Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Editační tipy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:NEE/SE
    WP:NEE/ET
Domovská stránka se zatím neaktivovanými editačními tipy
Detail Editačních tipů

Editační tipy je projekt vyvíjený týmem Growth Nadace Wikimedia v rámci iniciativy Zkušenosti nových wikipedistů jako součást Domovské stránky. Pro zobrazení modulu zobrazují konkrétní články je třeba nejprve kliknout na tlačítko "Zobrazit editační tipy".

Zveme vás všechny, abyste si projekt vyzkoušeli – napřed je třeba zapnout si svou Domovskou stránku. To můžete udělat v nastavení, první karta úplně dole, Zobrazit Domovskou stránku. Následně si stačí Editační tipy aktivovat stisknutím tlačítka Zobrazit editační tipy – viz obrázek vpravo. Jakékoli připomínky oceníme na diskusní stránce.

Nyní (duben 2020) tým Growth pracuje na vytvoření krátkého návodu, který se zobrazí po kliknutí na jedno z hesel doporučených editačními tipy. Tím by se mělo zabránit tomu, aby byly změny nováčků vraceny jako v rozporu s platnými zvyklostmi. Dále také pracuje na způsobech, jak k Editačním tipům přilákat více nováčků. Podrobnější informace je možné nalézt v newsletteru z 5. dubna 2020.

Grafický návrh interaktivního průvodce (březen 2020)[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2020 tým Growth dokončil grafický návrh interaktivního průvodce. Ten se zobrazí poté, co nováček rozklikne jeden z článků doporučených editačními tipy. Nováčkovi napoví, jak se má přepnout do editačního módu, a poradí mu s věcmi, na které by se v článku měl soustředit.

Grafické návrhy jsou dostupné komunitě pro připomínky. Při testování níže odkázaných prototypů je třeba myslet na to, že formulace uvedené v návrhu nejsou finalizované a pravděpodobně se výrazně změní. Připravený je pouze grafický návrh jako takový.

Aby návrh fungoval správně, je třeba zvolit první nabídnutý článek. Pro uložení editace je třeba změnit text na konci prvního odstavce článku. Jakékoliv připomínky či komentáře uvítáme na diskusní stránce k editačním tipům.

Jak jsou editační tipy generovány?[editovat | editovat zdroj]

V tuto chvíli jsou generovány pomocí údržbových šablon přidaných členy komunity. Seznam šablon, které jsou pro generování tipů brány v úvahu, je uložen na MediaWiki:NewcomerTasks.json. Návrhy na vylepšení je možné vkládat na diskusní stránku. Do budoucna tým Growth uvažuje o tvorbě algoritmů, které by vytipovaly místa v článku, která potřebují nějaký zásah člověka. To umožní nováčkům odpovědět na otázku "Co v tomto článku mám opravit?". Podrobnější informace zatím nejsou k dispozici - jakmile budou, budou oznámeny formou newsletteru.

Předběžné výsledky[editovat | editovat zdroj]

Tabulka níže ukazuje, kolik přibližně uživatelů prošlo kterou částí editačních tipů. Vzhledem k malému množství uživatelů tato čísla zatím (prosinec 2019) nelze považovat za finální.

Editace nováčků skrz tento nástroj můžete sledovat prostřednictvím tohoto odkazu. Za editaci provedenou díky Editačním tipům je považovaná každá editace, která byla provedená do týdne od kliknutí na článek skrz Domovskou stránku.

Akce Arabská verze Česká verze Korejská verze Vietnamská verze
1. Zobrazení tlačítka "Zobrazit editační tipy" 2442 447 343 565
2. Stisknutí tlačítka "Zobrazit editační tipy" 687 110 74 168
3. Inicializace modulu editačních tipů 560 101 63 151
4. Prohlížení jednotlivých tipů 217 53 31 75
5. Otevření článku 230 34 30 58
6. Otevření článku v editačním módu 79 18 9 18
7. Uložení editace 44 7 5 12