Přeskočit na obsah

Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv4

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nejen nové wikipedistky a noví wikipedisté potřebují občas pomoci s různými problémy, to se stává i zkušenějším. Tato stránka má sloužit řešení takových otázek. Další z možností, kde můžete zkusit hledat pomoc, je český IRC kanál #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.

Dbejte přitom na následující:

 • Máte-li požadavek na správce, uveďte jej na Nástěnce správců
 • Máte-li otázku pro nějakého konkrétního wikipedistu, zeptejte se ho prosím na jeho diskusní stránce.
 • Máte-li otázku k nějaké konkrétní stránce, zveřejněte prosím svoji otázku na její diskusi.
 • Než zde položíte dotaz ohledně něčeho, co vám nefunguje, podívejte se, prosíme, nejdříve na Wikipedie:Známé problémy

Zde by měly být kladeny jen takové otázky, které se nikam jinam „nevejdou“, tedy otázky zcela všeobecného a jednotlivá témata přesahujícího charakteru. Formulujte každou otázku jako novou kapitolu, přičemž je vhodné se přesvědčit, že již nebyla položena; formulujte ji také jasně, především pak shrňte Váš problém krátce a výstižně v okénku shrnutí editace.

Položit nový dotaz

Upozornění: tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou. Otázky, které zde kladete, se musejí týkat výlučně Wikipedie.

Věci z dubna 2005 a starší byly přesunuty do archivu, 30.11.2005 vytvořen /Archiv2, 6. 4. 2006 vytvořen /Archiv3

šablona odkaz na zdravotní pokyny

Prosil bych někoho znalého o vytvoření šablony odkazující na stránku Wikipedie:Pokyny pro využití článků o zdravotnictví

vzor šablony je například v článku na dewiki o proskurníku lékařském. Děkuji--Zp 06:15, 6. 4. 2006 (UTC)

Na hlavní stranu

Prosím dát do zajímavostí na Hlavní stranu do "víte že..." velmi aktuální odkaz s textem
... k Zemi se blíží kometa Schwassmann-Wachmann 3, která se rozpadá?
(Bez podpisu 18:14, 9. 4. 2006 Avitek)

Vyřízeno. --Luděk 16:20, 9. 4. 2006 (UTC)


Encyklopedický charakter pojmu

Zdravim, asi trošku hloupý dotaz, ale co si představit pod pojmem encyklopedický charakter ? Pavel

To co se vyskytuje v encyklopediích --Li-sung 17:33, 11. 4. 2006 (UTC)
Lze říci, že encyklopedický charakter jistě nemají texty typu osobní deník, různá prohlášení, provolání a podobně a dále slovníková hesla. Jistě by se dalo najít více příkladů. Hesla je vždy třeba posuzovat jednotlivě. --Zirland 17:35, 11. 4. 2006 (UTC)

Autorská práva na staré mapy

Dobrý den vespolek. Rád bych ke článku Stará Tišnovka přidal mapu z [1]. Mapa je starší než 75 let (hrubý odhad kolegy kartografa cca 1900-1920). Můžu ji přidat do Wikipedie? Nebute to copyvio? --Veros 10:59, 13. 4. 2006 (UTC)

Pokud je mapa starsi nez 70 let, pak autorska prava zanikla. Pouzijte licenci {{PD-old-70}}. --Zirland 11:01, 13. 4. 2006 (UTC)
Pokud je mi známo, autorská práva zanikají 70 let po smrti autora, nikoliv 70 let po vydání. Pořád je to ale dost staré, takže bych to pro jistotu označil jako {{fairold}}. --che 12:02, 13. 4. 2006 (UTC)
Pokud lze danou mapu označit jako kolektivní dílo ve smyslu Autorského zákona, pak práva zanikají 70 let po vydání. Ale chce to asi o jejích autorech a vydavateli něco vědět, aby se podobná věc dala rozhodnout. --Beren 12:09, 13. 4. 2006 (UTC)
Definitivně vyřešeno, nahrazeno mapou se známým původem. Děkuji za pomoc. --Veros 16:16, 14. 4. 2006 (UTC)

matematické vzorce

Ve vykreslovacím algoritmu pro matematické vzorce je asi chyba, dával jsem dohromady Binomickou větu ale problém je že vykreslovač neumí operovat s mocninami, třeba a^n-1 (i a^[n-1]) vykreslí . V obrázku je to ještě horší protože parser přeloží a^n-2 b^2 jako (místo "á na en mínus dva krát bé na druhou" vykreslí "á na entou mínus dva krát bé na druhou".

Nenapadá někoho jak to obejít?

Tedy, napsat, že TeX neumí správně vykreslovat matematické vzorce, to je ... řekněme poněkud odvážné tvrzení. :-) Je potřeba se spíš naučit syntaxi:
, .
--Mormegil 08:45, 14. 4. 2006 (UTC)

Shodná jména

Začínám s Wikipedií a zajímalo by mne, jak pracovat na stránkách se shodnými jmény (osobnosti - jmenovci). Konkrétně jsem narazil na heslo Rudolf Slánský, které by se mělo vyskytovat v encyklopedii dvakrát. Radíte, že Rozcestníky máme používat při nejméně třech různých významech. Co ale v tomto případě? Kozákov

Pro rozlišení se použije Rudolf Slánský starší a Rudolf Slánský mladší --Zirland 17:10, 19. 4. 2006 (UTC)

Přesun hesla Chicago

Na stránce Seznam hudebních skupin a zpěváků je i heslo Chicago. Je to v pořádku, Chicago opravdu byla hudební skupina. Jenže Chicago na této stránce je o Chicagu - městě. Mohl by někdo zjednat nápravu. ;-)

Náprava byla zjednána. --Tlusťa 20:17, 24. 4. 2006 (UTC)

Pro HTML (CSS) guru

Často se (jak v hlavním jmenném prostoru, tak na stránkách projektu) setkávám se složitějšími konstrukcemi, které nefungují úplně dobře nebo mají příliš složitý, deprecated atp. kód. Na tomto místě bych na ně chtěl upozorňovat; budu vděčný, pokud se na ně wikipedisté, kteří mají větší zkušenosti s webdesignem, podívají. --Malýčtenář 17:13, 28. 4. 2006 (UTC)

Nadpisy řešené vnořenými tabulkami 1*1, to je fakt Zlo; navíc všechny mají stejný (a k něčemu úplně jinému sloužící) ID. Též nechápu, proč má první řádek colspan=7, vždyť jsou sloupce snad jen dva, ne? A vůbec, pokud není součástí sloupcového designu, nemohl by být před tabulkou, nebo jako její caption?

Jistě by se snesla i další zjednodušení (přepracovat do šablonovéo/transkluzní podoby, aby se snáz daly editovat jednotlivé části?), ale tuším někdo říkal, že pracuje na zásadní změně koncepce; jestli to s ní ovšem tradičně usnulo, tohle bych pokládal za minimální program.

Jak už jsem říkal při své editaci: snad by to šlo řešit obyčejnými parametry tabulky a ne aby měl každý TD zvlášť nastavovaný border-top. Při editování bych též doporučoval nahradit příklad nějakým, který má kratší název, aby nebyl levý sloupec tak roztažený a ostatní tak natěsnané; např. en:Image:Hval.jpg, pokud není nutné, aby se vyskytoval i na cs:.

Záhada v Ugandě

Článek Uganda sledovaný v MSIE 6 (bez přihlášení, čili v defaultním Monobooku) má pod nadpisem Geografie skoro obrazovku volného místa, dokud neskončí infobox; až tam začíná text. (Mohl bych někam uploadnout screenshot, ale snad je to dostatečně jasné i bez něj.) Důvod je mi záhadou, řešení je evidentně hodně potřebné.

Představit si to možná dokážu, ale mě se to neděje (zkoušeno na IE 6.0.3790.1830 a nějakém testovacím 5.5 či co to je). Kdyžtak by možná pomohlo HTML, co to zobrazuje (File/Save As, ale only HTML, ne web page, complete). (Nejdřív bych ale vyzkoušel Ctrl+Shift+Reload. --Mormegil 18:05, 29. 4. 2006 (UTC)
mimochodem tu Ugandu jsem spravil přesunem obrázku který byl ještě v oblasti infoboxu pod něj... --Li-sung 18:16, 29. 4. 2006 (UTC)

Úprava skinu Standard

Tohle by možná patřilo spíš pod technickou lípu (a navíc správcům), ale když už jsem s tím začal: Už drahnou dobu sleduji, že ve Standardu evidentně mají UL a OL podstatně větší horní a dolní margin než v Monobooku. V důsledku toho se mi zobrazují odsazeně od textu před a za nimi bez ohledu na to, je-li ve zdrojáku volný řádek nebo ne, a rozvržení stránek je tak o dost jiné než ve většinovém skinu. Nenašel jsem přesně, kde v hloubi includovaných CSS je to nastaveno, a jaké jsou přesné hodnoty; ale mohl by se toho někdo zhostit a pak příslušně upravit MediaWiki:Standard.css, potažmo Common? Při té příležitosti by asi také bylo dobré je synchronizovat s en:, aby tam zase neměli něco přizpůsobeného nejnovějším změnám MediaWiki, co u nás chybí. --Malýčtenář 17:13, 28. 4. 2006 (UTC)

Nastavené to právě není nikde, jsou tam ponechány standardní hodnoty prohlížeče (v mém Firefoxu nahoře i dole 1 em), zatímco v Monobooku (přímo v souboru main.css, žádné speciální úpravy) je tam předefinováno 0,3 em nahoře a 0 dole. (A na en: je to totéž.) Nějaké náměty, co by se s tím mohlo/mělo dělat? (Já bych řekl jenom: komu se Standard nelíbí, ať ho nepoužívá. ;-) )

Právě nastavit stejně jako je to v Monobooku, ať se odsazení ve zdrojáku převádí do vzhledu článku jednotně. --Malýčtenář 08:30, 2. 5. 2006 (UTC)

Opakuji, je nějaký důvod to nesjednotit? Standard používám, protože všechny ostatní jeho vlastnosti se mi líbí výrazně víc. --Malýčtenář 12:23, 7. 6. 2006 (UTC)

Sice si myslím, že je dost nesmyslné upravovat jeden styl tak, aby v něčem vypadal jako jiný, ale vzhledek k tomu, že ho asi stejně nikdo jiný nepoužívá… ;-) Snad upraveno. --Mormegil 14:54, 7. 6. 2006 (UTC)

Prosba o změnu jména

Na nátlak některých Wikipedistů kvůli přílišné podobnosti přezdívek prosím kompetentní osobu o změnu mého uživatelského jména z PAD na PAJD.

Přejmenováno. Nezapomeňte se přihlašovat svým novým jménem! (A díky za vstřícnost, opravdu by to dost mátlo.) --Mormegil 18:05, 29. 4. 2006 (UTC)

Infobox

Založil jsem článek Vilshofen an der Donau, ale hlavní text se ze záhadných důvodů připojuje do infoboxu. Podívejte se na to prosím někdo. Děkuji. Daniel Šebesta (diskusepříspěvky) 19:20, 7. 5. 2006 (UTC)

Dotaz k mým posledním článkům

O víkendu jsem založil článek Pytheas, dnes jsem doplnil článek Jindřich Břetislav, ale nemám je v seznamu svých Posledních změn. Proč? Když jsem psal do diskusní stránky druhého článku, místo mého podpisu se objevil podpis původního autora Pahýlu. Proč? Souvisí to nějak s nutností nějak se cyklicky znovu přihlašovat???

212.65.194.49 19:00, 11. 5. 2006 (UTC)

Tento (předchozí podpis není můj! Kozákov 19:03, 11. 5. 2006 (UTC)

Oprava chyby

Na stránce informující o obci Vraclav jsem našla informaci, že pověřenou obcí je "Choceň". Tato informace je NEPRAVDIVÁ, pověřenou obcí je Vysoké Mýto. Prosím o opravu. Děkuji za pomoc. V. Dvořáková (ouvraclav@iol.cz)

Editujte s odvahou! Wikipedii může editovat a opravovat každý, tedy i Vy. Pokud tedy chcete, opravte tuto chybnou informaci sama. Přeji příjemný den! --Timichal 08:44, 12. 5. 2006 (UTC)
Děkujeme za upozornění, informaci jsem opravil. --Zirland 08:47, 12. 5. 2006 (UTC)

Sirotčí články

V minulém týdnu jsem se věnoval probírání Sirotčích článků. Články, které jsou nyní na této stránce jsou buď ty, které přibyly od pátečního rána, nebo ty, které nedokáži odnikud prolinkovat. PRosím tedy, jestli by se na to mohl někdo ze zkušených kolegů podívat a prolinkovat. Nyní se jedná o 137 článků. JAn 06:03, 15. 5. 2006 (UTC)

U pár článků jsem se o prolinkování pokusil, ale v mnoha případech to znamená napsat rodičovské články. Je to úkol na delší dobu. --Postrach 07:27, 15. 5. 2006 (UTC)
Mohu se zeptat, zda je v pořádku, že mezi sirotčími články jsou rozcestníky (např. Hlinka, Stevenson)? --Joker Island 21:04, 28. 5. 2006 (UTC)
Není to v pořádku :) Aby rozcestník nebyly mezi sirotčími články, mají být správně připisovány do Wikipedie:Seznam rozcestníků. --Tlusťa 21:07, 28. 5. 2006 (UTC)

Změna již nahraného obrázku

Na Wikimedia Commons bych potřeboval vyměnit již nahraný obrázek za novější. Bohužel se mi nedaří najít způsob jak toho docílit. Pokud se držím tohoto návodu, tak se nikam nedostanu, protože mi Wikimedia Commons nedovolí přepsat již existující soubor. Může mi někdo prosím poradit? --Czenek 20:37, 22. 5. 2006 (UTC)

IMHO musite pozadat nejkeho tamniho spravce o smazani, nebo ho pojmenovat malinko jinak a pak pozadat o smazani. Vrba 21:05, 22. 5. 2006 (UTC)
Jde to i trochu jednodušeji. Prostě hláškou "Upload file" budete načítat nový obrázek a pojmenujete ho přesně jako ten starý, který chcete vyměnit. Program sice bude mít nějaké kecy a zeptá se vás, jestli ho chcete skutečně vyměnit, ale když budete dostatečně tvrdý a razantní a odklinete, že opravdu, ale opravdu, chcete obrázek nahrát, pak se vám po nějaké chvíli na místě starého obrázku objeví ten nový. --Karel 21:18, 22. 5. 2006 (UTC)
Tak už jsme na to přišel. Nemohu přepsat stávající soubor, protože mám na Commons ještě příliš nové konto. V anglické verzi je to jasně napsáno, ale když jsem to zkoušel v českém jazykovém rozhraní, tak to tam bylo úplně zamlčeno. Každopádně děkuji za pomoc a obrázek přepíši až můj tamní učet zestárne. --Czenek 21:35, 22. 5. 2006 (UTC)

Kruhový objezd dvoupružný

Přesunuto na Diskuse:Kruhový objezd

Vkládání obrázků do textu.

