Nápověda:Fair use

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol označující obrázek bez svobodné licence, který není na Wikimedia Commons

Na české Wikipedii je možné publikovat pouze obrázky, které jsou načteny do multimediálního úložiště Wikimedia Commons a jsou uvolněny pod svobodnou licencí nebo jsou volným dílem. To umožňuje volné šíření a úpravy obrázků s podmínkou uvedení autora. Publikace obrázků bez svobodné licence bývá zpravidla porušením českého autorského zákona.

V některých zemích je povoleno za určitých podmínek publikovat i obrázky bez svobodné licence. Díky tomu je na anglické Wikipedii (a například i na italské) možné publikovat například logo firmy v článku o této firmě. Toto použití se v USA nazývá Fair use a tento termín se používá i na Wikipedii. Obrázky s licencí Fair use jsou uloženy přímo v dané jazykové verzi Wikipedie – nikoli na Wikimedia Commons – a na české Wikipedii je nelze použít.

Uvedené omezení se kromě obrázků týká i ostatního multimediálního obsahu.

Proč nelze Fair use použít na české Wikipedii?[editovat | editovat zdroj]

Obsah Wikipedie musí být v souladu s legislativou USA i země, které je primárně určena, což je v případě české Wikipedie Česká republika. V zájmu sladění pravidel české Wikipedie s českou legislativou proto není od roku 2006 povoleno používání souborů s licencí Fair use. Všechny obrázky na české Wikipedii jsou uvolněny pod svobodnou licencí a uloženy na Wikimedia Commons. Výjimkou je logo české Wikipedie, aby byl projekt ochráněn a nebylo možné logo použit například pro falešný klon Wikipedie.

Vyloučení Fair use je nezbytné pro dodržení českých zákonů a ochuzuje vybraný okruh článků o možnost publikace určitých obrázků, které se nacházejí na odpovídajících článcích některých jiných jazykových verzí Wikipedie. Na druhou stranu je díky tomu veškerý obsah české Wikipedie včetně všech obrázků – bez výjimky – dostupný pod svobodnou licencí a tedy dále volně šiřitelný (s podmínkou uvedení autorů a zachování licence).