Wikipedie:Nominace nejlepších článků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
 • WP:NNČ
  WP:FAC
Gold piece.png

Tato stránka je určena k posuzování článků, které kandidují na zařazení mezi Nejlepší články, ukázky nejkvalitnější práce na české Wikipedii.

Skončené diskuse se přesouvají do archivu, úspěšné články řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články. Stažené nominace se archivují a řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články/Archiv stažených nominací.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

„Nejlepšími články“ se stávají články či seznamy (dále jen články) prostřednictvím diskuse wikipedistů na této stránce. Diskuse se může účastnit a články smí navrhovat každý wikipedista včetně neregistrovaných (vystupujících pod IP adresou). Při vyhodnocování hlasování se však v případě pochybností přihlíží především ke kvalitě přednesených argumentů.

Proces nominací koordinují, případné nejasnosti rozhodují a sporná hlasování vyhodnocují pověření wikipedisté z následujícího seznamu (dále pověřenci). Ti také mohou na základě své dohody k seznamu přidávat jména dalších wikipedistů, kteří budou ochotni tuto funkci přijmout.

Seznam pověřenců (chronologicky):

Podněty a dotazy pro pověřence pište na jejich nástěnku.

Požadavky na navrhovatele[editovat | editovat zdroj]

Navrhnout článek může každý wikipedista, měl by ovšem předem zajistit splnění následujících podmínek:

 • Článek skutečně musí být na vysoké úrovni kvality a plnit veškerá relevantní pravidla a doporučení týkající se obsahu. Nejdůležitější jsou shrnuta na této stránce a doporučuje se je před nominací projít a ověřit. Je také vhodné napřed využít recenzní řízení a nominovat článek až když budou připomínky recenzentů vyřešeny. Dále se doporučuje článek před nominací na nějakou dobu zařadit mezi Dobré články, aby se ověřilo, že proti jeho kvalitě nejsou zásadní námitky.
 • Nominující wikipedista musí být připraven a schopen operativně reagovat na námitky diskutujících a průběžně vylepšovat navržený článek podle jejich námětů.

Ukáže-li se, že navrhovatel uvedené požadavky zásadním způsobem neplní, může pověřenec navržený článek vyřadit z diskuse.

O záměru nominovat článek je vhodné informovat jeho nejdůležitější autory, pokud jsou nadále v projektu aktivní. Autory lze zjistit z historie článku nebo pomocí nástrojů jako je tento nebo tento.

Průběh nominace[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista navrhující článek založí diskusní stránku (podrobný návod je uveden níže) a stručně zdůvodní nominaci. Pokud článek prošel nominací již dříve, uvede odkazy na příslušný archiv. Je vhodné také zmínit hlavní autory, upozornit na případné recenze a přiblížit téma článku, pokud není úplně jasné z jeho nadpisu.

Po založení nominace se zahajuje diskuse bez hlasování. Ta trvá obvykle aspoň 14 dní, pokud však článek již prošel recenzí nebo byl před nominací alespoň půl roku nepřetržitě zařazen mezi Dobrými články, smí být ukončena již po týdnu. V každém případě se však hlasování smí zahájit až ve chvíli, kdy všechny zásadní a nesporné připomínky z diskuse jsou vyřešeny a text článku je stabilizován. Zahájit hlasování by měl ten, kdo článek navrhl, ale v odůvodněném případě to smí udělat i jiný wikipedista, jsou-li pro hlasování splněny podmínky.

Hlasování doprovázené diskusí trvá obvykle 14 dní, může však být prodlouženo nebo výjimečně i zkráceno. Anonymní IP adresy nesmějí hlasovat, aby se vyloučila manipulace hlasování, avšak mohou se účastnit diskuse. Wikipedista uzavírající diskusi rovněž může odůvodněně vyloučit hlasy těch, kteří buď nesplňují podmínky obvyklých hlasování na Wikipedii (účet založen před počátkem hlasování a alespoň 25 editací v článcích) nebo nepřinášejí žádné či jen zjevně nerelevantní argumenty. Za úspěšnou se obvykle považuje ta nominace, která získá 3/4 hlasů. Při vyhodnocení se významně přihlíží k váze argumentů v diskusi a k tomu, zda byly námitky diskutujících uspokojivě vyřešeny. Zejména v případě, že byla závažně a oprávněně zpochybněna věcná správnost či nestrannost článku, může být hlasování prohlášeno za neúspěšné i v případě, že článek získal dostatek hlasů. V případě neúspěšné nominace se nedoporučuje článek znovu nominovat do doby, než budou vyřešeny jeho zásadní nedostatky, kvůli kterým byla jeho předchozí nominace neúspěšná.