Uložila jsem text doplňující heslo o chřipce o část týkající se chřipky koní a nevím, jak do textu vložit tři obrázky, které mám ve formátu jpg. Prosím o radu, jak postupovat. Dík. O. Fišerová - Sovinová, obfis@seznam.cz

Dobrý den. Odpověď doporučuju hledat v Nápověda:Obrázky. Měly by tam být všechny potřebné informace. Kdyby nápověda problémy nevyřešila, tak se klidně znovu zeptejte. --Beren 19:06, 30. 5. 2006 (UTC)
Eště doplněk: nahrávat obrázky do Wikipedie mohou jen registrovaní uživatelé. Máte-li tedy ty tři obrázky u sebe na disku, tak je do Wikipedie nenahrajete, dokud se nezaregistrujete a nebudete pracovat přihlášená. Pokud už obrázek ve Wikipedii je, pak ho samozřejmě může do článku vložit i neregistrovaný uživatel. --Luděk 20:06, 30. 5. 2006 (UTC)

Falešně pozitivní spamfiltr

Heslo o volbách s tím absurdně dlouhým názvem mě systém nenechal uložit s hlášením:

Stránka, kterou jste se pokusil(a) uložit, byla zablokována protispamovým filtrem. Pravděpodobnou příčinou je odkaz na externí stránky.
Seznam blokovaných adres se nachází na meta:Spam blacklist. Pokud se domníváte, že se tento filtr mýlí, kontaktujte laskavě některého správce, nejlépe pomocí stránky Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Následující text spustil náš filtr proti spamu: http://chnj.wz.cz

--Malýčtenář 09:52, 6. 6. 2006 (UTC)

Tím je myšlen správce na metě. Ti mohou seznam upravovat. Na seznamu je uvedena adresa *.wz.cz a kupodivu i sweb.cz --Li-sung 10:00, 6. 6. 2006 (UTC)
Přidávám upozornění na mujweb.cz díky jehož bloku nelze editovat např. heslo Věra Ludíková. --Dezidor 09:08, 7. 6. 2006 (UTC)

Za prvé, odkaz myslím vedl na české správce - a rozhodně české Potřebuji pomoc. Za druhé, evidentně to je fičura, ne bug; těžko můžete po běžných editorech chtít, aby chodili něco řešit anglicky na (přeplněnou) metu; od takové přidané hodnoty jsou tu právě čeští správci. (Že tam jsou české freeweby, jsem si všiml.) A jak už bylo naneseno na metě, je asi dost blbost nechávat vypsat pohoršlivý odkaz v přesné formě http://zakazana.domena.tld, takže naivní pokus o copy and paste při hlášení vede přesně k témuž. (Jo, ale napadá mě, že to možná je otázka střev MediaWiki a ne jejích hlášení.) --Malýčtenář 10:17, 6. 6. 2006 (UTC)

Pokusím se to dnes vyřešit s Amgine nebo jiným správcem Mety. --Timichal 10:07, 6. 6. 2006 (UTC)
Já už to tam psal někdy v lednu, že prosím o odstranění wz.cz A pak to najednou fungovalo bez problémů... JAn 10:57, 6. 6. 2006 (UTC)
To je tím, že blacklist asi dva měsíce nefungoval ;) --Timichal 11:15, 6. 6. 2006 (UTC)

Tak podle vývoje diskuse to vypadá, že většinu věcí snad povolí, ale mujweb ne - že je moc zneužíván spammery. Nicméně zrovna u toho se adresa mujweb.cz/... dá nahradit mujweb.atlas.cz/... která funguje úplně stejně. --Malýčtenář 08:03, 8. 6. 2006 (UTC)

Nejde editovat Titanic, na odkazu titanic.wz.cz ale žádné rysy spamu neshledávám. Bude wikipedie bojkotovat všechny free domény? --ŠJů 18:13, 14. 6. 2006 (UTC)
Když už o tom mluvíte, tak nemohu editovat Křesťanství na: sweb.cz--Juan de Vojníkov 14:00, 18. 6. 2006 (UTC)
Je mi líto, že to musím konstatovat, ale další hlášení o tomto spamfiltru jsou zde zcela zbytečná. Můžete zkusit přidat svou stížnost na meta:Talk:Spam blacklist#sweb.cz, mujweb.cz, wz.cz, xf.cz, ale nemyslím, že by to cokoli změnilo; já jsem se dozvěděl, že tyto domény ze spamfiltru odstraněny nebudou, tečka, nezájem. --Mormegil 08:55, 19. 6. 2006 (UTC)
No já těmhle technickej věcem nerozumim. Od toho tu jsou správci, aby to řešili. Zatím mě to nijak neobtěžuje. Stalo se mi to jednou. Pokud by se to ale mělo opakovat častěji a nikdo by to nechtěl na metě řešit, tak bych byl nucen se tvrdě bránit a zavést i nějaké represálie, aby si tam nahoře uvědomili...--Juan de Vojníkov 21:34, 20. 6. 2006 (UTC)
Klidně je na mětě třeba seřež, budu ti držet palce :) Než je přesvědčíš, tak problematické odkazy se dají vyřešit pomocí šablony http. Je tam i srozumitelný návod. --Tlusťa 21:41, 20. 6. 2006 (UTC)

Ergo co je přece, a tím spíš třeba udělat:

 1. Updatovat dotyčné chybové hlášení.
 2. Vypracovat nějaký návod, jak v takovém případě postupovat: asi holt bude nutno umáznout http a nutit čtenáře k copypastování (nějakou šablonu vysvětlující, proč link nefunguje?).
 3. A vůbec, nedalo by se to nějak šikovně klikatelně obejít? http://google.com/url?sa=D&q=http://sweb.cz (aha, asi povolené i přímo) http://blogger.com/r?mujweb.cz http://email.seznam.cz/redir?http://wz.cz - doporučuje 1 wikipedista z několika tisíc! Hm, tak zakázaná http://mujweb.cz a jiné zakázané domény spustí spamfiltr i jen jako parametr URL něčeho zcela jiného, ale zdá se, že Blogger (jako jediný) úvodní "http://" nevyžaduje
 • Ne zcela bezprostředně souvislé a nezbytné, ale možná taky užitečné: Nějaký wikidobrovolník, který by prozkoušel, jak velké české freeweby reagují na hlášení spamových linkfarem (a byly-li by schopné/ochotné přijímat je i v angličtině nebo nějak automatizovaně, aby to mohli používat cizinci)? Kdo je investikativně založen, mohl by získat materiál na blog nebo dokonce Lupu!

P. S. Koukám, že ve Standardu (a FF) mají UL a OL odlišný levý margin; MonoBookáři, vy taky? --Malýčtenář 10:06, 19. 6. 2006 (UTC)

Takže způsob, jak to pěkně po česku obejít ještě jinak bez spoléhání na externí redirectory, se podařilo najít, dokonce hned několik: vizte Šablona:http (evidentně by tak šlo i spojovat URL s redirectorem Googlu) anebo Mormegila na Pískovišti. Zbytek je triviální a ponechávám ho laskavým čtenářům za domácí cvičení z wikispolupráce ;-) --Malýčtenář 15:34, 20. 6. 2006 (UTC)

Externí odkaz - ochrana proti spamu

Nemůžu na stránce Buddhismus uložit externí odkaz na sati.wz.cz . Je to další občanské sdružení se zaměřením na buddhismus, na jehož stránkách se lze něco o buddhismu dočíst.

Nemůžu na stránce Morašice u Znojma uložit externí odkaz na www.morasice.wz.cz. Jsou to oficiální stránky této obce.

Těžko pomoci, zkuste to provizorně udělat bez aktivního odkazu, třeba ve tvaru: www.morasice.wz.cz - oficiální stránky obce --Dezidor 13:55, 18. 6. 2006 (UTC)
Tak schválně: http://blogger.com/r?www.morasice.wz.cz --Malýčtenář 19. 6. 2006


Bylo vyřešeno zavedením whitelistu, všechny potřebné adresy by nyní měly fungovat. --Mormegil 10:56, 3. 7. 2006 (UTC)

Jak zabránit robotům v přidávání odkazu?

Čas od času nějakého robota napadne přidat ke stránce interwiki- odkaz. To je v pořádku, ale robot se někdy splete. Příklad: Na stránce bula je přidán interwiki odkaz pl:byk, což je zjevně špatně. Tento odkaz samozřejmě lze smazat, ale čekal bych, že při příštím průchodu robot udělá tutéž chybu. Lze mu v tom nějak jednou provždy zabránit?--Kf 11:53, 29. 6. 2006 (UTC)

Mrkněte se co to bylo za robota, vyhledejte jeho diskusní stránku (nejlépe tu zcela domáckou, ne zde), a dejte mu vědět, co dělá za chybu. Snad si toho ten člověk, co jím vládne, všimne a chybu opraví. Druhá možnost je nechat robora blokovat, což by ovšem bylo trošku drastické. -jkb- 12:37, 29. 6. 2006 (UTC)
zDE JE OČIVIDNĚ PROBLÉM v různcýh významech. Poláci vytvořili rozcestník pl:Byk (Býk) a propojili ho s anglickým významem en:Bull. Jenže slovo Bull znamená zároveň cs:Bula, se kterou je to propojeno z cs:. A teď babo raď. JAn 13:17, 29. 6. 2006 (UTC)
No právě. Na podnět -jkb- jsem však hledal na stránkách YurikBota až jsem našel Interwiki Conflict Resolver. Je to pěkný a jednoduchý nástroj, který by měl takovýmto konfliktům zabránit, samozřejmě jen pro YurikBota. Pokusil jsem se interwiki odkazy příslušné k heslu bula roztřídit - snad se mi to podařilo. Určitý problém je snad jen ten, že asi nikde není možno dočíst se, kdo a jak toto roztřídění provedl a případně o tom diskutovat. Jinak je to určitě užitečný nástroj; nevím jestli by nebylo užitečné do nápovědy české wikipedie někam přidat o něm zmínku a odkaz. --Kf 13:37, 29. 6. 2006 (UTC)
Hm, jo. Tohle je ovšem všeobecný problém, který je těžko řešitelný nějakým robotem, musí sem nějaký znalec jazyků. Význam slova A v češtině může být jen jeden, přeložím-li to ale do němčiny jako B, tak se ukáže, že to má významů tři, a v angličtině jako C pak pět, z toho čtyři pak zcela jiné než v němčině. S tím si robot tak rychle neporadí. -jkb- 13:47, 29. 6. 2006 (UTC)

Vlozeni loga

Muze mi nekdo poradit, jak vlozit logo do clanku? Obrazek na commons neni, na francouzske verzi jsem sice jeden nasla, ale pak si nevim rady. Jedna se o Image:LogoCNRSMoyen.gif. Vlozila bych vlastni, ale neporusim tim nejaka prava? Prece jenom je to logo. Diky Fiona

Jestli se jedná o logo, pak jej načtěte sem, přímo na českou Wikipedii, pomocí odkazu načíst soubor, kde jako licenci zvolte „Obrázky loga, ochranné známky apod.“ (nezapomeňte vyplnit všechny důležité informace jako např. zdroj, čí logo to je apod.). Upozorňuji však, že pro načítání souborů musíte mít založen uživatelský účet. Další informace k načítání souborů najdete na Nápověda:Obrázky.
--Mormegil 15:05, 1. 7. 2006 (UTC)

Poloha šablony na stránce

Na stránce Desatero (Související odkazy - portály) jsem narazil na problém se šablonami, které se umístí vždy doprava a vlastně ignorují polohu která jim byla zadána ve zdrojovém textu. Posouvají se nahoru nebo dolů podle použitého rozlišení obrazovky. Já mám rozlišení 1280x1024 a moc dobře to nevypadá ( [editovat] překrývá text poznámky 1). Chtěl jsem to vyřešit přidáním prázdných řádků nebo jejich nuceným zalomením, ale to by pomohlo jenom těm co mají stejné rozlišení jako já. Je to asi obecný problém více šablon. Jak správně postupovat? --Vyky 01:46, 1. 7. 2006 (UTC)

Jak změním/přidám levé menu navigace?

Provozujeme wiki pro ultimu online a potrebujeme neco pridat do leveho sloupce, neprisel jsem na to jak :-(

Editací MediaWiki:Sidebar, viz MediaWiki:Sidebar pro inspiraci. (Levé řetězce odkazují na zprávy obsahující odkaz, pravé na zprávy obsahující text, u nás viz např. MediaWiki:Portal-url a MediaWiki:Portal.)
A mimochodem bych chtěl požádat o odstranění nápisu Wikipedia z loga (a případně i libovolných jiných míst, kde jej používáte). Váš web není Wikipedia, to je vlastní jméno tohoto projektu (mimo to také ochranná známka nadace Wikimedia). Váš web je wiki, což je obecné označení pro takový druh stránek.
--Mormegil 15:01, 1. 7. 2006 (UTC)

SVISLÍK

Prosím vás, jak napíšu horizantální čárku - takzvaný svislík, Díky.

