Diskuse s wikipedistou:Perid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Archivy: do 20162017Coutinho[editovat zdroj]

Koukni na en, už snad přestoupil. OJJ, Diskuse 6. 1. 2018, 21:05 (CET)

@OJJ: Díky za zprávu, už jsem to našel i na iDnes: [1]. Ale s tím Neymarem jako bych to dneska přivolal [2]... :-) --Perid (diskuse) 6. 1. 2018, 21:15 (CET)

Architektonická hvězdice – Radnice v Manchesteru[editovat zdroj]

Díky za ten článek. --Jan Polák (diskuse) 9. 1. 2018, 01:35 (CET)
@Jan Polák: Mockrát děkuji za vyznamenání i za stříbrný puclík, je to pro mne povzbuzení do další tvorby. --Perid (diskuse) 9. 1. 2018, 06:13 (CET)
Omlouvám se za neplánovanou odmlku a tedy i mlčení k udělení DČ. Gratuluji za dobře odvedenou práci a osobně budu moc rád, když spácháš další dobré (nejlepší?) články :-) Gumideck (diskuse) 9. 1. 2018, 08:17 (CET)
@Gumideck: Díky za gratulaci, určitě se vynasnažím zase něco spáchat... :-) --Perid (diskuse) 9. 1. 2018, 20:20 (CET)

Sídla ve Džbánu[editovat zdroj]

Dobrý den, na základě jakého zdroje jste zařadil článek Deštnice do Kategorie:Sídla ve Džbánu? Podle této mapy se vesnice nachází v Rakovnické pahorkatině a jediné, co má Deštnice se Džbánem společného, je tedy její poloha na území Přírodního parku Džbán, jehož hranice ovšem nerespektují hranice geomorfologického celku. --Petr Kinšt (diskuse) 14. 1. 2018, 15:59 (CET)

@Petr Kinšt: Dobrý den, děkuji za upozornění i za opravu, máte samozřejmě pravdu, nevšiml jsem si, že ta hranice celku probíhá jinudy. Raději projdu obce na rozhraní Džbánu ještě jednou, obávám se, že by tam těch nesrovnalostí (z důvodu odlišností hranic geomorfologického celku a přírodního parku) mohlo být víc. --Perid (diskuse) 14. 1. 2018, 16:45 (CET)

Správce[editovat zdroj]

Ahoj, dle Tvé kandidatury jsem Ti přidělil práva správce. Pevně věřím, že nebudeš mít problém nově nabytá práva využívat. Kdybys ale měl jakékoliv dotazy ohledně práv, neváhej se zeptat přímo mě, rád poradím. Na závěr bych Ti už jen rád popřál hodně štěstí při výkonu funkce a můžeš začít. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 2. 2018, 18:41 (CET)

@Martin Urbanec: Ahoj, díky za přidělení i za gratulaci. Nejspíš za začátku nějaký ten dotaz mít budu... :-). --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 18:46 (CET)
Gratuluji ke zvolení, užívej práva s rozvahou. --Jan KovářBK (diskuse) 11. 2. 2018, 18:50 (CET)
@Jan Kovář BK: Děkuji za gratulaci. --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 18:59 (CET)
Přidávám se do řady, hodně štěstí. --Vlout (diskuse) 11. 2. 2018, 19:01 (CET)
+1. Počet hlasů pro byl 100%, srdečně gratuluji. :) OJJ, Diskuse 11. 2. 2018, 19:06 (CET)
P. S.: A ještě držíš srandu. :)

@Vlout, OJJ: I vám děkuji za gratuluci. Ten příjímací akt jsem si nemohl nechat ujít :-). --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 21:24 (CET)

Wikipedie:Blokování#Kdy_blokovat_nelze. --Tchoř (diskuse) 11. 2. 2018, 20:38 (CET)
@Tchoř: Slibuji, že to bylo poprvé a naposled...--Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 21:24 (CET)
Taktéž ti gratuluji. — Draceane diskusepříspěvky 11. 2. 2018, 22:21 (CET)
@Draceane: Mockrát děkuji. --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 22:30 (CET)

