Přeskočit na obsah

Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Strukturované editace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkratka:
  • WP:NEE/ST
Zobrazení Editačních tipů na Domovské stránce: z tohoto místa se nováček dostane do zobrazení Strukturované editace (mockupy viz níže)

Strukturované editace jsou součástí Editačních tipů. Cílem strukturovaných editací je rozdělit složitý editační postup do několika jednodušších kroků, jejichž splnění je pro nováčky jednodušší. Toho je dosáhnuto tím, že při plnění vybraných editačních tipů, které jsou dostupné v Domovské stránce, se nováčkovi nabídne interaktivní průvodce, který jej danou editací provede a usnadní mu ji. Díky tomu si tak nováčci nemusí jednotlivé kroky potřebné pro dokončení úkolu sami domýšlet (pro vložení obrázku je jich potřeba zhruba 20), ale namísto toho je práce rozdělena do několika jednoduchých a snadno pochopitelných kroků.

Na téma strukturovaných editací tým Growth uspořádal několik komunitních konzultací: v červnu a listopadu 2020.

Druhy strukturovaných editací[editovat | editovat zdroj]

Strukturované editace jsou projektem, v rámci kterého jde zrealizovat mnoho konkrétních činností, které jsou vhodné ke zjednodušení. V současné době (květen 2021) tým Growth zvažuje či pracuje na následujících druzích strukturovaných editací:

Projekt Stav
Přidávání odkazů Nasazeno
Přidávání obrázků Nasazeno (A/B testování[pozn. 1])
  1. Aktuální k 1. listopadu 2022: Přidávání odkazů je aktivováno pro 40 % nováčků. Dalších 40 % nováčků má původní Domovskou stránku, zbylých 20 % nemá žádnou Domovskou stránku.