Vyhodnocení diskuse a hlasování by měl provádět wikipedista, který má zkušenost s tvorbou kvalitních článků a procesem nominace. Sporné případy nesmí vyhodnocovat sám autor ani navrhovatel článku, vhodné je naopak o to požádat někoho z pověřenců. Ten, kdo článek vyhodnotí, by měl zajistit archivaci diskuse a další formality.

Doporučení k hlasování[editovat | editovat zdroj]

 • při hlasování proti se vždy doporučuje uvádět konkrétní důvody, při hlasování pro v případě existence důležitých námitek rovněž; argumenty budou brány v úvahu při vyhodnocení
 • drobné připomínky týkající se např. jedné nebo několika málo pravopisných chyb je lépe řešit vlastní opravou
 • je možno i při hlasování dále diskutovat
 • lidé, kteří hlasovali proti, by měli změnit hlas, pokud již byly opraveny nedostatky, kvůli kterým hlasovali proti (navrhovateli se doporučuje upozornit je na to, pokud se domnívá, že tak učinil)
 • vyřešené připomínky se z diskuse mohou škrtat, nebo lépe odškrtnout (např. s použitím šablon {{Vyřešeno}} nebo {{Ano}}), aby byl přehled, co ještě zbývá k dopracování

Jak navrhnout článek na nejlepší[editovat | editovat zdroj]


Toto je vzor pro fiktivní článek, který by se jmenoval Velký modrák. Je samozřejmě nutno použít skutečné jméno článku, který navrhujete…

Stručný návod[editovat | editovat zdroj]

 1. Založte diskusní podstránku
 2. Do sekce #Diskuse před hlasováním vložte {{/Velký modrák}} a uložte ji
 3. Na začátek diskusní stránky článku (Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{nnc}}.

Podrobnější vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Přidejte do seznamu níže takovýto kód pro vložení obsahu budoucí podstránky „Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák“:

{{/Velký modrák}}

Ten zajistí, že obsah podstránky, jakmile ji založíte, bude vkládán do hlavní stránky nominací. Zatím se kód po uložení (nebo v náhledu) projeví pouze jako červený odkaz. Po kliknutí na něj vytvoříte podstránku pro nominační diskusi vložením textu. Například:

 • Část hlasování se přidá až při jeho zahájení, aby nemátla diskutující.
 • Na začátek diskusní stránky nominovaného článku vložte šablonu {{nnc}}.
 • Hlasování trvá běžně 14 dní, při jeho prodloužení, kromě ohlášení prodloužení, také bezprostředně pod nadpis Hlasování vložte zakomentované nové datum konce hlasování, takto: <!-- 27. března --> (je to pro robota aktualizujícího stránky Wikipedie:Portál Wikipedie/Co se děje/Nominace nejlepších článků a oznámení nad Posledními změnami)

Potvrzení[editovat | editovat zdroj]

Neodpovídá-li článek úrovni vyžadované u nejlepších článků a pokusy o nápravu nebyly úspěšné – je vhodné upozornit na vady na diskusní stránce článku, případně kontaktovat jeho hlavní autory, je možné článek navrhnout k potvrzení jeho statusu nejlepšího. Proces potvrzování probíhá stejně jako u nominace, s tím, že založená diskuzní stránka má název {{/Jméno článku (potvrzení)}}, místo šablony {{nnc}} se na diskusní stránku článku vkládá {{nnc - potvrzení|Jméno článku (potvrzení)}} a hlasuje se o „pro potvrzení“ a „proti potvrzení“.