I já Ti, Peride, gratuluji. --Jan Polák (diskuse) 11. 2. 2018, 23:46 (CET)

@Jan Polák: Díky moc! --Perid (diskuse) 12. 2. 2018, 04:06 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - I. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Projekt Zkušenosti nových wikipedistů je projekt Nadace Wikimedia, který si klade za cíl experimentovat se způsoby, jakými lépe zaujmout a udržet si nové wikipedisty na středně velkých Wikipediích (česká a korejská Wikipedie byly zvoleny jako reprezentativní příklady). Stručné shrnutí projektu je jeho stránce na MediaWiki.org. Chtěli bychom vám každé dva týdny zaslat newsletter shrnující novinky o projektu.

Byl také vybrán český komunitní ambasador pro tento projekt: Martin Urbanec, autor tohoto e-mailu. Můžete mě kontaktovat s jakýmikoliv dotazy či připomínkami týkající se projektu. Rád bych vás ale požádal, abyste směřovali všechny své myšlenky nebo návrhy k tomuto projektu na tuto stránku, aby se jimi mohla zabývat celá komunita.

Novinky:

  • Již jsme mluvili s novými wikipedisty, a to jak udrženými, tak neudrženými. Také jsme se bavili se zkušenými wikipedisty, kteří pravidelně s nováčky pracují. Výzkum samotný je u svého konce.
  • Během výzkumu jsme přišli na několik poznatků: poznatkem míníme určitý vzor opakovaný napříč různými rozhovory s nováčky. Poznatky jsou informace, které mohou pomoci porozumět cestě nováčků na Wikipedii. Můžete si je všechny přečíst v našem reportu, kde jsou všechny popsány.
  • Rozdělili jsme také nováčky na několik osobnostních typů. Osobnostní typy jsou typy lidí, kteří se chovají různým způsobem, mají rozdílné motivace Wikipedii editovat a mají s Wikipedií rozdílné úmysly. Osobnostní typy nereprezentují jednu konkrétní osobu, ale mnoho rozdílných lidí s obdobným chováním. Objevili jsme celkem šest takových osobnostních typů, informace o nich si můžete přečíst na této stránce. Osobnostní typy jsou používány pro lepší návrh a tvorbu nástrojů pro ostatní lidi. Konkrétně pomáhají návrhářům, vývojářům a komunitě samotné porozumět výzvám nových wikipedistů, stejně jako jejich cílům a chování. Porozumění těmto informacím může pomoci vylepšit jejich zážitky z tvorby Wikipedie.

Rád bych vás požádal o přečtení zmíněného reportu a o sdělení svého názoru o poznatcích, na které jsme přišli. Co si myslíte, že může udělat Nadace Wikimedia nebo komunita pro zlepšení pocitů nových wikipedistů? Rád bych se dozvěděl názory hlavně od těch lidí, kteří pravidelně pracují s nováčky, jako jsou patroláři či instruktoři wikikurzů, ale samozřejmě si rád přečtu názory i všech dalších lidí.

S pozdravem,

Martin Urbanec, ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 26. 2. 2018, 12:49 (CET)

Dobrý den[editovat zdroj]

Dobrý den, zrušil jste mojí úpravu. Co jsem konkrétně udělal špatně?

@Sgnjasgnjat:Dobrý den, Vaše tvrzení o sexuální přitažlivosti je subjektivní (tj. je to Váš názor). Na Wikipedii by měly být pouze obecně platné a ověřitelné informace. --Perid (diskuse) 3. 3. 2018, 20:43 (CET)
Ale na tom, že se sexuální přitažlivosti hovorově říká sexy není nic subjektivního a je běžně, že mužům přijdou sexy mladší dívky a ženy. --Sgnjasgnjat (diskuse) 3. 3. 2018, 20:44 (CET)
@Sgnjasgnjat: To je pravda, na tom nic závadného není, vrátil jsem to do článku zpět. --Perid (diskuse) 3. 3. 2018, 20:53 (CET)
A šlo by tam nějak popsat, že pro většinu mužů jsou přitažlivé mladší ženy a dívky. Třeba mně je 16 a přitahují mě 12 a 13 leté dívky, táta je o 6 let starší než máma, strejda o 15 let starší než teta atd...? --Sgnjasgnjat (diskuse) 3. 3. 2018, 21:05 (CET)