Pokud máte českou klávesnici mělo by fungovat AltGr-W. --che 21:23, 12. 7. 2006 (UTC)
Té zkratce nerozumím.. (Alr=pravý alt? Gr je co?) BTW ikdyž jsem nebyl původním tázajícím se, zajímá mě to (pokud si při té kláv. zkratce nevykloubím prsty ovšem :-)) Reo + | 08:41, 29. 7. 2006 (UTC)
Alt-Gr je označení pro pravý alt, kterému se někdy říká nějak jako Alt Graphic... nevim přesně ale grafický alt, já ho mám třeba tak na klávesnici i popsaný. Jmennuje se tak, jelikož pomocí něho se dělají grafické znaky. Jinak prsty si určitě nevykloubíte :) je to mnohem snažší než to hledat někde jinde. --Chmee2 08:44, 29. 7. 2006 (UTC)
me kdosi kdysi tvrdil, , ze to znamena grey alt, sedy alt,podle barvy na starsich /i dnesnich?/ klavesnicich. Jinak funguje stejne dobre alt + 124. A samozyrejme jeve znacich dole pdo edit. oknem, zacatecnici si nekdy ani toho nevsimnou. --Nolanus 09:01, 29. 7. 2006 (UTC)
Já když si přepnu klávesnici na češtinu, tak mi na svislíka funguje pohodlně i SHIFT + ta klapka vlevo od Y (nejdolejší řádka zcela vlevo, hned vedle shiftu). -jkb- 09:23, 29. 7. 2006 (UTC)
(Díky za reakce) ..Takovou klávesnici bych si docela rád koupil, já mám vedle Y hned shift. (Nemá taková klávesnice nějaké označení? na nějakým srazu se mluvilo o "programátorské kl., ta by tam toho měla mít i víc, ale u prodejců o tom nic nevěděli). Zkratka smozřejmě funguje,.. jinak to jde také tak, že jsem si upravil monobook.js, abych měl svislíka v editačních tlačítcích nad oknem, stejně dosud ale nejčastěji používám přep. klávesnice. Ale protože mám tendenci všude, i v diskusích hodně odkazovat, přepínám prakticky pořád, mývám pak ale infarktový stavy, když si zapomenu přepnout spátky (nebo to nedomáčknu pořádně a na obrazovku se při psaní dívat nemůžu) a poslední třeba jednu větu mám prokládanou číslama místo diakritiky. :-( Reo + | 09:39, 29. 7. 2006 (UTC)
To nemuzu najit ... asi mame jinou klavesnici. Mam dojem, ze sem videl i klavesnici. kde to bylo jako specialni znak. To uz je informaci na slusnej pahylek :) No, ale ostatni4 zpusoby nebo kolik jich je mi ale samozrejme stacej. :)) --Nolanus 09:42, 29. 7. 2006 (UTC)
Vzdycky sem mel za to, ze tzv. programatorska lavesnice je jen pojem softwaru, neni to tak? Porste potrebujou nektery znaky vic, ta si to upravili, aby meli ty znaky i mohli psat cesky, kdyz potrebujou. --Nolanus 09:44, 29. 7. 2006 (UTC)
Tak to se divím. Mně se stará klávesnice podělala a musel jsem během hodiny sehnat novou, koupil jsem tu druhou nejlacinější za asi 9 euro. To bych se divil, že by byla programátorská. Na té klapce mám nakreslený < a > (jen německy) a se shift prostě svislíka |, který ale na německé funguje s AltGr. -jkb- 09:58, 29. 7. 2006 (UTC)

Svislík asi bude spíš vertikální, než horizontální :-) --ŠJů 21:24, 29. 7. 2006 (UTC)

Přepsání obrázku

Zdravím, před chvíli jsem chtěl uploadovat několik obrázků s vyšší kvalitou namísto těch starých. Zde se píše, že stačí soubor pojmenovat stejně jako ten původní, ale při pokusu o nahrávání se mi objeví: Varování Soubor s tímto jménem již existuje; zvolte laskavě jiné jméno souboru.. Co s tím pls? -- Marcus33

To je zvláštní, teď jsem si to vyzkoušel a vidím jiný text varování. Soubor s tímto jménem již existuje, prosím podívejte se na Soubor:XYZ.jpg, pokud nevíte jistě, zda chcete změnit právě tento soubor. A k tomu tlačítko Uložit soubor s popiskem Ignorovat varování a načíst soubor. Zatím nevidím důvod, proč byste měl vidět něco jiného... --egg 07:42, 29. 7. 2006 (UTC)

Nebude to třeba tím, že jsem tady jenom pár dní a tak na to ještě nemam právo? Jestli ano, pak by bylo asi nejlepší nahrát nové s jiným jménem a ty staré smazat, co myslíte? Marcus33

A nebo počkat do zítřka do 18:38 UTC, to tu budete 4 dny a mělo by to jít, pokud tuším správné souvislosti. -jkb- 08:42, 29. 7. 2006 (UTC)

Kolega zvolil nejlepší řešení, kterým je samozřejmě přesun obrázků na Commons. Stejně bych ale rád věděl, čím to je. Pokud není nováčkům dovoleno updatovat obrázky (nechápu proč), musíme to napsat do textu varování. --egg 08:52, 29. 7. 2006 (UTC)

Jistě, commons je prima. To s tím updatem pro nováčky bude mít asi ten samý důvod jako že nemůžou editovat polozamčené stránky - obrana proti vandalismu či nezáměrným chybám (přepsat obrázek může být někdy omylem, a pak hledej, který je ten správný). -jkb- 09:22, 29. 7. 2006 (UTC)


Prosba o přesun stránky

Prosím o přesun stránky Farnost Fulnek na Římskokatolická farnost Fulnek. PAJD 29. 7. 2006

Proč? --egg 21:30, 29. 7. 2006 (UTC)
Když ve Fulneku vznikne evangelická či jiná farnost, bude možno Farnost Fulnek užít jako rozcestník. Označení Římskokatolická farnost Fulnek je přesné a nezaměnitelné. PAD 30. 7. 2006

Seznam citací z Wikipedie v tisku

Dobrý večer! Kdysi jsem se ve Wikipedii dostal na stránku se seznamem citací článků z české Wikipedie použitých v českém tisku. Teď bych do tohoto seznamu rád přidal jeden článek, ale nemůžu ten seznam najít. Pamatuje si někdo, na které stránce je? Předem díky. Daniel Šebesta (diskusepříspěvky) 16:46, 8. 8. 2006 (UTC)

Wikipedie:Wikipedie jako zdroj pro média--Li-sung 16:47, 8. 8. 2006 (UTC)

Díky! Daniel Šebesta (diskusepříspěvky) 16:50, 8. 8. 2006 (UTC)

Balchaš

Prosím o změnu přesměrování na Jezero Balchaš -> Balchaš. Na stránku Balchaš pak doděláme šablonu, že vypráví o jezeru a o městu vypráví Balchaš (město). Jsou jenom dva významy tak asi rozcestník dělat nebudeme. Mircea 15:33, 10. 8. 2006 (UTC)

Hotovo. --Beren 15:53, 10. 8. 2006 (UTC)

Filtr proti spamu

Při ukládání editace na stránce Trolejbus na mě vybafnul Filtr na ochranu proti spamu kvůli externímu odkazu na polské trolejbusy. Nějak to nechápu, protože jsem tu adresu tam vůbec nevkládal, už tam byla. Nevím co s tím, ale na stránce byla rada, ať to napíši sem, tož tak činím. --Zkf 16:02, 15. 8. 2006 (UTC)

Polská doména byla přidána na globální blacklist, který sice brání novým editacím, ale staré odkazy nemění. V tomto případě byl problém vyřešen promlácením odkazů, v jiných případech pomůže žádost o přidání domény na místní whitelist na nástěnce správců. --che 22:07, 15. 8. 2006 (UTC)

Copyvio Podbabské skály

Zdravim, chci se jen zeptat jak dopadla diskuze k článku Podbabské skály? Diskuzní stránku totiž někdo operativně smazal. Takže to teď vypadá jako nekalá hra.--Juan de Vojníkov 18:12, 24. 8. 2006 (UTC)

Jste si jist, že existovala diskuse přímo tam? Diskuse k tomuto článku nemá v knize smazaných stránek žádný záznam. --Postrach 18:37, 24. 8. 2006 (UTC)

Opravdu jsem tu diskuzi viděl. Byla rozsáhlá a skládala se asi ze 3-4 témat. Někdo tam totiž kolegu ZP obvinil, že to všechno odkuď si ztáhl. Dokonce tam byl i odstavec, kdy ho ten dotyčný upozorňoval, že takovéto „copyvio“ by se vztahovalo na všechny články, které vytvořil o Přírodních památkách v Praze. Apropo, pokud to smázl, sám Zp, tak to nebude v KNIZE SMAZANÝCH STRÁNEK (protože ZP na to nemá práva), ale v jeho (nebo něčí) „historii“. Proto se obracím na správce a rovnou se du do té jeho historie podívat.--Juan de Vojníkov 19:00, 24. 8. 2006 (UTC)

Aha. Tak to se musím omluvit, ale kolegovy Zp jsem křivdil. Nicméně je tu na čeké wiki pěkný chaos. Než něco najdu, tak to trvá věky.--Juan de Vojníkov 19:08, 24. 8. 2006 (UTC)

Ježek Sonic - profil

Našel jsem profil slavného hrdiny mnoha her a firmy sega. Bohužel v angličtině. Prosím kohokoliv kdo by byl schopen to přeložit díky moc. http://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_the_hedgehog

Žádost už je normálně zakomponovaná na stránce Wikipedie:Požadované články#Informatika. --slady 17:01, 27. 8. 2006 (UTC)

Prosba o změnu jména

V rámci sjednocení s en prosím o změnu uživatelského jména z Pt na Kompas. Děkuji. -- Pt 18:37, 28. 8. 2006 (UTC)

Hotovo, nezapomeňte se přihlašovat novým jménem. --Mormegil 07:52, 29. 8. 2006 (UTC)

Jak smazat stránku.

Dobrý den. Prosím jak smažu stránku. Vytvořil jsem přesměrování na letiště třebíč podle ICAO kódu LKTR ten však neexistuje. Potřeboval bych tedy heslo LKTR smazat z Wikipedie. Jak to provedu? --Tex 06:53, 30. 8. 2006 (UTC)

Dáte do hesla šablonu {{Smazat|Důvod}}, některý ze správců se o smazání postará. --Postrach 07:52, 30. 8. 2006 (UTC)

Prosím o přesun

Kemal Atatürk -> Mustafa Kemal Atatürk .. což je plné jméno osoby

Hotovo --Zirland 10:51, 2. 9. 2006 (UTC)

Jinak přesouvat může každý uživatel – slouží k tomu záložka přesunout v pravé horní části okna. Podrobnosti v nápovědě. Tlusťa 10:53, 2. 9. 2006 (UTC)

Pro upřesnění dodávám, že u tohoto přesunu bylo nutno smazat cílovou stránku pro umožnění tohoto přesunu, což musel provést správce. --Zirland 10:55, 2. 9. 2006 (UTC)
to jevidet Tlusto, ze nesledujes knihu smazanych stranek :))
Zirland musel smazat redirect s asi zajimavou historii, aby k presunu mohlo dojit. --Nolanus 10:56, 2. 9. 2006 (UTC)

Ano, máte pravdu, přehlédl jsem se :) Tlusťa 11:04, 2. 9. 2006 (UTC)

Odkazy na vlajky a znaky v infoboxu stát

Zdravím, už se asi 2 hodiny snažím přeprogramovat Infobox stát tak, aby se pod obrázky vlajek a znaků objevovaly odkazy na příslušné články o vlajkách a znacích, leč neúspěšně. Nemůže mi pomoc nějaký zkušený programátor wikipedie?

Článků o vlajkách je již docela dost, tak by bylo pěkné na ně mít odkaz, případně červeným odkazem vyíjet psychologický tlak na jejich vznik :-)

Díky!

– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Vaclav.prasil (diskusepříspěvky).

Prosím o přesun

Malomocenství -> Lepra

Malomocenství je zastaralý název, lepra se používá častěji (a máme článek tuberkulóza, ne souchotiny) --Bodlina 13:16, 11. 9. 2006 (UTC)

Přesunuto. --Mormegil 14:23, 11. 9. 2006 (UTC)

Shmil divecky

Prosim o změnu jména z Shmil divecky na Shmil. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Shmil divecky (diskusepříspěvky)

Upozorňuji, že účet se jménem Shmil již byl založen (pro zajímavost 30. 9. 2005), takže nelze technicky přejmenovat účet na toto jméno. --Li-sung 14:47, 14. 9. 2006 (UTC)

Přejmenování StubBot

Žádám o přejmenování svého bota z StubBot na TimiBot - jeho okruh činností se totiž rozšířil a už se netýká pouze pahýlů. Díky. — Timichal 15:01, 14. 9. 2006 (UTC)

Přejmenováno. --Mormegil 09:49, 15. 9. 2006 (UTC)

názvy článků s diakritickými znaménky na Commons

V poslední době nahrávám své obrázky vesnic a přírodních památek na Commons a při té příležitosti tam zákládám články o příslušných vesnicích a památkách. Narazil jsem při tom na následující problém: Pokud napíši název požadovaného článku do adresního okna s českými diakritickými znaménky ěščřžýáíéňúůó v názvu, stane se, že po odklepnutí má založený článek v názvu následující znaky Ìšèøžýáíéòóúù. Chtěl jsem se zeptat, co si mám nastavit, aby založené články měly správný český název. (pro ilustraci například založený článek Sobětuchy se zobrazuje následovně http://commons.wikimedia.org/wiki/Sob%C3%ACtuchy )

Děkuji za rady. --Zp 15:43, 15. 9. 2006 (UTC)

Nepiš do adresního řádku, ale do pole Jít na a pak klikni na červený odkaz vlevo nahoře. --Li-sung 15:47, 15. 9. 2006 (UTC)
I když nevím nakolik je dobré používat na commons diakritiku pro názvy článků vůbec. Commons je od toho, aby ty obrázky používaly i jiné wikipedie, a jejich kolegové s tím mohou mít problémy; já tam pouzívám zásadně názvy bez diakritiky, a nikomu to nevadí. -jkb- 15:59, 15. 9. 2006 (UTC)
Commons je mnohoajyčný projekt a díky Unicode mají stránky na commons názvy v místních jazycích: commons:Владимир Владимирович Путин či commons:北京 --Li-sung 16:11, 15. 9. 2006 (UTC)
Já to přirozeně vím, a oni tam mají často i popisky a kategorie v jakémkoli jazyku, a sice je hezké že to tam je, pro mnohé je to však neupotrebitelné, protože nevědí, o co jde. Mé obrázky mají mimo češtiny minimálně i angličtinu a často němčinu, a názvy volím tak, aby se to dalo pro pozemšťana přečíst a eventuelně v jeho editačním okénku poopravit apod. Jinak to dávám na commons jen pro užití na cs.wiki a to je hovadina. -jkb- 16:17, 15. 9. 2006 (UTC) - - - Je to trochu podobné jako vaše momentální problémy se šablonama, taky jim nikldo nehoví :-), -jkb- 16:18, 15. 9. 2006 (UTC)

Šablona infobox sval

Potřebuji pomoc s touhle šablonou: Šablona: infobox sval. Původně je to šablona z anglické wikipedie, kterou jsem si přizpůsobila k obrazu svému; a stejně jako její vzor má malinkatou chybu: vypadá to, že obrázek se dává do prvního sloupečku, který je potom o hodně širší než ten druhý, ve kterém jsou ale mraky informací, takže by to mělo být spíše naopak - první sloupeček úzký a druhý široký. Teď to totiž vypadá takhle.