Vyprázdnit paměť serveru
(použijte v případě, že se vám tu ukazují zastaralé verze podstránek)

Hlasuje se[editovat | editovat zdroj]

O těchto článcích se právě hlasuje:

Diskuse před hlasováním[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o nominovaných článcích. Před postupem do hlasování musí být vyřešeny všechny zásadní námitky.


Kytovci[editovat | editovat zdroj]

Jde o původní tvorbu, snažil jsem se vytvořit kvalitní článek věnovaný tomuto fascinujícímu "řádu" savců (ve skutečnosti podskupině sudokopytníků). Schválně, jestli z toho nakonec bude NČ :-) Za připomínky díky. --Kostka Martin (diskuse) 16. 1. 2022, 10:42 (CET)[odpovědět]

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Pěkný, rozsáhlý článek, už jednou jsem ho zběžně pročítal a určitě ho považuji za velmi povedený. Nicméně mám dvě připomínky. 1) U obrázků chybí tzv. alternativní popis, určený ke zlepšení jejich přístupnosti např. pro nevidomé. 2) Kapitola Kultura mi přijde poněkud "ošizená". Jsou zmíněny některé domorodé kultury a Bílá velryba a to je vše. Co změna náhledu lidí ve 20. století? J. Y. Cousteau? Akce Greenpeace? Delfinária? Film(y) Zachraňte Williho? Seriál Delfín Flip? Film V srdci moře? Možná i něco málo k cetologii? Vím, že nelze napsat vše, ale tohle je imho potřeba doplnit/rozšířit. Přeji hodně zdaru. Whitesachem (diskuse) 24. 1. 2022, 07:00 (CET)[odpovědět]

Článek hodný této nominace. U oddílu Vývoj kytovců (kapitola Evoluce kytovců) bych uvítal nějaké stručné slovní shrnutí procesu vývoje a jeho časového ukotvení, předtím než se přejde na jednotlivé vyhynulé přechodové čeledi, aby čtenář získal souhrnnou představu (a případně mohl přeskočit další podrobnosti a přejít na další kapitolu). Abych aspoň trochu napomohl – doporučuji využít např. velmi aktuální (5/2022) volně dostupnou studii The tempo of cetacean cranial evolution, možná vás inspiruje k jinému doplnění či aktualizaci dalších pododdílů. Ale docela by stačilo jen např. okomentovat obrázek v pododdílu Prakytovci. (Přiznám se po pravdě: Takové doplnění nebude podmínkou pro můj kladný hlas. Berte můj komentář jen jako doporučení.) Díky za poctivou, náročnou a dobře odvedenou práci, musela zabrat mnoho času. Petr Karel (diskuse) 11. 5. 2022, 18:28 (CEST)[odpovědět]


@Petr Karel @Whitesachem Vážení pánové! Vím, že to trvalo nechutně dlouho (nemohl jsem se několik měsíců pořádně dostat k wikipedii kvůli práci; pardon!), ale pokusil jsem se v poslední době zareagovat na Vaše připomínky a doporučení a zakomponovat je do kytovčího článku. Rád bych, kdybyste se na dodělávky podívali, zda je to teď víc podle Vašich představ :-)
Speciálně pro pana Petra Karla: přidal jsem jakési shrnutí evoluce kytovců, aby to bylo v začátku kapitoly nějak zhutněné a, přesně jak říkáte, aby z toho něco měl i ten, kdo by se nechtěl nořit do podrobnějších odstavců níže :-) Ten Vámi doporučený článek je opravdu zajímavý; něco z něj jsem přidal i do textu. Díky! (Za připomínky i za tip.)
Pro pana Whitesachema: plně s Vámi souhlasím, že ta kapitola věnovaná kytovcům v kultuře byla ošizená :-) Já když nemám po ruce nějaký článek nebo knihu, které se můžu přidržovat, tak to vázne, no :-/ Proto Vám děkuju za náměty! Trochu inspirace jsem posbíral i na enwiki. Teď je to doufám lepší, i když to určitě pořád není dokonalé. Alty k obrázkům jsem doplnil. Snad tak nějak rozumným způsobem.
Oběma Vám chci poděkovat, že jste to prošli :-) Moc si toho vážím. Budu se těšit na další spolupráci. Kostka Martin (diskuse) 12. 6. 2022, 14:56 (CEST)[odpovědět]