá-li článek úrovni vyžadované u nejlepších článků a pokusy o nápravu nebyly úspěšné – je vhodné upozornit na vady na diskusní stránce článku, případně kontaktovat jeho hlavní autory, je možné článek navrhnout k potvrzení jeho statusu nejlepšího. Proces potvrzování probíhá stejně jako u nominace, s tím, že založená diskuzní stránka má název {{/Jméno článku (potvrzení)}}, místo šablony {{nnc}} se na diskusní stránku článku vkládá {{nnc - potvrzení|Jméno článku (potvrzení)}} a hlasuje se o „pro potvrzení“ a „proti potvrzení“.

Vyprázdnit paměť serveru
(použijte v případě, že se vám tu ukazují zastaralé verze podstránek)

Hlasuje se

[editovat | editovat zdroj]

O těchto článcích se právě hlasuje:

Diskuse před hlasováním

[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o nominovaných článcích. Před postupem do hlasování musí být vyřešeny všechny zásadní námitky.

Článek Secese je už čtvrt roku v recenzním řízení, obdržel dvě recenze, za které děkuji a které jsou snad už vypořádané, a tak si říkám, že bychom ho mohli zkusit posunout dál.--Jan Spousta (diskuse) 29. 4. 2025, 10:36 (CEST)[odpovědět]

Opravil jsem kotvy pro {{sfn}}, ale nevím, kam má vést {{Sfn|Lucie-Smith|1979|pp=160–162}}. --Matěj Suchánek (diskuse) 1. 5. 2025, 12:54 (CEST)[odpovědět]