Je mi úplně jedno, jakým způsobem toho bude dosaženo, sama šablonám (tedy jak to vlastně funguje) vůbec nerozumím a mé pokusy vylepšit šablonu svépomocí zatím neuspěly. --Bodlina 19:30, 17. 9. 2006 (UTC)


Tato stránka je chráněna před spamem - přidal jsem další kategorie bez jakýchkoliv změn ve vlastním textu, potřeboval bych umožnit přístup. Jde o aplikace do kategorií Američtí rappeři, Američtí hudební skladatelé a Hudební producenti s odstraněním kategorie "Američtí hudebníci", neboť kat.Američtí rappeři je její subkategorií. Děkuji--JanBlanicky 16:34, 19. 9. 2006 (UTC)

Hotovo. — Timichal

Problémy s vkládáním obrázku do Commons

Ahoj. Ráda bych požádavala o radu ohledně vložení obrázku. Protože obrázek neměl žádné jazykové specifikace, vkládala jsem ho přes Commons. Vyplnila jsem možnost, že je obrázek volně šiřitelný mimo komerční účely. Soudila jsem podle toho, že se vyskytuje na vícero internetových stránkách. Obrázek se mi úspěšně načetl a zobrazil ve wiki článku, ale po nějaké době se smazal (pravděpodobně díky podezření na porušování autorských práv). Poté jsem zkusila i zadat do pole odkaz na dané stránky. Stejný výsledek. Nevíte, co jsem mohla udělat špatně? Mimo to jsem se chtěla zeptat, do jaké kategorie (vlastní tvorba, volně šiřitelné,...) spadá screenshot ze seriálu/filmu, který vytvořím a upravím? Děkuji za případnou odpověď.

Na commons přijímají jen obrázky se souhlasem autora volně šiřitelné, VČETNĚ komerčních účelů. Na Commons by tady se screenshotem z filmu/seriálu (pokud nejste jeho režisérem) udělali taktéž krátký proces. --Li-sung 16:06, 20. 9. 2006 (UTC)
Aha. Díky za info. --Rinu

Editační konflikt+ spěchá

Prosím někoho ze správců o radu v případě editačního konfliktu strany Slavomil Ctibor Daněk. Článek jsem podstatně upravil, mezitím však některý z wikipedistů provedl malou úpravu původního musel bych tedy uložit malou editaci místo mé?. Problém je v tom že během necelé hodiny musím odjet. Nenapadá mě jiná možnost řešení.

Koukám že jste to už vyřešil, ale malá rada pro příště – použijte šablonu {{Pracuje se}} a nikdo se Vám do toho nebude vrtat. Tlusťa 17:28, 21. 9. 2006 (UTC)

Obtékání obrázků

Jakým způsobem mohu ukončit obtékání obrázků textem? Příklad: Mám vlevo obrázek a vpravo ho obtéká krátký text. Dále mám text, který bych chtěl mít až pod obrázkem, nevím jako to udělat (kromě vložení mnoha
za sebou) Nápovědu jsem prohledal a nic jsem nenašel.

Díky

místo mnoha br můžete dát <br clear = "all"> --Postrach 06:48, 26. 9. 2006 (UTC)
To je ono, díky --Petr Čaněk 09:57, 26. 9. 2006 (UTC)
Výše uvedený kód je jednak nevalidní a druhak zastaralý, správná verze je <br style="clear: both;" /> - speciálně upozorňuji na mezeru a lomítko na konci.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 11:38, 26. 9. 2006 (UTC)

Náhled se přestal zobrazovat (obrázek existuje)

Vytvářím právě článek Aegna. V úvodu článku je zařazen náhled obrázku, který se mi nějakou dobu zobrazoval zcela správně. Dnes zmizel, reload nepomáhá, obrázek ve větším rozlišení je však normálně přístupný. Dělám něco špatně? Změnilo se něco? --Mmh 11:21, 26. 9. 2006 (UTC)

Zkuste se podívat na Wikipedie:Známé problémy, zda by to nemohlo být způsobeno nějakou z tam popsaných příčin. Také může jít jen o krátkodobý výpadek serveru. Případně si zkuste také aktualizovat svou cache.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 11:36, 26. 9. 2006 (UTC)
Na Wikipedie:Známé problémy jsem se díval, tam popsaným případům to neodpovídá. Cache jsem si aktualizoval, nepomohlo. Vám se dotyčný náhled zobrazuje? --Mmh 11:44, 26. 9. 2006 (UTC)
Mně se to zobrazuje. Zkuste si nahrát přímo ten obrázek ([2]) a poté pomocí aktualizace cache opět onu stránku.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 12:04, 26. 9. 2006 (UTC)
Zkouším to opakovaně. Mezitím se mi jednou náhled zobrazil, ale po příštím reloadu zase zmizel. Zjistil jsem, že když dám kompletní reload (s obnovou cache), tak se po několika pokusech obrázek objeví, ale následně zase zmizí. --Mmh 12:35, 26. 9. 2006 (UTC)
Teď to zlobit přestalo, zřejmě byl problém ve spojení se serverem. --Mmh 11:22, 27. 9. 2006 (UTC)

Hyena

Zadam o presun Hyena (rozcestník) na Hyena. Hyena existuje jako redir na ten rozcestnik a nejde smazat. Dekuji. --Bilboq 01:56, 27. 9. 2006 (UTC)

Nesouhlas. Hyena coby zvíře je původní význam, tj. tam bude článek o zvířeti. Do něj se pak dá i {{Různé významy}} odkazující buď na rozcestník (bude-li 3 a více článků) nebo na druhý význam (pak se rozcestník smaže).
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 10:32, 27. 9. 2006 (UTC)
A ještě jinak: neplatí ani jedna z možností, neboť zde momentálně nejsou ani dva významy. Existuje jediný článek, a to Hyeny. Žádný jiný článek nemáme, ergo není potřeba ani rozcestník, ani odkaz na jiný význam. --Mormegil 10:37, 27. 9. 2006 (UTC)

Kazdopadne soucasna situace ze na Hyena je redir na Hyena (rozcestník) a tam je rozcestnik je ... asi ne dobra. Tak se mezi sebou dohodnete a pak to nejak vyreste :) Jinak ted jsou sice vyznamy jen dva, ale vzhledem k tomu ze existuji veci jako hyenismus a tak (kdo vi kde vsude se hyena v nejakem prenesenem vyznamu pouziva), tak by mohly vyznamu v budoucnu pribyvat. Takze bych s tim mazanim rozcestniku asi moc nespechal. --Bilboq 12:57, 27. 9. 2006 (UTC)

Vyřešeno smazáním rozcestníku a přesměrováním přesměrování. Až pro rozcestník nějaký důvod (tzn. nejméně dva nové články) bude, není problém jej znovu založit. Podotýkám, že „přenesené významy slova hyena“ patří zejména na Wikcionář. --Mormegil 14:23, 27. 9. 2006 (UTC)


Státní a národní hymna

prosím o oddělení pojmů "Státní hymna" a Národní hymna". Jde o dva pojmy: Sátní hymnou rozumíme oficiální hymnu územního a správního celku typu státu, kdežto hymna národní může být v případě vícenárodnostních států neoficiální etnickou hymnou. Děkuji--JanBlanicky 12:34, 4. 10. 2006 (UTC)


Upload souborů

Jaké typy souborů mohu na Wikipedii uploadovat? Je stanoveno nějaké omezení velikosti? Děkuji svým zkušenějším kolegům za odpověď. --David Kozler 14:00, 7. 10. 2006 (UTC)

Pro fotografie používejte formát JPG, pro grafická schémata PNG nebo SVG. Konktrétní technické omezení velikosti si nepamatuju,ale myslim, že to bude asi v řádu desítek MB. --Li-sung 14:25, 7. 10. 2006 (UTC)
A pro zvukové soubory je to formát OGG.--Juan de Vojníkov 11:40, 9. 10. 2006 (UTC)

Blokace uživatele 80.188.160.176

Navrhuji zakázání editace pro anonymního uživatele s ip adresou 80.188.160.176. Již dvakrát poškodil článek Tangens. Zřejmě se jedná o školáka, který si tak krátí hodinu výpočetní techniky, což dokládá skoro nachlup stejný čas editace o týden později. --Vaclavaki 06:47, 10. 10. 2006 (UTC)

Je zde problém - jde o sdílenou IP adresu školy. Pokud by dál pokračoval, pak samozřejmě krátkodobě ano, dlouhodobý blok pro sdílené adresy, zvlášť pokud jde o jednu editaci týdně, odporuje duchu Wiki. Jinak ještě drobná připomínka, takovéto záležitosti je lepší psát na Wikipedie: Nástěnka správců. Tlusťa 07:37, 10. 10. 2006 (UTC)

Změna názvu stránky

Jak se mění název stránky? Prosím změňte název stránky "Účetní rozvaha" na "Rozvaha". Děkuji

Jde o věc, kterou můžou dělat pouze registrovaní uživatelé. Provedl jsem. JAn 13:46, 11. 10. 2006 (UTC)

Jak navrhnout ocenění pro wikipedistu

Velmi oceňuji články wikipedisty Pete v oblasti hudební nauky (Kategorie: Nauka o tónech a jejich vztazích]]. Rád bych jej navrhnul na nějaké ocenění. Děkuji--JanBlanicky 07:51, 13. 10. 2006 (UTC)

K tomu je určena stránka Wikipedie:Vyznamenání. --Sveter 08:31, 13. 10. 2006 (UTC)

Více nebo jeden wikiodkaz na stejné téma?

Při psaní článku nevím, zda mám dělat wikiodkazy na jiná témata pokaždé, když je v textu použiji nebo stačí udělat odkaz pouze při prvním použití. První varianta se mi zdá pohodlnější pro uživatele, ale ráda bych se držela wiki standartů. Děkuji za připadnou odpověď.--Rinu 14:12, 13. 10. 2006 (UTC)

Standard je: pouze jednou. Je-li to ovšem kus později eminentně důležité, tak tam také (a nebo jen zde); další výjimka může být, že se jedná o dlouhý článek a ten první odkaz se již kdesi ztratil - pak také ještě jednou. Text by ale měl být čitelný a ne že oči přecházejí údivem nad jeho barevností :-). -jkb- 14:23, 13. 10. 2006 (UTC)
Díky.--Rinu 16:32, 13. 10. 2006 (UTC)

Prosba o pomoc s přesunem (vymazání překážející prázdné stránky)

Kvůli problémům s šablonou {{Různé významy}} bych rád přesunul stránku Saue (město) na Saue a Keila (město) na Keila. Protože Saue a Keila jsou, resp. byly redirekty na prvně jmenované stránky, nemohu přesun provést, dokud někdo ze správců tyto stránky nevymaže. Prosím tedy o jejich vymazání (a předem děkuji). --Mmh 22:16, 14. 10. 2006 (UTC)

Přesun byl proveden. Z původních názvů zůstaly redirekty, které se časem smažou. --Aktron 22:27, 14. 10. 2006 (UTC)
Díky. Redirekty "se" smažou jak? (Tedy: musím se o to ještě nějak starat, aby se časem smazaly?) --Mmh 22:35, 14. 10. 2006 (UTC)

Prosba o změnu jména

Prosím kompetentní osobu o změnu mého uživatelského jména z "Michał P." na "Remigiu". Děkujím. Michał z Polska 21:13, 17. 10. 2006 (UTC)

Hotovo. Zaloguj się pod nowym loginem i przenieś swoje strony z pierwonej nazwy użytkownika na nowe. --Luděk 21:57, 17. 10. 2006 (UTC)

Načíst soubor do Wikimedia Commons

Snažím se načíst soubor do Wikimedia Commons. Soubor je pod názvem vario.jpg Obrázek ve formátu JPEG 480 × 320, 30,1 kB. Jméno zdrojového souboru: D:\vario.jpg Cílové jméno: Seat Cordoba Vario Popis: vyplněn autor + zdroj Licence: vybrána odpovídající Kliknu na „Načíst soubor“ a objeví se vždy jen: „.“ není jeden z doporučených typů souborů.

