Inflace (kosmologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Inflace je teorie z oboru kosmologie, podle níž v raném vesmíru nastala fáze, kdy se prostor exponenciálně rozpínal. V důsledku toho celý dnes viditelný vesmír pochází z původně malé oblasti, která byla kauzálně spojená. To vysvětluje jeho dnešní vysokou homogenitu.

Teorie inflace a její vývoj[editovat | editovat zdroj]

Inflační teorie vysvětluje mnoho zásadních kosmologických otázek: proč je vesmír na velkých měřítkách s velkou přesností homogenní, izotropní a plochý, když na základě fyziky velkého třesku bychom očekávali spíše opak, nebo proč ve vesmíru nepozorujeme topologické defekty (magnetické monopóly). Inflační kosmologie rovněž vysvětluje původ struktury vesmíru na velkých měřítkách – ta pochází z drobných nehomogenit majících původ v kvantových fluktuacích v počáteční oblasti prostoru, která je dnes námi viditelným vesmírem.

Myšlenka inflace byla poprvé zavedena americkým fyzikem a kosmologem Alanem Guthem roku 1980.[1] Do moderní podoby ji posléze uvedli Andrej Linde, Andreas Albrecht a Paul Steinhardt.

Přesný mechanismus zodpovědný za inflaci na úrovni elementárních částic není známý. Teorie se setkává s kritikou a s neshodami s pozorováními.[2] Podle měření BICEP mohla být roku 2014 již zaznamenána inflace pozorováním polarizace reliktního záření,[3] která však mohou být interpretována i pomocí jiných, neinflačních mechanismů.[4] Dnes se ale považuje za součást standardní kosmologie.[1] Hypotetické pole zodpovědné za inflaci se označuje jako inflatonové pole.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Inflační vesmír a PBB [online]. Aldebaran [cit. 2012-05-30]. Kapitola Standardní inflační scénář. Dostupné online. 
  2. http://arxiv.org/pdf/1304.2785v2.pdf - Inflationary paradigm in trouble after Planck2013
  3. First direct evidence of cosmic inflation. PhysOrg, 17. březen 2014. Dostupné online (anglicky)
  4. http://www.osel.cz/index.php?clanek=7533 - Převratné pozorování gravitačních vln zpochybněno

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo inflace ve Wikislovníku