Děkuji za upozornění, je to reference, která chybí už v anglickém originále. Má to podle všeho být LUCIE-SMITH, Edward, 1979. Furniture: a concise history. London: Thames and Hudson. Přidal jsem tu knížku do seznamu literatury.--Jan Spousta (diskuse) 3. 5. 2025, 07:47 (CEST)[odpovědět]
  • Neozdrojované části či celé odstavce (nejen u výčtu objektů, kde se dá přivřít oko, že to není zdrojované), např.: "Z nutnosti a kvůli nezájmu o tento styl demolice po druhé světové válce zrychlily ... což nakonec vedlo k záchraně přeživších staveb, jejich ochraně a restaurování. " OpravenoOpraveno Opraveno.
  • Na NČ velmi mnoho červených odkazů (to by bylo hodně, hodně práce odbarvit). Ale myslím, že je dobrým vkusem, že v úvodu článku není ani jeden takový červeňák. OpravenoOpraveno Opraveno.
  • U všech cizojazyčných zdrojů (i doporučené literatury) doplnit jazyk zdroje (skoro nikde není). Jsou na to automaty, které to umí doplnit, třeba Wire. OpravenoOpraveno Opraveno.
  • V textu chybí nezlomitelné mezery (jednoznaková slova a číslice - třeba 20. století) - vypadá to ošklivě a zhoršuje to čitelnost. OpravenoOpraveno Opraveno.
    Jsem pevnomezerový minimalista a dal jsem je jen tam, kde je Wikipedie:Typografické rady výslovně požaduje, což WP:K připouští.--Jan Spousta (diskuse) 24. 5. 2025, 08:46 (CEST)[odpovědět]
  • Formální nutný požadavek "Článek je co nejlépe přístupný osobám s různými postiženími." V příslušné nápovědě je jasně a tučně napsáno "Každý netextový prvek na stránce, který nese významové sdělení, má také odpovídající textovou alternativu. " a pak je tam příklad popisu obrazu:[[Soubor:Mona_Lisa.jpg|náhled|alt=Olejomalba horní poloviny těla sedící mladé ženy s vlasy po ramena, pohledem upřeným na diváka a mírným úsměvem na rtech, na pozadí je krajina s vodní hladinou ve výši hlavy zobrazené dámy.|Leonardo: ''Mona Lisa'']]. Aneb, obrázky by měly mít tzv. "alty" - dokud to nebude nějaká AI schopna sama doplnit, tak je nutné dělat ručně. OpravenoOpraveno Opraveno.
  • Jsou tam i další rady=povinnosti v této oblasti, např. "Části textu, které jsou v cizím jazyce, řádně označte.", aneb nutnost doplnit šablonu cizojazyčně u textů v cizím jazyce, tedy třeba: "coup de fouet", "Modernismo madrileño", "Stadtbahn", "Nieuwe Kunst". OtázkaOtázka
    Viz dotaz níže (Vyznačování cizojazyčných textů šablonou Cizojazyčně)--Jan Spousta (diskuse) 24. 5. 2025, 19:51 (CEST)[odpovědět]
  • "Doporučená četba" není seřazena dle abecedy, je tedy dle důležitosti? OpravenoOpraveno Opraveno.
  • , 1903–04. L'Art appliqué:.... čárka na úvod vypadá dost divně OpravenoOpraveno Opraveno.
  • (v úvodu) "později modernismus." odkaz vede na neexistující článek o architektuře, ač text je obecně o daném stylu OpravenoOpraveno Opraveno.
    • Podle mě neopraveno, text mluví o modernismu obecně a odkaz vede na modernismus v architektuře. V anglické Wiki vede dané slovo na článek en:Modernism, v češtině je to spojeno s článkem moderna, což nevím, zda není něco jiné. Řekl bych, že by se to mělo na Wikidatech rozpojit a měl by vzniknout článek o modernismu, tedy jak je uvozen na angl. Wiki: "Modernismus byl hnutím počátku 20. století v literatuře, výtvarném umění a hudbě, které kladlo důraz na experiment, abstrakci a subjektivní prožitek.Jeho součástí byla filozofie, politika, architektura a sociální otázky. Modernismus se soustředil na přesvědčení o „rostoucím odcizení“ od převládající „morálky, optimismu a konvencí“[3] a na touhu změnit způsob, jakým spolu „lidé ve společnosti komunikují a žijí“[4]..." [auto překlad bez korektur] --Pavouk (diskuse) 27. 5. 2025, 12:09 (CEST)[odpovědět]
    @Pavouk: Myslím, že když je to v kontextu art deco (tedy čistě výtvarné a architektonické hnutí), tak by se právě mělo odkazovat na architektonický modernismus, tedy to, co zahájili Le Corbusier, Walter Gropius a Ludwig Mies van der Rohe po první světové válce. Modernismus v širším smyslu (napříč všemi oblastmi umění) by byl asi možný také, ale tohle mi tam sedí lépe. Bylo by navíc nesnadné vysvětlovat, jakým způsobem Schönberg, Pound nebo Joyce navazovali na secesi.--Jan Spousta (diskuse) 27. 5. 2025, 13:09 (CEST)[odpovědět]
  • v češtině lze najít zdroje k tomu, že secese se projevila v literatuře i v hudbě. Zasloužilo by si to alespoň zmínku, polemiku, že tyto zdroje jsou třeba zastaralé (různé diplomky) a secese se v nich rozhodně neuplatnila. Čtenář-laik, jako já, by to mohl hledat a divit se. Italská wiki má k tomu dokonce malou kapitolku it:Art_Nouveau#Letteratura_e_musica, bohužel bez zdrojů. Čtyřdílná encyklopedie Universum ( 4. díl, Ř-Ž) věnuje půlku textu secesi v architektuře, malbě a spol. a druhou půlku textu právě literatuře a hudbě. OpravenoOpraveno Opraveno.
    Přidal jsem o tom jeden odstaveček a ozdrojoval zmíněnou diplomkou.--Jan Spousta (diskuse) 24. 5. 2025, 08:46 (CEST)[odpovědět]