@Sgnjasgnjat: Šlo, ale muselo by to mít zcela jinou formu, tzn. neutrální pohled a opatřené věrohodným zdrojem (to, že se Vám líbí 12leté dívky nebo že teta je o 15 let mladší než strejda, takovým zdrojem není). --Perid (diskuse) 4. 3. 2018, 00:13 (CET)

Jenže je to tak obecně platné. Nedávno mi to říkal táta. --Sgnjasgnjat (diskuse) 6. 3. 2018, 20:30 (CET)

Karl Herloßsohn[editovat zdroj]

Dobrý den, tvořím poprvé článek osoby, navíc s využitím překladu, tak prosím o rady a upozornění, co jsem provedla špatně. Především jsem nepochopila, jak dostat do šablony číslo verze, resp. jak ho v tom něm.článku najdu. Pak bych chtěla vědět, jak to má být s odkazy na wikimedia apod., to jsem obšlehla z jiných článků a zrovna u Herloše to ukazuje divné věci - mám to nechat, nebo vyhodit? Pak ještě nevím, co s tím, když v mém seriózním zdroji je jiné datum narození než jinde - stačí citace? (V té knize je i fotka z matriky, ale tu asi použít nesmím). Děkuji za pomoc.--Helena Dvořáková (diskuse) 11. 3. 2018, 23:51 (CET)

@Helena Dvořáková: Dobrý den, to číslo revize jsem doplnil, jinak ho najdete, když v historii článku kliknete na verzi, z které jste překládala (obvykle je to ta nejnovější) a pak se objeví v adrese webové stránky, zde tedy https://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Karl_Herlo%C3%9Fsohn&oldid=173272315 (vyznačil jsem tučně). Ten odkaz na Commons je v pořádku, ty ostatní jsou prázdné, tak se mohou případně vyhodit, ale nic se nestane, když tam zůstanou. Ta dvě odlišná data narození můžete uvést do poznámky s odkazem na zdroj, který uvádí to odlišné datum než je v článku. Jinak považuji článek za naprosto vyhovující, takže odstraňuji urgentní šablonu. Ještě jednou děkuji za Vaši práci a doufám, že budete pokračovat v tvorbě, schopné editory potřebuje česká WP jako sůl... --Perid (diskuse) 12. 3. 2018, 21:32 (CET)

Kytička fakt potěšila, díky. Ještě jsem ten článek vylepšila o dohledání data narození v matrice a odkazy do krameria - ten Němčík sice psal děsné romanťárny, ale byl takový český vlastenec, že si článek zaslouží. :-) Uvítám, kdybyste ty krameriovské odkazy upravil na lepší vzhled, příště bych to měla z čeho zkopírovat. (Dělám v NK kolem digitalizace, takže to mám vlastně doma...)--Helena Dvořáková (diskuse) 15. 3. 2018, 20:18 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - II. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

nejprve bych dnes rád zdůraznil, že problém nových editorů je v Nadaci Wikimedia brán jako velmi důležitý.

Nadace Wikimedia v tuto chvíli sepisuje svůj roční plán (https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_Annual_Plan) pro fiskální rok od července 2018 do července 2019. V návrhu ročního plánu departamentu Audiences se vyskytuje množství projektů týkající se primárně nových editorů, na které se tento departament plánuje primárně zaměřit. Zmiňované projekty pocházejí z výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a z následných diskusí. Plán bude publikován ke komunitní diskusi 29. března na Meta Wiki.

Kromě toho nedávno v Nadaci Wikimedia začal pracovat nový produktový manažer Marshall Miller zaměřující se právě na nové editory. Marshall v minulosti pracoval pro různé politické kampaně a neziskové organizace, kde měl na starost nabrat a udržet dobrovolníky. V Nadaci Wikimedia povede tým Growth vytvořený pro úpravu softwaru za účelem udržení nových wikipedistů.

