Wikipedie:Žádosti o obrázek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vzor I[editovat | editovat zdroj]

Vážení přátelé,

jsem redaktorem Wikipedie, svobodné a bezplatné internetové encyklopedie (http://www.wikipedia.org/). Cílem našeho projektu je shromažďovat znalosti ze všech oblastí lidského vědění, bezplatně je zpracovávat a šířit ve prospěch celého lidstva. Zároveň však velmi ctíme autorská práva a právě v této souvislosti se na Vás obracím.

Na Vaší stránce (<odkaz>) se nachází vynikající snímek (<popis>) (<odkaz>). Byli bychom Vám velmi vděčni, kdybyste nám dali svolení jej využívat na Wikipedii (mj. v článcích <odkaz>), máte-li k němu autorská práva. Bez získání jasného svolení autora tento materiál nemůžeme použít.

Pokud dáte Wikipedii svolení tento snímek využít, uveďte prosím i příslušnou licenci. Nemůžeme bohužel přijímat a zveřejňovat obrázky se svolením typu "pouze pro Wikipedii", "pouze pro nekomerční účely" ani "fair use" ("čestné užívání"). Pokud byste však mohli onen obrázek zařadit pod licenci Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (http://cs.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons), pak se bude moci takový obrázek používat nejen na české Wikipedii, ale i na všech ostatních (mj. na anglické, která je nejobsáhlejší na světě). Tato licence říká, že souhlasíte s tím, aby se tyto obrázky mohly zdarma používat i upravené pod podmínkou uvedení autorství. Na stránce obrázku uvedeme veškeré nám dostupné údaje o jeho původu, včetně odkazu na Vaši stránku. Pokud byste si přáli, aby se na stránce obrázku nacházely údaje o autorovi, pak tam zprávu od Vás či jakékoliv další informace rádi uvedeme.

Další podrobnosti o licencích na Wikipedii si můžete přečíst na stránkách http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Popisky_licence_souborů a http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Copyrights (anglicky) .

Nejste-li držitelem práv k tomuto obrázku, ale víte, že už práva vypršela nebo kdo je jejich držitelem, byl bych Vám velmi vděčný, kdybyste mi tuto informaci poskytl.

Chtěl bych ještě upozornit na skutečnost, že články na Wikipedii může kdokoliv libovolně upravovat i zakládat nové. Také Vy můžete Wikipedii redigovat, tak jak to činí tisíce jiných lidí. Těšíme se na případnou spolupráci!

Děkuji Vám za Váš čas.

S pozdravem <jméno a příjmení> <odkaz na uživatelskou stránku>


Dopis je psán, jako by byl odesilatelem muž. Dámy si jistě znění dokáží upravit do ženské formy (berte to tak, že chlap by opačný převod nezvládl).

Vzor II[editovat | editovat zdroj]

Vážený <AUTOR|WEBMASTER>,

líbí se mi Váš obrázek <TEN A TEN>. Podle mého názoru jde o velmi informativní a užitečný materiál. Velice rád bych ho použil v projektu zvaném Wikipedie, jehož jsem účastníkem, a proto Vás žádám o svolení. Wikipedie http://www.wikipedia.org je svobodná encyklopedie, na které spolupracují dobrovolníci z celého světa.

Velmi rád bych zahrnul vaše materiály do článku http://cs.wikipedia.org/wiki/<DOTYČNÁ_WIKISTRÁNKA>. Chcete-li, můžete svobodu Wikipedie také okusit tím, že tento článek sám upravíte, i bez formální registrace.

Vaše materiály můžeme použít pouze, pokud jste ochoten nám dát svolení za podmínek některé ze svobodných licencí. Upřednostňujeme Creative Commons Attribution-Share Alike, která zaručuje, že kdokoliv bude mít právo materiály sdílet a upravovat, ale musí být vždy uveden autor díla tak, jak to on sám určil. Plné znění této licence v českém jazyce najdete na: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/ .

Výše zmíněná licence výslovně chrání autory před tím, aby byli považováni za zodpovědné za změny učiněné jinými, a zároveň jim zajišťuje uznání zásluh za jejich práci. Více informací o naší politice autorských práv najdete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Autorské_právo

Děkuji Vám za Váš čas a těším se na Vaši odpověď.

Se srdečným pozdravem,

<ODESILATEL DOPISU>