V osobním nastavení mám: Omezit obrázky na stránkách s popiskem na 800 × 600 Velikost náhledu: 180px

Není problém, že v cílovém jménu nemáte postfix typu souboru? --Beren 23:05, 18. 10. 2006 (UTC)

Hromadné vkládání externích odkazů

Uživatel Wikipedista:Ramadana (viz [3] ) hromadně vkládá do článků o zemích odkazy na externí web. Nevím, zda jde o tolerované chování.

Odkazy jsou jakž-takž relevantní, ale odkazují na jeden web. Vadí mi, že z Wikipedie dělá reklamní médium pro jeden web. Prosím někoho kompetentnějšího o vyjádření, sám to zpět měnit nechci, abych nebyl nařčen ze zaujatosti.

--Veros 14:57, 20. 10. 2006 (UTC)

Potřebuji změnit jméno

Prosím, pomozte mi, potřeboval bych změnit jmeno z Chak Dilin na Chuck Dilin. Děkuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Chuck Dilin (diskusepříspěvky).

Hotovo. --Mormegil 15:37, 27. 10. 2006 (UTC)

Opakující se odkaz na heslo

Pročetl jsem všechny různé články, které se nějak týkají psaní a editování článků, ale nikde jsem nenašel odpověď na tohle. Když mám několikrát v článku odkaz na stejné heslo, mám na něj pokaždé znovu odkazovat, nebo už ho mám podruhé a dále psát pouze jako text? Je na to nějaké pravidlo, nebo to mám posoudit podle toho, do jaké míry jsou odděleny typografické celky, ve kterých se ty jednotlivé odkazy nacházejí? Tedy dejme tomu, pokud to bude ve třech větách za sebou nebo třeba v jednom odstavci, tak už znovu neodkážu, ale pokud to bude v jiných odstavcích nebo odrážkách seznamu, tak znovu odkážu. --Josefec 21:42, 27. 10. 2006 (UTC)

Co se týče odkazů, tak stačí pouze jeden v jednom článku. Mohou být i dva, pokud je to třeba zabudovat nějak do kontextu. Měl by jich být též vyvážený počet a měli by se týkat tématiky daného článku. Kolega -jkb- Vám sem hodí link s podrobnější informací.--Juan de Vojníkov 11:03, 28. 10. 2006 (UTC)
Nejlépe dát jediný odkaz, a to na první relevantní výskyt pojmu, ale neberte to jako pravidlo fundamentalistické. Posuďte dle citu, někdy se hodí odkazy dva nebo třebas i tři. Představte si například, že z nějakého důvodu bude článek, na který odkaz vede, přesunut na nový název [což se může stát i u zdánlivě poměrně jednoznačného názvu, viz Pluto (planeta) -> Pluto (trpasličí planeta)], pak by se musel měnit odkaz na více místech v jednom článku. Článek by také neměl být příliš strakatý (příliš modro-červený). --Luděk 16:59, 28. 10. 2006 (UTC)

Registrace

Dobrý den, ráda bych se zaregistrovala,ale nevím jak.Článek jsem vložila,ale chci vkládat i obrázek a to bez přihlášení nelze. Nějak si s tím neumím poradit,jak adresa má vypadat,jak zapnout cookies.Děkuji za radu,snad mi už někdo pomůže. Dáša

Ahoj, myslím si, že by to mělo jít i s vypnutýma „cookies“. Pokud máš český Internet Explorer, Mozillu... tak vlevo nahoře máš modrý tučný odkaz Přihlásit se (pokud ne, tak jseš přihlášená a musíš se odhlásit kliknutím na „odhlášení“). Pak klikni na Zaregistrujte se a měla bys tam být. Jinak tady je přímý link do registrace: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Userlogin&type=signup Pomohlo to?--Juan de Vojníkov 14:47, 4. 11. 2006 (UTC)

Ahoj, asi jsem "b...." ale když se chci zaregistrovat, pořád mi to hlásí, že název mého účtu není správně...tak nevím, jak má tedy název mého účtu vypadat... Chci úplně jednoduchý návod, jsem laik a samouk! Přesto chci také občas něco i vložit do wikipedie,ale asi se mi to nepodaří. Nechápu to, proč je to tak složité, zřejmě, aby sem nelezl a nevkládal kde kdo. Díky za odpověď Dáša

Nejlepší by bylo, pokud byste mohla napsat zamýšlené uživatelské jméno a přesné chybové hlášení, které se při pokusu o registraci objeví; jinak lze poradit jen těžko. --Mormegil 21:22, 13. 11. 2006 (UTC)

Ahoj, tak jsem to zkusila, dala jsem název účtu: obec mokre - a napsala heslo a zaškrtla trvalé přihlášení - a odklikla - objevila se mi tabulka s tímto zněním: Chyba při přihlašování: Neexistuje uživatel se jménem "obec mokre".Zkontrolujte zápis nebo si vytvořte nový účet. - Vůbec nemám ponětí, jak má vlastně ten účet vypadat, z čeho se má skládat, nějak jsem to v té spleti údajů a informací nenašla. Dík za radu. Dáša

Aha. To se zkoušíte přihlásit k již registrovanému účtu. Pro zaregistrování nového uživatelského účtu musíte na oné stránce kliknout na Zaregistrujte se, případně můžete kliknout sem. --Mormegil 21:56, 13. 11. 2006 (UTC)

Ahoj a děkuji,Vy jste mi pomohl nejvíc,podařilo se mi to,vložila jsem i svůj první obrázek, stačí zadat jít na: mokré a jste tam....díky, časem to snad ještě vylepším, ale je to tu docela složité.... Dáša

Změna uživatelského jména Phate

Dobrý den, phate je na českém internetu (o světě nemluvě) docela hojně užívaná přezdívka a vzhledem k plánovanému sloučení wikipedií bych chtěl předejít sporům a změnit jméno na logyc. Děkuji phate 19:22, 5. 11. 2006 (UTC)

Logyc? OK, za chvíli to udělám. --Luděk 21:51, 6. 11. 2006 (UTC)
Hotovo. Teď si přesuňte svou uživatelskou stránku na nové jméno. A diskusní také. --Luděk 21:56, 6. 11. 2006 (UTC)

Unified login

Planovane slouceni wikipedii? Jako jeden login do vsech wiki? Kdy to bude? A jak vyresi kolize jmen mezi wiki? -- Singularita  01:05, 2. 12. 2006 (UTC)

Bude to v nejbližší době, právě probíhá testovací fáze. Kolize se vyřeší tím, že (zjednodušeně řečeno) jméno dostane uživatel s nejvyšším množstvím editací. Další informace naleznete na meta:Help:Unified login. --Mormegil 11:07, 2. 12. 2006 (UTC)

prosím o přidání hornolužické srbštiny do nabídky "V jiných jazycích"

Prosím o přidání hornolužické srbštiny do nabídky "V jiných jazycích" - Hornjoserbsce přecházím na hsb.wikipedia.org zbytečně složitě; na de.wikipedia.org je možný přechod na Hornjoserbsce. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Czestja (diskusepříspěvky).

Nerozumím, kam to chcete nějak centrálně přidat. Mezijazykový odkaz na odpovídající stránku v hornolužické srbštině můžete do libovolné stránky vložit pomocí [[hsb:Název srbské stránky]]. Pokud by snad šlo o seznam „Wikipedie v jiných jazycích“ na Hlavní straně, nemyslím, že by tam Wikipedie s 149 články měla být. --Mormegil 08:55, 14. 11. 2006 (UTC)
Každopádně má každý uivatel svoji osobní stránku, kam si může ořidat odkazy, kam je mu libo... JAn 09:27, 14. 11. 2006 (UTC)

Pokud by šlo o vložení interwiki na hsb: pro hlavní sstránku, tak bych to podpořil, vzhledem ke speciálnímu významu Lužic pro Čechy a naopak. A to i přesto, že má zatím tak málo článků, koneckonců, je to vedle slovenštiny asi jediný jazyk, kterému rozumíme i bez učení. (O kus hůře než slovenštině, ale zas o kus lépe než polštině). Jen tak mimochodem přidávaám, jak je hezký vidět, jak nás berou jako svojí starší sestru :D, když potřebujou odkázat na nápovědu :)) Reo + | 21:44, 21. 11. 2006 (UTC)

Jsem také pro přidání, jakožto majitel jediného schváleného robota na hsb :-) JAn 23:06, 21. 11. 2006 (UTC)

Combobox

Nemohu nikde vypátrat, jakým způsobem lze v mediawiki použít tzv. "combobox"? Lze použít něco podobného jako je v HTML :<select name="platforma" size="1"> ,<option value="P">Přílohy Děkuji. -- 194.212.236.253

Není mi známo, že by tato vlastnost v MedaWiki byla implementována. Nedokáži si ani představit, k čemu by to bylo třeba. --Zirland 13:50, 14. 11. 2006 (UTC)

Přesměrování WMPhoto na Windows Media Photo

Vytvořil jsem přesměrování z WMPhoto na Windows Media Photo, ale zjistil jsem, že když někdo zadá vyhledávat wmphoto, tak mu nenajede stránka WMPhoto a následně Windows Media Photo, ale stránka Wmphoto. Předpokládal jsem, že to bude fungovat podobně, jako když někdo zadá třeba osn. Nezávisle na velikosti písmen ho to nasměruje na OSN a potom přesměrování na Organizace spojených národů. Mám udělat pouze přesměrování z Wmphoto na Windows Media Photo a WMPhoto nechat smazat, nebo jak dosáhnu toho, aby po vyhledání wmphoto nezávisle na velikosti písmen došlo k přesměrování na tu cílovou stránku? Děkuji za radu.
(Bez podpisu 20:07, 17. 11. 2006 Josefec)

Asi to bude fungovat až se stránka zaindexuje za během cca 30 hodin. --Li-sung 19:10, 17. 11. 2006 (UTC)
Od přidání přesměrování proběhlo již několik dní a nevypadá to, že by zaindexování nějak pomohlo tomu, aby to při vyhledání wmphoto automaticky skočilo na Windows Media Photo. – Josefec 13:55, 22. 11. 2006 (UTC)

původ

Jaký je původ příjmení Smékalovi, a jak mohlo vzniknout?

Vkládání obrázku z commons

Chci se zeptat, jak vložím obrázek z Commons? odkaz jako u obrázků uložených na wikipedii.cz nefunguje a netuším jak na to :o) děkuji za odpověď, TeEs

melo by to funovat stejne. [[Soubor:jmeno.obrazku]] . --Postrach 17:02, 27. 11. 2006 (UTC)

Ludkova diskuse

Přeneseno z Nástěnky správců. --Luděk 13:27, 2. 12. 2006 (UTC)
Taky nejde editovat kvůli spamu (ohledně stránky nějakého polského gymnázia) --Mince 13:05, 2. 12. 2006 (UTC)

odkaz odstraněn, diskuze editovatelná. --Li-sung 13:18, 2. 12. 2006 (UTC)

Identifikace objektů na fotkách

Chtěl bych znalce poprosit o identifikaci objektů na obrázcích, abych je případně mohl pod vhodným jménem nahrát na commons. Není-li některý z obrázků nutné nahrávat, protože už existuje lepší verze, tak to klidně také napište. --Luděk 10:41, 3. 12. 2006 (UTC)

Zde smazáno a nahráno na commons. Díky Jedudedkovi a Dannymu B. za identifikaci. --Luděk 09:01, 9. 12. 2006 (UTC)

Doufám, že to bude stačit.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 16:04, 8. 12. 2006 (UTC)

Bohatě, díky. --Luděk 16:09, 8. 12. 2006 (UTC)

Stránka Rovnoběžnost

Kam zmizela stránka Rovnoběžnost. Byla tady (vím to, protože jsem se na ni odkazoval a odkazy tam stále existují), ale samotná stránka se tváří že neexistuje. Ani v knize smazaných stránek se nic neuvádí.--Pajs 11:40, 10. 12. 2006 (UTC)

Neexistovala a ani nebyla jinam přesunuta. Existuje pouze článek rovnoběžky. Není to ono? --Luděk 12:00, 10. 12. 2006 (UTC)

Ne. Podle mně existovala. Několikrát jsem se na ni odkazoval, proto se divím, že teď se na tváří, že neexistuje. Odkazy tam jsou pořád Speciální:Whatlinkshere/Rovnoběžnost. Nevím přesně, co na ní bylo, ale určitě se mi zobrazovala, jako že existuje.--Pajs 16:29, 10. 12. 2006 (UTC)

Když mně se tam neukazuje, zda si chci prohlédnout nebo obnovit smazané editace. Z toho soudím, že nikdy neexistovala. --Luděk 16:33, 10. 12. 2006 (UTC)
Podívejte se ještě sem, jestli jste třeba neměl na mysli něco z toho (asi ne, ale co kdyby...). --Luděk 17:19, 10. 12. 2006 (UTC)
Ne - skutečně by to měla být Rovnoběžnost. Třeba se pletu a opravdu nikdy neexistovala (ale moc se mi to nezdá). Jestli se nedá nikde najít, tak se tím nemá smysl trápit (nejspíš tam radši co nejdřív něco napíšu).
Už jsem tam něco nacpal --Pajs 17:42, 10. 12. 2006 (UTC)

změna uživatelského jména Pcvydra na SPCV

omlouvám se... chtěl jsem si změnit uživatelské jméno z Pcvydra na SPCV a nevěděl jsem jak, tak jsem si jednoduše vytvořil nového uživatele. Chtěl bych vás poprosit o toto:

 • smazat uživatele SPCV
 • přesunout uživatele Pcvydra na SPCV
 • zablokovat uživatele Pcvydra

děkuji moc.