Závěrem bych rád požádal všechny wikipedisty/wikimediány, které zajímá dění ohledně určité části softwaru MediaWiki (software, na kterém Wikipedie běží), aby mi zaslali své uživatelské jméno, úroveň své psané a mluvené angličtiny a název oné části, které by se chtěli věnovat, a to e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusi na Wikipedii. Zmiňovanou částí software může být cokoliv od mobilní editace přes poslední změny po komunikační a diskusní systémy, záleží jen na vás. Jakmile to bude užitečné, spojím vás se zaměstnancem Nadace Wikimedia, který se danému produktu věnuje a budete mu následně moci sdělit cokoliv MediaWiki se týkající. Prosím, dejte mi vědět i pokud anglicky vůbec neumíte, vaše myšlenky rád přeložím a přepošlu Nadaci Wikimedia.

Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se projektu, neváhejte se na mě obrátit.

Pojďme zlepšit pocit nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 3. 2018, 08:40 (CET)

Řád otevřeného oka[editovat zdroj]

@OJJ: Ahoj Honzo, mockrát děkuji za ocenění. Musím říci, že mě to správcování docela baví :-). --Perid (diskuse) 14. 3. 2018, 21:42 (CET)
Zkopíruj si tohle a správcování půjde ještě o kousek líp. :-) --OJJ, Diskuse 18. 3. 2018, 15:39 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - III. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem komunitu informoval o nových událostech, které se ohledně projektu Zkušenosti nových wikipedistů odehrály, jako je například přijetí projektového manažera zaměřeného přímo na tento projekt. Dnes bych rád hovořil o jednom z technických nápadů, kterou Nadaci Wikimedia napadl během zkoumání výsledků výzkumu. Rád bych se také zeptal, co si o tomto nápadu myslíte vy.

Nápad, o kterém nyní hovořím, se jmenuje kontextová nápověda (viz více na této stránce). Kontextová nápověda je nový mechanismus, který umožňuje nováčkům dodat odpovědi na jejich otázky předtím, než se na ně zeptají. Jeden z příkladů okna, které by se v rámci kontextové nápovědy mohlo zobrazovat, je na této stránce.

Tento návrh je zařazen do ročního plánu oddělení Audiences Nadace Wikimedia, který si můžete prohlédnout na této stránce.

Rád bych se vás zeptal na vaše návrhy na možné spouštěče tohoto mechanismu. Také bych se vás rád zeptal, jestli vás napadají možné problémy, které by zavedení tohoto mechanismu mohlo přinést. Prosím, přidejte své myšlenky na tuto stránku. Pokud během přidávání nastane nějaký problém, napište na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

V dalším vydání newsletteru budu mluvit o dalším z nových nápovědních mechanismů, lidské nápovědě.

Samozřejmě mi neváhejte napsat, pokud vás napadají nějaké další otázky týkající se projektů anebo mé aktivity, velice rád na ně odpovím.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 29. 3. 2018, 20:43 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté/wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem mluvil o kontextové nápovědě, nové části editačního software, který se snaží zodpovídat otázky ještě předtím, než jsou položeny. Dnes bych rád zmínil další z návrhů týmů Nadace Wikimedia týkající se nováčků a zeptal se vás na Váš názor.

Mluvím o lidské nápovědě. Lidská nápověda dovoluje lidem kontaktovat zkušeného wikipedistu přímo během editování a umožňuje nováčkům se zeptat na věci, kterým nerozumí.

To dává smysl zvláště při zapojení kontextové nápovědy, která nejspíš bude zobrazovat velké množství zpráv. Jelikož psaní zpráv tak, aby jim všichni zcela rozuměli je nemožné, nováčci nejspíš budou mít mnoho otázek, které si zaslouží odpověď - nejlépe od živého wikipedisty, který je schopen pochopit nováčkovy problémy daleko lépe, než automatický software.

