Dajan Bajanovič Murzin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dajan Bajanovič Murzin
Narození 20. ledna 1921
Staryje Balykly
Úmrtí 9. února 2012 (ve věku 91 let)
Ufa
Místo pohřbení Jižní hřbitov v Ufě
Alma mater Moskevská státní Kutafinova právnická akademie (MGJUA)
Ocenění medaile Žukova
medaile Za osvobození Varšavy
medaile Za dobytí Královce
medaile Za osvobození Prahy
medaile 60 let vítězství ve Velké vlastenecké válce
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dajan Bajanovič Murzin (tatarsky Dayan Fatqolbayan uğlı Murzin, rusky Даян Баянович Мурзин; 20. ledna 1921 Staryje Balykly9. února 2012 Ufa) byl sovětský voják, účastník druhé světové války, partyzánský velitel.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Předválečná léta[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vsi Staryje Balykly v dnešním Baškortostánu, národností byl Tatar. Střední školu zakončil s vyznamenáním, poté absolvoval pedagogický institut a pracoval jako venkovský učitel a později byl ředitelem střední školy.

Vojenská příprava[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1941 zakončil Rižské vojenské učiliště, sloužil jako pomocník velitele čety 10. střelecké divize Přibaltského vojenského okruhu. Na frontě bojoval od 22. června 1941, velel četě 10. střelecké divize, poté průzkumné četě a průzkumné rotě partyzánského oddílu Za vlast, který byl součástí partyzánského hnutí pod velením S. A. Kovpaka.

Agenturní činnost[editovat | editovat zdroj]

Od srpna 1942 do srpna 1943 byl agentem v první štábní rotě Turkestánské legie. Výsledkem jeho činnosti bylo přeběhnutí částí Turkestánské legie a také částí legie Idel-Ural k Rudé armádě.

V listopadu 1943 spolu se skupinou rozvědčíků zorganizoval v Moldávii partyzánský oddíl V. M. Molotova. Na území Vinnycké a Oděské oblasti Ukrajiny a v Moldávii bojoval do konce ledna 1944. V roce 1944 prodělal výcvik ve Speciální škole rozvědčíků partyzánského hnutí Ukrajiny. V srpnu 1944 seskočil se skupinou slovenských a českých rozvědčíků na Slovensku, aby organizoval partyzánské hnutí. Působil ve funkci náčelníka štábu a později velel partyzánské brigádě Jana Žižky. Na území Moravy a Čech bojoval až do 9. května 1945.

Poválečná léta[editovat | editovat zdroj]

Po válce pracoval ve školství v Bakalinském rajónu Baškirské ASSR. Studoval právo v Kazani a dálkově absolvoval Moskevskou státní právní univerzitu, pracoval jako pomocník prokurátora Abzelinského rajónu a pomocník prokurátora ve Sterlitamaku. V letech 1955–1960 působil jako starší vyšetřovatel prokuratury Baškirské ASSR, náčelník oddělení dodržování zákonnosti v místech výkonu trestu.

Vyznamenání a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Murzin obdržel vysoká sovětská i zahraniční vyznamenání.

Byl oceněn titulem Zasloužilý právník RSFSR (1972). Je čestným občanem celkem 16 českých a slovenských měst, čestným občanem Ufy. Murzinovo jméno nesla ulice ve Zlíně (nynější Dlouhá).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Мурзин, Даян Баянович na ruské Wikipedii.

Dajan Bajanovič Murzin


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GOFMAN, Genrich Borisovič. Černý generál. Praha: Lidové nakladatelství, 1972. 183 s. 
    Románová fikce zachycující Murzinovo působení v partyzánském hnutí v Československu.
  • Даян Мурзин: Биографическая справка [online]. Nižnyj Novgorod: Полномочный представитель Президента Российской Федерации в Приволжском федеральном округе [cit. 2015-06-17]. Dostupné online. (rusky)