SPCV (=Pcvydra)
(Bez podpisu 20:40, 12. 12. 2006 SPCV)

Uživatelské jméno smazat nejde. Mohu SPCV přejmenovat na nějaké jiné, aby nezavazelo (třeba "smazany účet číslo X"). Dejme tomu, že tuto žádost už jste učinil. Ale o přejmenování z "Pcvydra" na "SPCV" musí požádat účet Pcvydra. Jak mám vědět, že SPCV a Pcvydra je táž osoba? --Luděk 19:46, 12. 12. 2006 (UTC)


tak jsem se přihlásil jako Pcvydra a potvrzuji... dík PC Vydra 19:55, 12. 12. 2006 (UTC)

OK. Tak mi dejte chvíli čas, abych zablokoval konto SPCV a přejmenoval ho, aby nezavazelo. Pak přejmenuji účet Pcvydra na SPCV. --Luděk 19:58, 12. 12. 2006 (UTC)
Jste přejmenován. Doporučuji si ještě založit konto "Pcvydra" a požádat jeho jménem o jeho zablokování, aby nikdo v budoucnu si to konto náhodou pod stejným jménem nezaložil. --Luděk 20:08, 12. 12. 2006 (UTC)

Jedan Hrvat moli pomoć

V srbském jazyku jest země,
jiež Charvátci jest jmě.
V tej zemi bieše lech,
jemuž jmě bieše Čech.
Ten mužobojstva sě dočini,
pro něž svú zemi provini.
Ten Čech jmieše bratruov šest,
pro něž jmieše moc i čest,
a ot nich mnoho čeledi,
již jedné noci Čech osledi.
I vybra sě se vším z země,
jiež bieše Charvátici jmě.
I bra sě lesem do lesa,
dietky své na plecí nesa.
A když dlúho lesem jide,
k velikému hvozdu příde.
Tu sě stešče čeledi jeho.
I vece Čech: "Ach, běda skutka mého,
že jste vy pro mě v tejto núzi
a jsú pro mě váši domové hustí luzi."
I vece Čech k svému sboru:
"Podejděm pod tuto hóru!
Dětem a skotu otpočinem
a snad sě tuto s túhú minem."
Zajtra u pravé zóřě
by Čech sám sedm na tej hóřě,
s niež všichnu zemi ohleda
a dále jim jíti neda
řka: "Mámy zemi po své vóli,
budú nem sde plni stoli,
zvěři, ptákóv, rýb, včel dosti,
ot nepřátel dosti tvrdosti."

I understand most of it but 100% Could anyone kindly translate this to me in english or croatian please?

Zahvaljujem unaprijed.
(Bez podpisu 12:17, 17. 12. 2006 83.131.33.95)
Jeden Chorvat potřebuje pomoc a předem děkuje. Přeneseno z Diskuse:Hlavní strana. --Luděk 11:23, 17. 12. 2006 (UTC)

Stupeň ohrožení

The article Stupeň ohrožení has a classification system I don't recognise ("Kategorizace užívaná v českých červených seznamech"). I could not find information in English about it, so I'd appreciate if someone could make a note in English about it on the en:Conservation status article. Thank you. —Pengo 12:20, 18. 12. 2006 (UTC)

novy clanek Euler-Lagrangeova rovnice, nahled a smrt prohlizece

Zkousel jsem tvorit novy clanek Euler-Lagrangeova rovnice. Kdyz jsem jej mel "skoro hotovy", tak mi spadnul prohlizec. Vzhledem k tomu, ze to dalo praci, tak se chci zeptat, jestli jej neni mozne dohledat v nejakem logu, kdyz jsem si nechaval ukazovat nahled. Docela by me to potesilo. --Jx 00:02, 22. 12. 2006 (UTC)

Na serveru to opravdu možné není. Můžete to ale zkusit u sebe, v cachi prohlížeče. Pokud používáte IE, zkuste se podívat někam do Temporary Internet Files a prohledat tam existující soubory, u Mozilly je cache v adresáři s lokálním profilem uživatele. --Mormegil 13:58, 26. 12. 2006 (UTC)

Ekumenismus

V říjnu/listopadu 2006 jsem vyrvořil článek s názvem Ekumenismus. Zprvu jsem uveřejnil jen krátkou slovníkovou definici. To bylo označeno jako pahýl. Poté jsem (myslím hojně) rozšířil článek o vlastní seznam českých církví na internetu. Další editací bylo doplnění pramenů z internetu. Poslední změnou bylo přidání několika náboženských společností do seznamu. I po těchto editačních peripetiích byl můj článek stále označen jako pahýl a o několik dní později jsem ke své velké nelibosti zjistil, že můj článek byl smazán. Kde ale naleznete úplný rejstřík internetových adres, aniž byste jej museli kompletovat tak, jak jsem to dělal já, když jsem si je postupně přidával do Oblíbených položek v internetovém prohlížeči? Další odkazy směřovaly na relevantní články z jiných internetových stránek. Pěkné Vánoce a děkuji za případnou odpověď.

Wikipedista Lukáš Vyoral.

Zřejmě bylo uplatněno jednoduché pravidlo. Hesla ve Wikipedii nejsou: 12. pouhou sbírkou vnějších odkazů. --Li-sung 14:34, 23. 12. 2006 (UTC)
Koukal jsem na ten Váš smazaný článek a byl opravdu nestandardní. Mohu Vám tedy dát dvě alternativní rady:
 • napište delší článek ekumenismusm
 • vytvořte seznam církví - takové seznami na wikipedii, také existují a možná, že už nějaký takový seznam existuje - koukněte se do Kategorie:Křesťanství.--Juan de Vojníkov 19:42, 23. 12. 2006 (UTC)


Děkuji, ale jsem si jist svou editací o seznam odkazů zejména po přečtení tohoto pravidla: Abyste si usnadnili práci s rozšiřováním subpahýlu, můžete připojit a citovat odkazy k danému tématu v knihách, časopisech či novinách; navštivte externí odkazy, jestliže je článek obsahuje; nebo můžete informace k danému tématu vyhledat pomocí Google nebo Yahoo! Vše dobré do nového roku přeje LV.

Kniha Jaroslava Foglara

Potřebuji obsah jakékoliv knihy od Jaroslava Foglara. Prosím aby ste ji popsali co nejlépe a odpověděli mi nejpozději do 30.12.2006. Děkuji vaše Silvie

Wikipedie není internetová poradní služba a už vůbec není službou pro řešení školních úkolů. Pokud vám nestačí informace uvedené v encyklopedických článcích kolem článku Jaroslav Foglar, budete muset zkusit hledat jinde. --Mormegil 13:56, 26. 12. 2006 (UTC)

Zrušení

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné zrušit můj účet. Děkuji Siginnka

Ne, jednou vytvořený účet na Wikipedii nelze zrušit. --Reaperman 15:03, 27. 12. 2006 (UTC)
Nesouhlasím kolego. Vytvořený účet může zrušit osoba typu byrokrat. --Juan de Vojníkov 15:10, 27. 12. 2006 (UTC)
Přesnější odpověď zní, že účet zrušit nelze. Pouze můžete požádat byrokrata o smazání Vašeho účtu.--Juan de Vojníkov 15:17, 27. 12. 2006 (UTC)
A jak? --Li-sung 15:12, 27. 12. 2006 (UTC)
Smazáním. --Juan de Vojníkov 15:17, 27. 12. 2006 (UTC)
A to čtete prosím kde? Pokud já vím, tak smazat účet prostě nejde - kam by se asi poděli editace které udělal. Jediné co byrokrat může udělat je přejmenovat účet. (třebas na nějaké nesmyslné jméno). --Li-sung 15:20, 27. 12. 2006 (UTC)
Nikde to nečtu. Navíc nejsem byrokrat, takže nevím. Třeba to ale dokáže checkuser?--Juan de Vojníkov 15:26, 27. 12. 2006 (UTC)

Co dělat lze a co ne.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 15:44, 27. 12. 2006 (UTC)

alternativni podpis

Chtěl bych použít pro určité články alternativní podpis a pak se zase vrátit k původnímu. Je to možné? Jestli ano, děkuji předem za pomoc.--bar.bar 15:04, 27. 12. 2006 (UTC)

Myslíte podpis do shrnutí editace, nebo v diskusi. Pokud v diskusi, tak si můžete vytvořit šablonu pro podpis. Pokud do skrnutí, tak to také jde, ale napadá mě otázka proč by jste to dělal?--Juan de Vojníkov 15:13, 27. 12. 2006 (UTC)
Podpis používaný v diskuzích a pro hlasování se dá změnit v nastavení (v menu vpravo nahoře, kolonka Alternativní podpis). Lze jej měnit nejspíš libovolně často. Šablonou jsem to sám nikdy nezkoušel, ale někteří to tak dělají. Daniel Šebesta (diskuzepříspěvky) 15:19, 27. 12. 2006 (UTC)

Jan Procházka

Hi. I was looking for an article on Jan Procházka (spisovatel) but the Jan Procházka article here is about a football player. I know that a rozcestník will help, but I don't know how to make one in Czech... I am afraid that if I tried to do this myself, it would later definitely have to be corrected. So could anyone please make a proper rozcestník? Dekujím. :-) --Czupirek 00:27, 31. 12. 2006 (UTC)

Już jest zrobione. Artykuł o piłkarzu został przeniesiony na Jan Procházka (fotbalista), a artykuł Jan Procházka zawiera informacje o pisarzu.
Hotovo. Článek o fotbalistovi jsem přesunul na Jan Procházka (fotbalista) a Jan Procházka nyní obsahuje informace o spisovateli. --Luděk 07:17, 31. 12. 2006 (UTC)

Externí editor

Dobrý den všem. Marně hledám odpovědi, v jakém programovacím jazyce je Wikipedie psána. Kde najít a jaký vůbec hledat externí editor, neboť webový editor se mi zdá prehistorický. Také nenacházím odkazy na zdroje, literaturu, ve které bych se mohl blíže seznámit s programovacím jazykem wikipedie. Současně bych chtěl poradit, jakým programem mám nejlépe generovat databázi do wikipedie. Velice rád bych to totiž uvítal u článku Seznam českých hor a kopců. Děkuji za rady. --Radek 18:03, 2. 1. 2007 (UTC)

Pokud myslíte, ten jazyk který se používá pro formátování článků Wikipedie, pak se používá vlastní Wiki syntaxe (těžko to nazývat programovací jazyk, když to netvoří žádný program). Zřejmě k tomu může být nějaký externí editor viz en:Wikipedia:Tools/Editing_tools#External_editors, ale nevím kdo s tím má nějakou zkušenost. --Li-sung 18:18, 2. 1. 2007 (UTC)

Přejmenování Kalvach Zdeněk

Prosím o změnu uživatelského jména z Kalvach Zdeněk ..... na zk Děkuji
(Bez podpisu 22:27, 6. 1. 2007 Kalvach Zdeněk (1. lékařská fakulta UK, Praha))
zařazeno chronologicky z [4]. --Luděk 09:33, 7. 1. 2007 (UTC)

Přejmenováno. --Luděk 09:33, 7. 1. 2007 (UTC)

Shodná jména a vytvoření rozcestníku

Potřebuji vytvořit novou stránku pro Jiřího Černého - hudebního kritika. Už existuje stránka pro romanistu Jiřího Černého. Jak vytvořit rozcestník, aby se po zadání jména "Jiří Černý" dostal zájemce na tento rozcestník a až potom na jednu z hledaných stránek? --Ladin 22:32, 6. 1. 2007 (UTC)

Přesunout současnou stránku na stránku s rozlišovačem, a ze stránky Jiří Černý udělat rozcestník. Je však nutné veškeré odkazy, které na tuto stránku odkazují upravit na nový tvar. Možné je také použít šablonu různé významy na současný článek v následujícím tvaru:
 • {{Různé významy|tento=romanistovi|druhý=hudebním kritikovi|stránka=Jiří Černý (hudební kritik)}}

nebo nějak tak. --Reaperman 22:47, 6. 1. 2007 (UTC)

Úprava a editace článku

Snažím se zjistit, co znamenají čísla +7205, -75 atd., když upravím nebo edituji článek. Pokud je to někde v nápovědě, tak jsem to asi přehlédl. Předem děkuji za odpověď.

Rozdíl v délce článku před úpravou a po úpravě, slouží k rychlému přehledu jak moc byl článek upraven. --Parkis 22:19, 9. 1. 2007 (UTC)
Počet přidaných, resp. odebraných Bytů, nikoliv znaků.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 22:21, 9. 1. 2007 (UTC)


Přejmenování uživatele "Michal janik"

Dobrý den, prosím o úpravu uživatelského jména z Michal janik na Michal Janik. Omlouvám se za komplikace a děkuji. Michal Janík
(vložil 09:10, 12. 1. 2007 Michal janik)

Podívám se na to. --Luděk 10:49, 12. 1. 2007 (UTC)
Hotovo, teď jste Wikipedista:Michal Janik s diskusní stránkou Wikipedista diskuse:Michal Janik. --Luděk 10:53, 12. 1. 2007 (UTC)

Záviš (zpěvák)

Omylem jsem přesunul stránku Záviš (zpěvák) na název MIlan Smrčka (překlepl jsem se ve jméně). Chtěl jsem ji přesunout na korektní název Milan Smrčka, ale nebylo mi to umožněno, protože tato stránka již existuje. Chtěl bych Vás tedy jako správce požádat o přesun. Maximvs 11:54, 14. 1. 2007 (UTC)
(Přeneseno z [5]). --Luděk 12:00, 14. 1. 2007 (UTC)

Nepletu-li se, tak s umístěním stránky byly nějaké tahanice, ne? Něco se o tom psalo na stránce s hlasováním. Nechám zde vyjádřit ještě někoho, případně je-li nějaký jiný správce obeznámen s tímto článkem, tak tak možná učiní sám. --Luděk 12:00, 14. 1. 2007 (UTC)

sledování kategorie

Jde si nějak nastavit sledování změn v určité kategorii a to tak, aby se ve sledovaných stránkách projevil i vznik nového hesla?--Grw 12:02, 17. 1. 2007 (UTC)

Ve sledovaných stránkách nevím, ale použít lze třeba toto (příklad): Speciální:Recentchangeslinked/Kategorie:Žijící lidé --Tlusťa 12:07, 17. 1. 2007 (UTC)

Prosba o změnu jména Adamkudrna

Dobrý den, potřeboval bych změnit uživatelské jméno z "Adamkudrna" na "Adam Kudrna". Díky!! -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Adamkudrna (diskusepříspěvkybloky) 23:14, 23. 1. 2007 (CE(S)T)

Přejmenováno. --Luděk 07:01, 24. 1. 2007 (UTC)

špatné přesměrování

Odkaz Sociální psychologie přesměrovává na Sociální percepci, což je nesmysl. Sama autorka uvádí, že to jen chtěla zařadit do kategorie. Nejsem si jist, jak se přesouvá zpět (historie nepomůže) a abych nenapáchal větší škody, prosím o návrat k předchozímu stavu (tedy Sociální psychologii jako samostatný článek).