Rád bych se Vás zeptal na toto: Jak si myslíte, že by lidská nápověda měla být implementována? Jak by měla být propagována nováčkům? Měla by být omezena jen na nováčky, anebo je to zbytečné - či dokonce kontraproduktivní? Jak by se měli připojovat mentoři? Kde byste tuto nápovědu očekávali? Jak by měla vypadat? Prosím, rozepište své myšlenky - je pro nás užitečné pochopit vaši myšlenku, abychom ji dokázali lépe implementovat.

Názory, prosím, směřujte na tuto stránku anebo na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

Samozřejmě si vždy velmi rád vyslechnu veškeré připomínky k projektu a zodpovím jakékoliv dotazy.

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 9. 4. 2018, 21:59 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - V. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté/wikimediáni,

dnešní vydání newsletteru opět věnuji projektu Kontextové nápovědy.

Zajímaly by mě tentokrát otázky, na které se nováčci často ptají (třeba na stránce Potřebuji pomoc, ale i jinak), jelikož Kontextová nápověda by měla odpovídat právě na takové otázky, bez nutnosti jejich skutečného položení.

Kromě samotných otázek by mě ale také zajímaly rozdíly mezi otázkami pokládanými nováčky, kteří začali editovat za pomoci Wikikurzu a těmi, kteří začali editovat “sami od sebe”. Všímáte si takových rozdílů? Můžete tyto rozdíly nějak popsat?

Prosím, dejte mi vědět, co by dle vás mělo být obsaženo v kontextové nápovědě. Samozřejmě, pokud chcete sdílet cokoliv jiného týkající se nováčků, prosím, neváhejte mi napsat také! Připomínám, že e-mail na mě je martin.urbanec@wikimedia.cz. Své myšlenky můžete také sdílet pomocí mé diskusní stránky na Wikipedii.

Děkuji za vaši pomoc!

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 4. 2018, 09:02 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VI. vydání[editovat zdroj]

Ḿilí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto newsletteru bych vám rád sdělil, čemu se v posledních několika týdnech věnuji v rámci mé role ambasadora projektu Zkušenosti nových wikipedistů - projekt Contribution taxonomy. Contribution taxonomy popisuje mnoho různých druhů workflows, které na Wikipedii mohou existovat. Jako reprezentativní příklady Wikipedií byly vybrány následující jazykové verze: česká, anglická, korejská, francouzská a hindská. Contribution taxonomy pomůže produktovým týmům Nadace Wikimedia lépe pochopit, jak komunita Wikipedie funguje a pomůže jim vyvinout lepší nástroje pro podporu těchto procesů.

Procesem v rámci Contribution taxonomy může být například smazání článků z důvodu porušení autorských práv - na české Wikipedii je zvykem „copyvia“ označit šablonou, dát na příslušný seznam a počkat, nedojde-li povolení, na anglické Wikipedii je tento proces používán pouze pro nejednoznačné případy copyvií. Obdobné odlišnosti se vyskytují i v jiných procesech.

Mým úkolem v rámci Contribution taxonomy je popsat procesy existující na české Wikipedii, tj. určit, jaké procesy používáme, jak často jsou používány, jaké obsahují kroky, jaké existují udělátka na jejich usnadnění a tak podobně.

V budoucnu budou procesy vizualizovány podobně jako v tomto příkladě standardním způsobem v rámci celé Nadace Wikimedia, aby všichni, kteří to potřebují, věděli, jak procesy fungují na různých Wikipediích.

Jak jsem uvedl, výstup by měl být užitečný primárně pro produktové týmy. Napadá vás jiné využití výstupů z Contribution taxonomy? Nebo vás napadají jiné dotazy? Jako vždy, neváhejte mi napsat (e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo tady) s čímkoliv, co vás zajímá.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 5. 2018, 09:25 (CEST)

Schválení změny[editovat zdroj]

Zobrazovaná chyba
Dobrý den, na článku Bangtan Boys se mi nechce uložit editace, protože se mi vždy zobrazí chyba (viz obrázek). V rámci změny jsem chtěl opravit chybné formátování přidané v poslední editaci

Lotherian (diskuse) 28. 5. 2018, 17:44 (CEST)