  • "Podrobnější informace naleznete v článku Secesní architektura." > pak už je zcela zbytečné, aby "Secesní architektura" byla v seznamu souvisejících článků. OpravenoOpraveno Opraveno.
  • "herečku Saru Bernhardtovou ve hře Gismonda." odkaz nevede na hru, ale na plakát. Naopak úvodní fotka "Alfons Mucha: Plakát Gismonda se Sarou Bernhardtovou, 1894" má dva odkazy, ty ale nevedou na článek přímo o tom plakátu, což je škoda. JS: Článek o plakátu vznikl před pár dny, je teď na něm Urgentně upravit, počkal bych, jak se to vyvine. OpravenoOpraveno Opraveno.
    Článeček jsem zachránil a rozšířil jeho téma i na hru.--Jan Spousta (diskuse) 24. 5. 2025, 08:46 (CEST)[odpovědět]
  • "vídeňský Pavilon Secese": pokud je "Pavilon Secese" neoficiální název, tak podle mě by nemělo být velké písmo, resp. bych psal tedy: "Vídeňský pavilon secese" NámitkaNámitka
    IMHO by se mělo psát velké S, protože Secese tu neodkazuje na sloh obecně, ale na spolek, který se tak jmenoval.--Jan Spousta (diskuse) 24. 5. 2025, 08:46 (CEST)[odpovědět]
  • v úvodu: "pronikla i do zámoří", nejednoznačný pojem, není prolink a v textu níže není ono "zámoří" rozvedeno. OpravenoOpraveno Opraveno.
  • "v New Yorku zahájená roku 1959" - ve zdroji (Britannica), je jen onen rok 1959 a ne roky další. To je pak v rozporu s textem v úvodu "došlo v 60. letech 20. století, kdy významné výstavy v New Yorku"... jelikož 1959 není 60. léta. To je až rok 1961 a další. OpravenoOpraveno Opraveno.
  • ! (úvod zásadní kapitoly charakteristika) "Secese se inspirovala přírodními, plynulými křivkami rostlin a květů.[2] Mezi další znaky " První věta říká, čím se inspirovala, ale ne jak se to projevilo v té secesi - tedy ony znaky. A další věta už pak navazuje "dalšími znaky". Na úvod NČ mi to přijde divné a slabé. Lepší je třeba fr. Wiki a příslušná "Secese je nesmírně bohatý umělecký směr, který se na různých místech, v různých dobách a různými technikami vyvíjel odlišně. Přesto lze toto hnutí rozpoznat podle řady společných znaků, i když ne všichni umělci využívali stejná témata nebo zahrnovali stejné vlivy. " (překlad automatu) OpravenoOpraveno Opraveno.
  • ! v textu se píše na více místech o přírodě, ale spíše o motivech, vzorech. Ale ne o jednom z rysů secese a to něco jak návratu k přírodě (třeba [1] str.9). Podobně "zdravý životní styl, tedy i hygiena, sport a tělesný pohyb". Nebo ne? NámitkaNámitka
    Myslím, že to byl směr pohybu západní kultury zřetelný přinejmenším někdy od poloviny 19. století a na secesi neměl specifický ani rozhodující vliv.--Jan Spousta (diskuse) 24. 5. 2025, 08:46 (CEST)[odpovědět]
  • Nejasnost v geografii přelomu 19. a 20. století. Kapitola "Rakousko-Uhersko a Balkán" - tedy RU + třeba Srbsko, Rumunsko, Bulharsko. Pod ní je podkapitola "Další slovanské části říše" to je nejednoznačné, když kapitola je o více tehdejších státech. NámitkaNámitka
    O kterých tehdejších státech? Je tam v podstatě jen o různých slovanských částech Rakouska-Uherska mimo Čechy a Moravu. Srbsko a Rumunsko mají vlastní kapitolu, protože nebyly součástí R.-U.--Jan Spousta (diskuse) 22. 5. 2025, 23:37 (CEST)[odpovědět]
  • (úvod) "Dnes je secese ceněna nejen pro svou estetickou hodnotu..." Nezdrojované, přitom dále v textu není nijak rozvedeno (!) A navíc slovo dnes je nevhodné. Nešlo by něco jako "Od 80. let 20. století, od začátku 21.století..." OpravenoOpraveno Opraveno.
  • v prvním odstavci úvodu mají být ty nejzásadnější informace, proto mi druhá věta "Jeho předchůdci byli... jako Hnutí uměleckých řemesel a Eugène Viollet-le-Duc." přijde tady nevhodná. Stejně tak i třetí. Výstavba prvního odstavce anglického článku mi přijde mnohem vhodnější/encyklopedičtější: Secese... je mezinárodní umělecký sloh umění, architektury a užitého umění, zejména dekorativního. Často byl inspirován přírodními formami, jako jsou klikaté křivky rostlin a květin. Dalšími charakteristickými znaky secese byl smysl pro dynamiku a pohyb, často daný asymetrií nebo bičovitými liniemi, a používání moderních materiálů, zejména železa, skla, keramiky a později betonu, k vytváření neobvyklých forem a větších otevřených prostorů. Byl populární v letech 1890-1910 v období Belle Époque a byl reakcí proti akademismu, eklekticismu a historismu architektury a dekorativního umění 19. století.[automatický překlad bez korektury] Historii bych dal až druhého a třetího odstavce. OpravenoOpraveno Opraveno.
@Pavouk: Ahoj, už jsem ty body prošel a opravil, co jsem dokázal a považoval za přínosné (ano, zahltit už tak dost nepřehledný zdroják pevnými mezerami a šablonami Cizojazyčně se mi moc nechce). Můžeš se na to prosím podívat, jestli to odpovídá Tvým intencím?--Jan Spousta (diskuse) 27. 5. 2025, 10:49 (CEST)[odpovědět]
Vyznačování cizojazyčných textů šablonou Cizojazyčně
[editovat | editovat zdroj]