Ani jeden článek jsem nenašel, můžete uvést přesný link?--Juan de Vojníkov 15:13, 24. 1. 2007 (UTC)

Odkaz je http://cs.wikipedia.org/wiki/Sociální_percepce, článek o Sociální Psychologii není, ale přísahám, že byl :).. sice ne moc rozsáhlý, ale alespoň něco. Už se nepřesměrovává, nicméně šel by článek vrátit?--Kuba007 17:14, 24.1. 2007 (UTC)

Na sociální psychologie existovala jediná revize, která obsahovala jen redirekt po přesunu na sociální percepce. Možná máte na mysli text vložený původně do Kategorie:Sociální psychologie (viz tamní historii). --Mormegil 20:14, 28. 1. 2007 (UTC)

Desysop Petra K.

Zdravím!

Prosím o odebrání práv správce, protože nyní nebudu mít dostatek času na vykonávání této funkce. Až budu mít zase času dost (doufám, že tak za půl roku), tak budu znova kandidovat. Díky. Petr K. 19:51, 24. 1. 2007 (UTC)

Sorrya ale, to musíš na metě. meta:Requests_for_permissions#Removal_of_access --Li-sung 19:55, 24. 1. 2007 (UTC)

Obrázek časopisu

Nemám v tom jasno. Podléhá obrázek časopisu autorskému zákonu? Totiž, jde o časopis nebo o to co je v něm? Můj příklad: chci nahrát na wiki obrázek časopisu Beseda Času z roku 1899 s prvním uveřejněním Bezručových básní. Jde z hlediska autorského práva o časopis, který je sto let starý (a tudíž volný) nebo o text v něm, který je na obrázku vidět a který patří autorovi mrtvému 50 let? Nevím jakou licenci na to dát... Díky za pomoc. --Bibliofil 20:23, 24. 1. 2007 (UTC)

Myslím, že záleží co je hlavním předmětem obrázku. Pokud je na obrázku časopis na kterém jdou stěží přečíst písmenka pak se netřeba na práva autora textu ohlížet, pokud je to sken textu v časopise tak samozřejmě se na to vztahují práva jako k textu. --Li-sung 20:29, 24. 1. 2007 (UTC)
Díky za odpověď. A když je text čitelný, ale napíšu, že jde o obálku časopisu, můžu na to dát nějakou free licenci?--Bibliofil 20:52, 24. 1. 2007 (UTC)

provedení změny názvu kategorie

Mohla bych poprosit o změnu názvu nově založené kategorie Česká středověká města na vhodnější Česká města ve středověku? Nevím, jak nejrozumněji to sama provést. Děkuji.--Grw 14:43, 26. 1. 2007 (UTC)

Prostě u jednotlivých článků změníte kategorii na novou, kterou vytvoříte a u té staré vložíte šablonu {{smazat|důvod smazání}}. --Luděk 14:45, 26. 1. 2007 (UTC)
Kategorie přesouvat nelze, je nutné původní kategorii smazat a založit novou a v článcích opravit odkaz na kategorii. Udělám to. --Petr Adámek 14:46, 26. 1. 2007 (UTC)
Hotovo :) --Tlusťa 14:47, 26. 1. 2007 (UTC)

Obrázky z tv screenshoty

Jak je to s obrázky pořízenými z tv.Lze je uvádět pod free licencí. Nebo ne?--Pernak 11:10, 27. 1. 2007 (UTC)

Ne, je to normální dílo "všechna práva vyhrazena". Na enwiki se to dá použít jako fair use, tady ne. — Timichal 11:15, 27. 1. 2007 (UTC)

nejde přesunout

Zdravím pěkně

Utnul jsem se v názvu a potřebuji přesunout stránku Neutrofilní rosliny na Neutrofilní rostliny, ale nejde to, hlásí to shodné názvy. Nevím proč, když shodné nejsou. Prosím, zkuste to někdo.Don Pedro 21:49, 6. 2. 2007 (UTC)

Hotovo --Reaperman 21:53, 6. 2. 2007 (UTC)

Mapa znakov

Nevie náhodou niekto či tu existuje niečo ako mapa znakov (zoznam kódov, keď chcem napísať napr. nejaké grécke písmeno apod.)?

Dole pod editačním oknem máte na tohle okénko s nabídkou znakových sad. --Postrach 12:04, 8. 2. 2007 (UTC)

UTF-8 kódování

Nedaří se mi zjistit, proč v české wikipedii vidím zmršenou češtinu. Mělo by tu být kódování UTF-8, můj Internet Explorer v.6 pod Win98SE to tak hlásí, ale písmena jako čřěďžů se zobrazují jako čtverečky. Když to spustím pod starým Netscape, tak je čeština správně, a hlásí přitom kódování Windows-1250. I v M$IE se zobrazí čeština dobře, pokud dám editaci a vidím zdrojový text. Kde je problém? Můj prohlížeč se špatně představí a server mu nasype špatné kódování? Jsem z toho jelen. Zkusil jsem ručně zapnout jiné kódování, ale nečitelnost se jen zvýší. Poradí mi někdo? --195.113.228.126 07:04, 11. 2. 2007 (UTC)

Zkuste změnit font, který váš prohlížeč používá. Popisované chování nasvědčuje tomu, že si s UTF-8 nerozumí aktuálně používaný font pro proporcionální písmo. --Milda 08:10, 11. 2. 2007 (UTC)

Na většině stránek se font změní, ale na cs.wikopedia.org tvrdošíjně zůstává - stránka se přepíše a vypadá pořád stejně, a vypisuje se jiným fontem než většina ostatních stránek... --195.113.228.126 15:28, 12. 2. 2007 (UTC)

Wikipedie (v defaultním stylu Monobook) má ve stylovém předpisu font-family sans-serif, tj. pouze obecné bezpatkové písmo, a záleží na nabídce písem v systému a nastavení prohlížeče, které konkrétní písmo se použije. Nevím, co vše lze v MSIE nastavit (nemám ho teď po ruce), ale možná jste měnil font pro patkové písmo (serif) – tomu by nasvědčovalo to, že na většině stránek se změna projeví, protože hodně stránek typ písma nedefinuje vůbec nebo nastavuje patkové. Vyberte tedy jiný font pro bezpatkové písmo. --Milda 20:31, 12. 2. 2007 (UTC)

Co já si pamatuju tak v IE pod WIN98 nešlo nastavit ale lautr nic a jediné co snad pomáhalo bylo snad někde v usnadnění vypnutí písem nebo skriptů stránky (což trochu změnilo vzhled) nebo jsem používal FireFox. --Li-sung 20:50, 12. 2. 2007 (UTC)

Editování do sloupců

Nevíte, jestli v české wiki existuje obdoba anglické šablony {{col-begin}} {{col-break}} {{col-end}}. Používá se k řazení odkazů do sloupců vedle sebe, aby se zbytečně neplýtvalo místem. Když použiju tu anglickou¨, zobrazí se mi jenom text. --Ladin 09:11, 13. 2. 2007 (UTC)

Já myslím, že neexistuje, protože, když se koukneš třeba sem: Seznam botaniků a mykologů dle zkratek tak je to řešeno HTML zápisem. Jinak je otázka co žere víc místa jestli HTML zápis nebo šablona. Nicméně ještě se na ty šablony kouknu a snad by se dali i přetransportovat na cs což by bylo asi jednoduší.--Juan de Vojníkov 16:36, 13. 2. 2007 (UTC)

pomoc

Může mi někdo vysvětlit co po mě vlastně dotyčný chce: Please cann you add a LICENSE TAG to your images. We are multilingual, and so all the people who dont speak english can understand the license information. Thanks -- Rüdiger Wölk 05:20, 18 February 2007 (UTC)Chápu to tak že chce abych psal jinačí licenci?Poraďte prosím jakou. Moc dík.--Pernak 10:11, 18. 2. 2007 (UTC)

Při uploadu si v dolním okénku "Licensing" (česky "Licence") vybírejte jednu z možných licencí. Zřejmě jste tam nic neměnil a tím pádem tam zůstalo "Bez udání licence". Zkuste si nejprve v nastavení nastavit české prostředí, takže na Vás Commons bude mluvit česky a pak už by to snad mělo být srozumitelnější. Seznam různých šablon je na commons:Commons:Copyright tags. A nebo nahrejte na commons nějaký nový obrázek, u kterého zvolíte správně licenci, a pak si klikněte na editaci obrázku a příslušnou šablonu v kapitolce "licensing" zkopírujte do dalších svých obrázků, které mají mít stejnou licenci. Chcete-li tedy své obrázky dávat k dispozici pod licencí “Dual-licensed under the GFDL and CC-By-SA-2.5, 2.0, and 1.0”, jak píšete třebas na commons:Image:Slavkov mapa.png, tak do toho obrázku do rubriky "Permission" vložte šablonu "{{self|GFDL|cc-by-sa-2.5,2.0,1.0}}"--Luděk 10:43, 18. 2. 2007 (UTC)

Dík už jsem na to došel. Ty obrázky jsou má tvorba.--Pernak 10:55, 18. 2. 2007 (UTC)

Výborně. Však už také nejnovější obrázky z Vaší galerie nekřičí červeně "no license tag!". Snad se Vám podaří onu šablonu do již nahraných obrázků vložit dříve, než je tamní správci smažou. --Luděk 11:04, 18. 2. 2007 (UTC)

Znak Plzně

Znak Plzně

Poláci vyrábějí svg verzi plzeňského znaku, jenže je ten obrázek poměrně mrňavý. Potřebovali by získat větší bitmapu. Nemá někdo? --Luděk 20:34, 19. 2. 2007 (UTC)

Zdravím, já pracuju na svg verzi znaku Plzně. Jak jsou daleko? --slady I~b 22:42, 19. 2. 2007 (UTC)
Chci se tedy zeptat kdo na obrázku pracuje a jestli mají nějakou stránku, kde by se s nima dalo spojit, moc díky! :) --slady I~b 20:35, 21. 2. 2007 (UTC)

Je to uživatel pl:Wikipedysta:MesserWoland a ještě pár. Ale prý ještě ani pořádně nezačali. --Luděk 20:56, 21. 2. 2007 (UTC)

Zdravím, díky za snahu, ale evidentně na mě Wikipedysta:MesserWoland sere jak na placatej šutr. --slady I~b 23:18, 7. 3. 2007 (UTC)

Ptal jsem se ho teď na IRC. Tak prý jen plánovali to udělat, ale pak se jim jaksi odechtělo. --Luděk 16:10, 10. 3. 2007 (UTC)

OK, tak díky za informaci. :-) Ani se jim nedivim, třeba ten zbrojnoš v brnění je pěkně nepřekousnutelná potvora. Co se dá dělat, budu s ním dál chrabře bojovat jako „muž s mužem“. ;-) --slady I~b 18:07, 10. 3. 2007 (UTC)

Založení stránky

Dobrý večer, jelikož jsem nenalezl způsob, kterým tak učinit sám, žádám o založení stránky s názvem: "Stroboskopický jev" (případně jeho zařazení do kategorie Fyzika/optika/optické klamy Děkuji--Marduk 21:19, 24. 2. 2007 (UTC)

Článek můžete založit klidně sám. Klikněte na Stroboskopický jev a pište. Pak si vyberte vhodnou kategorii z Kategorie:Optika a dejte ji na konec takto: [[Kategorie:Vyhledaná vhodná kategorie]]. A když tak neučiníte, tak se také nic neděje, zařadí to někdo jiný, Vy se pak kouknete, jak to udělal a příště už si budete sám vědět rady.
Jinak dotazy tohoto typu nepište na Nástěnku správců, ale sem. Nástěnka správců je pro dotazy či žádosti, které mohou vyřídit pouze správci, protože mají příslušná technická práva, jinak jejich hlas při tvorbě encyklopedie je stejný, jako řadových wikipedistů. --Luděk 21:28, 24. 2. 2007 (UTC)

Kyselina kávová

dobrý den potřebuji poradit strukturální vzorec kyseliny Kávové a vzorec hexacikly nebo pentacikly

Tak kyselinu kávovou najdete zde: w:en:Caffeic acid, čili C9H8O4. A co se týče hexacyklů a pentacyků tak nevím o které se Vám jedná?--Juan de Vojníkov 12:32, 25. 2. 2007 (UTC)

Přemisťování (kopírování) obrázků z cs: na commons

Neznáte někdo nějaký praktický způsob, jak přemístit (nebo aspoň zkopírovat) obrázek, který jsem kdysi nahrál sem, na commons, aniž bych musel hledat u sebe doma jeho originál? Neexistuje na to nějaká pomůcka, robot nebo tak něco? --ŠJů 05:03, 3. 3. 2007 (UTC)

pokud víš, který obrázek to je, tak si ho musíš stáhnout na svůj počítač a opět nahrát na Commons a tam jej zařadit do příslušné kategorie nebo článku, aby se dal lépe dohledat. Robot na toto zařazení asi nebude existovat. --Zp 05:19, 3. 3. 2007 (UTC)

Zkuste použít nástroj CommonsHelper, sice to za vás celé neudělá, ale trochu s přesunem obrázku pomůže. --Milda 07:15, 3. 3. 2007 (UTC)

Vzhledem k tomu, že inflace je jedna z fází teorie velkého třesku, tak když se na ni odkáže někde ve vzniku vesmíru, tak se člověk dostane na inflaci, která je finančnická, tak jestli by někdo nebyl tak hodný a nějak to neupravil, protože mi to přijde nevhodné... --Syselkk 17:31, 3. 3. 2007 (UTC)

Vzhledem k tomu, že inflace ve finančnictví je asi převládající význam, bude to chtít založit heslo inflace (kosmologie) a odkazovat se na něj. --Postrach 17:59, 3. 3. 2007 (UTC)

Našel jsem jediný odkaz v článku Fyzika a tam jsem to změnil. Do Inflace jsem dal {{Různé významy}}. --Tlusťa 18:49, 3. 3. 2007 (UTC)

Matice větší než 10x10

V zápisu matic pomocí TeX-ových zápisů nelze vytvářet matice šířky (možná i výšky) větší než 10. Bylo by to například vhodné u matice Givensovy rotace (en:Givens rotation). Nyní je 7x7, ale není to přesné schéma. To by to totiž muselo mít velikost alespoň 13x13, což je možné zapsat, ale při tvorbě PNG obrázku se nahlásí chyba oddělovačů. Co s tím? --Esprit 11:48, 4. 3. 2007 (UTC)

Špatné zobrazení [editovat]

Na některých stránkách se mi všechny odkazy na editaci částí slejou do jednoho místa, klidně i přes normální text. Používám Firefox 2. Neví někdo co s tím? --Reaperman 13:57, 4. 3. 2007 (UTC)

Řešením je změnit styl mediawiki. Například tak, jak to mají na německé wikipedii. Již jsem to navrhoval, ale nějak to zapadlo. S pozdravem --PaD 16:43, 5. 3. 2007 (UTC)

Licence obrázků v Public domain images

Po tři čtvrtě roku jsem se vrátil mezi Wikipedisty a chci začít trošku na vyšší úrovni. Protože se bojím problémů, "zasekl" jsem se po nahrání obrázku z Commons na tom, jakou mám použít licenci pro přehrání na český server, abych nedostal vynadáno. Děkuji za odpověď.