@Lotherian: Dobrý den, došlo k aktivaci [3] filtru 69, který zabraňuje zbytečnému vkládání mezer. Je zde jeden uživatel, který se v těchto editacích doslova vyžíval a zbytečně tak zatěžoval servery. --Perid (diskuse) 29. 5. 2018, 00:01 (CEST)
Trochu jsem ti zvýšil práva (jsou to tak trochu neviditelná práva), filtr by si tě měl přestat všímat. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 5. 2018, 07:26 (CEST)
@Martin Urbanec: Ten filtr je fakt tak užitečný? Co takhle třeba udělat nějaký počet editací za čas? To bych taky uměl urobit. --OJJ, Diskuse 29. 5. 2018, 07:29 (CEST)
Myslím, že není třeba filtr měnit. Máš-li nějaké nápady, můžeme prodebatovat, ale na lepším místě. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 5. 2018, 07:30 (CEST)

Blok na den[editovat zdroj]

[4]. --OJJ, Diskuse 10. 6. 2018, 09:17 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

Rád bych nyní s vámi sdílel, co se děje teď. Momentálně se zabývám častými otázkami nových wikipedistů a také problémy, na které noví wikipedisté často naráží.

Chtěl bych se zeptat zvláště těch, kteří pravidelně s nováčky pracují: Jaké jsou nejčastější otázky, které nováčci pokládají? Jak na tyto otázky odpovídáte? Napíšete raději odpověď vlastními slovy a vysvětlujete mnoha lidem tu samou věc znovu a znovu? Nebo pouze pošlete odkaz na nápovědu? Vyřeší někdy nováčci problém v otázce popsaný dříve, než stihnete odpovědět?

Další zajímavou informací bude způsob, jakým se nováčci vlastně ptají. Využívají stránky Potřebuji pomoc? Nebo vám píšou e-mailem? Ptají se na kurzu Wikipedie? Na vaší diskusní stránce? Jiným způsobem?

Dejte mi vědět vaše zkušenosti s otázkami, které nováčci pokládají a s problémy, které řeší, pomocí mého e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusní stránce.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 14. 6. 2018, 19:03 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto vydání newsletteru bych vás rád požádal o vytvoření seznamu stránek, které přímo nebo nepřímo cílí na nováčky. Seznam těchto stránek bude použit Nadací Wikimedia k umožnění snadnějšího zapojení nováčků. Nadace Wikimedia nechce budovat něco, co již česká komunita vybudovala sama, stejně jako vidí prostor pro inspiraci již existujícími nástroji pro komunikaci a pomoc nováčkům používaným na české a korejské Wikipedii.

Pojďme, prosím, vybudovat seznam stránek pro nováčky na této stránce.

Jako vždy, zajímá-li vás cokoliv specifického projektu se týkajícího, ptejte se, ať už na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 27. 6. 2018, 23:14 (CEST)

Wikikytička[editovat zdroj]

Mockrát Ti gratuluji, Peride. :-) --Jan Polák (diskuse) 5. 7. 2018, 14:41 (CEST)
Přidávám se ke gratulacím a pevně věřím, že přijdou i další pěkné články o radnicích :-) Gumideck (diskuse) 5. 7. 2018, 16:44 (CEST)

@OJJ, Jan Polák, Gumideck: Moc vám děkuji. Ovšem další zajímavé radnice jsem zatím neobjevil, tak budu muset obrátit pozornost trochu jiným směrem... :-) --Perid (diskuse) 5. 7. 2018, 18:50 (CEST)

Opožděně se připojuji ke gratulaci. Koukám, že jsem toho za týden a půl bez wiki dost promeškal. :) --Michal Lenc (diskuse) 12. 7. 2018, 14:24 (CEST)
@Michal Lenc: Díky moc, jenom užívej prázdniny dokud je máš, wiki Ti neuteče...:-) --Perid (diskuse) 12. 7. 2018, 20:07 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

nejprve bych rád poděkoval všem, kteří si našli čas na zamyšlení-se nad otázkami, se kterými se na ně nováčci obracejí.

Aby si byla schopná Nadace Wikimedia udělat lepší obrázek o tom, s čím se nováčci potýkají, ráda by věděla, které otázky jsou kladené velmi často, které často a které jen méně často.