Pavouk ve své recenzi cituje "Části textu, které jsou v cizím jazyce, řádně označte.", aneb nutnost doplnit šablonu cizojazyčně u textů v cizím jazyce, což je pravda, ale text Nápověda:Bezbariérová Wikipedie pokračuje Vzhledem k faktu, že podpora přepínání jazyka v hlasových čtečkách je stále ještě nízká, není obvykle toto pravidlo vyžadováno striktně. Přesto se doporučuje takto označovat především delší bloky textu v cizím jazyce. které naštěstí v článku nemáme. Kdybychom trvali i na označování kratších úseků cizího jazyka, kterých je v textu opravdu hodně, tak mi vyvstává otázka, jak postupovat u slov míchajících cizí základ slova (vyslovovaný např. anglicky nebo francouzsky) s českou koncovkou, vyslovovanou česky. Například "Johnem Ruskinem" /džonem raskinem/ - má ta šablona cizojazyčně zahrnout jen kořen slova, nebo jak byste to řešili? (Celkově se mi do toho ale nechce, protože ten markup bude jinak úplně zahlcený šablonami, jelikož tam jsou cizojazyčné názvy a jména skoro na každé řádce.)--Jan Spousta (diskuse) 22. 5. 2025, 13:26 (CEST)[odpovědět]

@Jan Spousta: Šablona se samozřejmě nevztahuje na jména nebo slova cizího původu používaná v češtině. Může jít například o svérázné umělecké prvky tvorby (coup de fouet), cizojazyčné názvy uměleckých děl nebo galerií. --HrozněZlýMuž (diskuse) 3. 6. 2025, 22:35 (CEST)[odpovědět]
@HrozněZlýMuž: Pořád tomu nerozumím. Veškerá slova cizího původu v článku jsou použita v češtině, protože je psaný česky. Takže chceš říct, že by se šablona Cizojazyčně neměla používat vůbec? Já jsem tomu vždycky rozuměl tak, že smyslem šablony je přepnutí robotické čtečky na výslovnost jiného jazyka, když článek předčítá nahlas (aby se třeba art deco nečetlo /art deco/ ale /art deko/). V tomto článku jsou ale podobných slov mraky, takže by to zaplevelilo jeho wikikód. A taky nevím, jak moc současné čtečky umějí samy odhadnout, jak se má co vyslovovat - možná bychom těmi šablonami jenom nosili sovy do Athén.--Jan Spousta (diskuse) 4. 6. 2025, 08:38 (CEST)[odpovědět]