Kozákov

Pokud možno jej na český server ani nenahrávejte. Na obrázky z Commons se odkazuje stejně jako na ty místní. --Reaperman 19:10, 9. 3. 2007 (UTC)
Čili obrázky z commons nemusíte vůbec nahrávat. Stačí si zkopírovat přesné jméno obrázku a pak ho jen umístit (to jméno) do článku, tam kde ho chcete mít.--Juan de Vojníkov 11:05, 12. 3. 2007 (UTC)

Prosím o přesun

Prosím o provedení přesunu hesla Khangčhendzönga‎ na česky správné heslo Kančendženga (správná česká transkripce používaná v odb. literatuře a sdělovacích prostředcích). Bohužel nové heslo má díky mé chybě při nepovoleném přesunu systémem copy-paste historii takže se mi nedaří přesun pomocí funkce Přesunout. Předem díky za pomoc. Další úpravy spojené s přejmenováním na "propojených" stránkách mohu provést sám. Tango 10:28, 11. 3. 2007 (UTC)

Hotovo, viz Kančendženga. Ale teď, prosím pěkně, poměrně súrně opravte odkazy na původní stránku, aby ukazovaly na novou. --Luděk 19:56, 11. 3. 2007 (UTC)

HotovoTango 07:46, 12. 3. 2007 (UTC)

Nezapomeňte též sledovat diskusi k onomu článku, viz Diskuse:Kančendženga. --Luděk 07:54, 12. 3. 2007 (UTC)

Využití obrázků z Wikipedie v odborných článcích

Lze využít obrázky z Wikipedie v odborných článcích s příslušnou citací? Děkuje M.Potužák – Tento příspěvek přidal(a) 88.100.167.79,08:23, 12. 3. 2007 SE(L)Č

Obecně ano, ale je nutné si u konkrétního obrázku ověřit jeho licenci, zdali se náhodou nejedná o obrázek, který je možné použít pouze na wikipedii, nebo jehož použití je jinak omezeno. Je tendence takové obrázky na wikipedii nepoužívat a mělo by jich tu být minimum, ale nějaké tu jsou. Licenci obrázku zjistíte tak, že na obrázek kliknete a přečtete si jeho popis. --Petr Adámek 07:56, 12. 3. 2007 (UTC)

Mnohokrát Vám děkuji za vysvětlení, hezké jaro přeje M. Potužák

Změna jména / sloučení

AHoJ, byl jsem požádán o změnu jména z Nemcour, protože již existuje jiný uživatel Němčour. To nejsem já a chápu, že by to mohlo vést k záměně. Zároveň (z historických důvodů) mám však již založeného uživatele Ada001. Bylo by možné moje akce pod uživatelem Nemcour převést na Ada001 a uživatele Nemcour následně vymazat?

Díky moc nemec.vaclav[at]centrum.cz ada[at]plzen.cz – Tento příspěvek přidal(a) Nemcour,19:50, 12. 3. 2007 SE(L)Č

Slučovat editace dvou uživatelů mohou IMHO snad jen vývojáři, a to by bylo kanónem na vrabce. Ale koukám, že Ada001 nemá žádné příspěvky, kromě úprav vlastní uživatelské stránky. Řešením tedy je, že tuto žádost zde potvrdíte i z účtu Ada001, a já pak mohu účet Ada001 přejmenovat na nějaké nezavazející jméno a Nemcoura přejmenovat na Ada001, tím budou Nemcourovy editace pod nálepkou Ada001.
Takže napište zde jako přihlášený uživatel Ada001 souhlas s tímto řešením, a já Vás přejmenuji. Nemáte-li již heslo k Ada001, tak si vymyslete nějaké jiné vhodné uživatelské jméno, na které mohu přejmenovat uživatele Nemcoura. (A podepisujte te čtyřmi vlnovkami.)--Luděk 19:02, 12. 3. 2007 (UTC)
Potvrzuji souhlas s navrhovaným řešením - Ada001 20:19, 12. 3. 2007 (UTC)
Tak hotovo, [6] a [7]. --Luděk 20:28, 12. 3. 2007 (UTC)


Vít001 na VitVit

Zdravím všechny! Můžete mi někdo pomoct se změnou jména mojeho účtu (Vít001) na nové "VitVit". Mám totiž občas problém s diakritikou... Díky Vít. Vít 14:49, 22. 3. 2007

Hotovo, viz [8]. --Luděk 21:18, 22. 3. 2007 (UTC)

Díky! Nečekal jsem že to bude tak rychlá akce :-)) Hezký den. --Vít 8:57, 23. 3. 2007

Barvy v Infoboxu Album

Aqualung dostal nápad sjednotit barvy typů hudebních alb s enwiki. Bylo by možné udělat nějakého bota, který by po příslušné úpravě šablony změnil barvy ve všech stávajících článcích? Byl by nějaký zkušenější uživatel ochoten bota naprogramovat a provést takové úpravy? Článků je několik stovek. Díky za odpověď. --Radek Bartoš 20:08, 12. 3. 2007 (UTC)

Jelikož nikdo nereagoval ohledně bota, pustil jsem se do změn barev manuálně. --Radek Bartoš 19:44, 30. 3. 2007 (UTC)

Vlastní propagace u hesla Spirituál_(hudba)

Chtel bych se zeptat, jak jako bežný uživatel (a zakladatel hesla Spirituál (hudba) ) mohu bojovat proti propagaci vlastniho hesla, ktere tam nekdo pridava.

Jedna se o interpreta Rainbow gospel. Dle meho nazoru (soude dle jejich webu) skupina s interpretaci cernosskych spiritualu nema prakticky nic spolecneho a proto to vnimam jen jako vlastni propagaci.

Jednou jsem odkazy smazal, ale podruhe to delat nechci - co kdyz mne nekdo narkne z neceho spatneho? jaky je v tomto pripade spravny postup?

Dekuji Mokrous 10:20, 14. 3. 2007 (UTC)

Jedina rada v tuto chvili je, vložit do článku šablonu {{přesnost}} (resp. toto vepsat na úplný začátek článku), až zase dotyčný vloží toto heslo a nerevertovat to. Hesla si následě všimne více uživatelů a na diskusní stránce se pokusíme problém vyřešit.
PS: jak už jsem uváděl níže u Pernaka. K vašemu výroku "vlastniho hesla". Samozřejmě za heslem stojíte převážně vy, ale je lepší si články nepřisvojovat, protože Wikipedie je společný projekt a každý kdo je zapsán v historii tohoto článku je jejím autorem. Resp. se nedá nárokovat autorství článku, protože když ho bude někdo citovat, tak se uvede "z wikipedie otevřené encykopedie". Čili příště lepší vypustit slovo svůj, nebo ho dát do uvozovek. S pozdrevem --Juan de Vojníkov 15:56, 18. 3. 2007 (UTC)
Děkuji za radu, v případě, že opět k podobné situaci dojde, budu jednak podle toho, jak mi zde bylo porazeno. Pokud jde o použití výrazu "vlastí heslo", došlo zřejmě pouze k nedorozumění. K heslu Spirituál (hudba) jsem se pouze uvedl jako zakladatel, ale nijak si jej nepřivlastňuji. Uvedený výraz jsem uvedl výhradně ve vztahu k "Rainbow gospel"
Mokrous 15:23, 19. 3. 2007 (UTC)
Samozřejmě se nic neděje, za vaše výroky jsem Vás nechtěl nijak..--Juan de Vojníkov 17:23, 19. 3. 2007 (UTC)

Fotografie starosty

Na stránkách města Vyškov je servis pro novináře a je tu i volně k stažení portrét starosty i místostarostů . Doslova se tu píše volně k stažení. Mohu tyto obrázky použít do své stránky Vyškov. Dík za radu. --Pernak 16:01, 17. 3. 2007 (UTC)

Ty fotografie jsem na stránkách nenašel, takže navrhuji zkusit je stáhnout a nahrát do Wikipedie. Měl by jste uvést licenci (jinak mohou být brzo smazány) a zdroj(link) odkud pocházejí. Některý wikipedista pak posoudí, jestli jsou opravdu zveřejnitelné. Jinak jestli jsou v malém rozlišení, tak nemá asi cenu je sem nahrávat.
PS: k vašemu výroku "do své stránky Vyškov". Samozřejmě za heslem stojíte převážně vy, ale je lepší si články nepřisvojovat, protože Wikipedie je společný projekt a každý kdo je zapsán v historii tohoto článku je jejím autorem. Resp. se nedá nárokovat autorství článku, protože když ho bude někdo citovat, tak se uvede "z wikipedie otevřené encykopedie". Čili příště lepší vypustit slovo svůj, nebo ho dát do uvozovek.--Juan de Vojníkov 15:45, 18. 3. 2007 (UTC)
Ehm.. lepší nějaký obrázek než žádný :-) takže jestli jsou i v rozlišení nízkém, tak stojí za to je nahrát (pokud nemáme lepší). Za druhé, dejte sem přímo link na ty stránky, at se můžem kouknout rovnou a nemusíte případně vynakládat práci na nahrávání. Na link se může rovnou kouknout někdo, kdo tomu rozumí a sem napsat, jak se věci mají :) --Chmee2 15:50, 18. 3. 2007 (UTC)
S tím stáhnout a nahrát sem velice opatrně. I když se jedná o servis pro novináře, velice pravděpodobně nepůjde o fotografie se svobodnou licencí. Co takhle nejdřív dát zdroj sem a před nahráním posoudit licenci? --Tlusťa 17:24, 18. 3. 2007 (UTC)

Za špatnou formulaci se samozřejmě omlouvám. Použito mělo být "do stránky Vyškov na které pracuji" i když si myslím že je to zbytečné slovíčkaření. Starosta je veřejný činitel a snad jsem přiřadil správnou licenci. Jinak šlo o fotku Petra Hájka kterou sem již přiřadil k Vyškovu. Ostatní nechávám na posouzení. --Pernak 19:30, 18. 3. 2007 (UTC)

Jo a tady je ten link! http://www.vyskov-mesto.cz/vismo/zobraz_dok.asp?u=18857&id_org=18857&id_ktg=14037&p1=&p2=&p3= --Pernak 19:33, 18. 3. 2007 (UTC)

Tak nevím, možná jsem se přehlédl, ale na stránkách Vyškova jsem žádnou zmínku o licenci nenalezl. A když není uvedena, je třeba předpokládat omezení v největší možné míře. Asi bude nejlepší jim napsat (příklad takového dopisu je na Wikipedie:Souhlas s použitím díla na Wikipedii – tuším, že zde je ještě někde jiný, lepší, ale nemůžu ho najít). I ta fotografie na commons se mi nezdá, nikde povolení pro použití k jakémukoliv účelu nevidím a docela bych se divil, kdyby takové povolení starosta dal. --Tlusťa 20:23, 18. 3. 2007 (UTC)
Tady je ten druhý Wikipedie:Žádosti o obrázek - díky Berene :). --Tlusťa 20:41, 18. 3. 2007 (UTC)

Odeslal jsem ten dopis . Jinak děkuji . --Pernak 17:14, 19. 3. 2007 (UTC)

Reference

Chci přidat REFERENCE. Např. *Emanuel Janoušek, Paměti města Letovic. Centa s.r.o., Brno, 1995. ISBN 000097887 , ale na stránce při náhledu mi nefunguje odkaz ISBN. Neví někdo jak to udělat aby fungoval? Děkuji --Jiří Novotný 23:31, 22. 3. 2007 (UTC)

ISBN se skládá z 10 číslic, vaše číslo má jen 9. Kromě toho, zdá se, se jedná o evidenční číslo knihy v Národní knihovně.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 00:24, 23. 3. 2007 (UTC)
Ta kniha ISBN nemá, jak prozradí pohled na Dannym předložený odkaz. (Nepředpokládám, že by jej v NK jenom zapomněli vyplnit) U českých knih je ISBN vcelku novinka. Martin Šanda 00:59, 23. 3. 2007 (UTC)
Díky za odpověď. Byla to moje chyba. Opravdu se jedná o evidenční číslo knihy v Národní knihovně. Číslo ISBN má, je to 80-238-6959-0. --Jiří Novotný 07:45, 23. 3. 2007 (UTC)