Proto jsem sepsal zatím všechny otázky, které mi někdo poslal, na zvláštní stránku. Rád bych všechny požádal, aby se na tuto stránku podívali všichni, kteří pravidelně pracují s nováčky a doplnili sloupec „Častost výskytu“. Pokud vás při čtení jednotlivých položek napadne jiná, zatím neuvedená, otázka, určitě ji neváhejte přidat!

Děkuji!

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 7. 2018, 15:11 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - X. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

tým Growth Nadace Wikimedia, jehož cílem je zvýšit počet „přeživších“ nováčků (tj. nováčků, kteří po registraci budou Wikipedii i editovat), vymyslel na základě výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a na základě zpětné vazby od komunity mnoho způsobů, jakým by bylo možné zpříjemnit nováčkům pobyt na Wikipedii.

Aby tyto nápady byly prospěšné i pro komunitu, Nadace Wikimedia by ráda tyto nápady konzultovala s komunitou české Wikipedie. Rád bych vás tímto jménem Nadace Wikimedia požádal, abyste prošli nápady Growth týmu a na příslušné diskusní stránce nápady okomentovali.

Zajímají nás zejména odpovědi na následující otázky: Mohou tyto nápady dobře fungovat na české Wikipedii? Nebudou problematické? Nezkoušel už někdo něco podobného?

Napadnou-li vás při čtení jakékoliv další způsoby, jak nováčkům zpříjemnit pobyt na Wikipedii, prosím, zařaďte svůj nápad na diskusní stránku!

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 24. 8. 2018, 14:44 (CEST)

Poslední upozornění - Nápady týmu Growth[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v neděli uplyne poslední možná doba, kdy je možné vyjádřit se k nápadům týmu Growth. Chce-li někdo k nim něco říci, prosím, ať tak do 8. září 2018 23:59 učiní, abych ji ještě stihl přečíst a předat Nadaci Wikimedia. Počínaje pondělkem 10. září 2018 se totiž koná výjezdní schůze týmu Growth, kde se zpětná vazba komunity bude vyhodnocovat a je tedy nezbytně nutné, aby v té době byla zpětná vazba již u Nadace.

Jménem Nadace Wikimedia děkuji všem, kteří si nápady přečetli a svůj názor na ně sdělili. Stejně jako kdykoliv jindy, máte-li jakýkoliv dotaz týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, neváhejte se obrátit na mě.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 7. 9. 2018, 22:32 (CEST)

Poděkování[editovat zdroj]

Dobrý den chci poděkovat za zablokování vandala 185.248.176.2, i když je to jenom do rána. :-) --Adámoz (diskuse) 30. 9. 2018, 20:30 (CEST)

@Adámoz: Zdravím, já zase děkuji za bleskurychlou reakci při revertu :-). Každá pomoc při patrolování je vítána, jen tak dál. --Perid (diskuse) 30. 9. 2018, 20:36 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jménem týmu Growth Nadace Wikimedia bych vám rád poděkoval za váš čas a projití nápadů týmu Growth. Během následujících třech měsíců se budeme věnovat třem nápadům:

  • Pochopení prvního dne, abychom věděli, co nováčci dělají po vytvoření uživatelského účtu. Budeme dbát na ochranu soukromí. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
  • Personalizovat první den, abychom se dozvěděli informace o nováčcích z otázek, které přidáme do registračního procesu. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
  • Stránka Potřebuji pomoc. Máme v plánu namířit na stránku Potřebuji pomoc další nováčky, abychom jim pomohli s editováním. Očekáváme, že by mohl být nápad v pilotní podobě spuštěn v průběhu prosince 2018.

Více si můžete přečíst v této zprávě.

Jak byl tento plán vytvořen?

Tento plán byl vytvořen na základě seznamu osmi nápadů, které tým Growth vytvořil dříve, komunitní diskuse a její analýzy týmem Growth.

Jako vždy, máte-li jakékoliv otázky týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, práce týmu Growth, Nadace Wikimedia nebo čehokoliv jiného, napište mi.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 4. 10. 2018, 17:47 (CEST)