Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Strukturované editace/Komunitní konzultace – červen 2020

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zobrazení Editačních tipů na Domovské stránce: z tohoto místa se nováček dostane do zobrazení Strukturované editace (mockupy viz níže)

Strukturované editace jsou připravovanou součástí Editačních tipů, jejíž cílem je rozdělit složitý postup do několika jednodušších kroků, jejihž splnění bude pro nováčky jednodušší. Toho dosáhneme tím, že při plnění editačních tipů, které jsou dostupné v Domovské stránce, se nováčkovi nabídne interaktivní průvodce spolu s nástroji, které může využít pro snadnější plnění úkolu. Namísto toho, aby si nováčci jednotlivé kroky pro uložení editace museli domýšlet sami (pro vložení obrázku je jich potřeba zhruba 20), rozdělíme úkoly na jednotlivé, snadno pochopitelné části, které budou pro nováčky snáze uchopitelné.

Při uvažování nad možnými řešeními nás napadly dva způsoby, jak na to: naučit nováčka, jak používat stávající nástroje, nebo vytvořit nový nástroj, který bude stavěn tak, aby nováčka provedl pouze jedním úkolem (např. přidáváním odkazů). Zatímco první přístup nováčka naučí, jak používat editor, který na Wikipedii již existuje, druhý přístup nováčkům umožní uložit více editací za stejný časový úsek.

O strukturovaných editacích probíhala v červnu 2020 komunitní konzultace. Reakce komunity k strukturovaným editacím si můžete přečíst na diskusní stránce.

Návrh 1: Naučit nováčka, jak používat stávající nástroje

První možností, jak o projektu přemýšlet, je naučit nováčka, jak používat stávající editor, a provést ho kroky, které musí pro přidání odkazu učinit. To nováčkovi umožní seznámit se s univerzálním editorem, některým nováčkům, kteří jdou na Wikipedii uložit pouze jednoduché editace, může editor připadat příliš složitý - a pak odejdou. Návrh níže ukazuje, jak by tento přístup mohl vypadat při úkolu "přidej odkaz do článku".

Structured Tasks 2020-05-06 - add a link teaching 01.png

Návrh 2: Vytvořit speciální nástroj pouze pro plnění konkrétního úkolu

Problém zmíněný u návrhu 1 by možná bylo možné vyřešit tím, že pro nováčky vytvoříme zvláštní nástroj. Ten nováčka provede pouze jedním konkrétním úkolem, např. přidáním odkazu. To mu umožní věnovat se v plné míře učení se, kdy na Wikipedii mají být odkazy, a udělat tak ve výsledku více editací, než kdyby musel pro každé jednotlivé přidání odkazu použít klasický editor.

Návrh níže ukazuje, jak by mohl takový nástroj vypadat.

Structured Tasks 2020-05-06 - add a link volume.png