Wikipedie:Licenční politika u souborů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Soubory (obrázky, audionahrávky, videosekvence) jsou ve Wikipedii vkládány do textu podle sekce 7 licence GFDL a proto mohou mít i jiné licence než GFDL. Toto doporučení vymezuje požadavky na tyto licence a na užití souborů.

Svobodný obsah[editovat | editovat zdroj]

V české Wikipedii je povoleno užívat souborů, které mají svobodnou licenci nebo jsou jiným způsobem volné podle definice http://freedomdefined.org/Definition/Cs verze 1.1. Podobné soubory by však měly být nahrávány přímo na Commons.

Pro materiály pod svobodnou licencí, která vyžaduje uvedení autora (tedy např. CC-BY-SA), není z hlediska licence nutné tohoto autora v článcích uvádět, stačí odkaz na Commons. Konkrétně CC-BY-SA pak uvádí, že je potřeba autora uvést „způsobem odpovídajícím danému nosiči a v přiměřené formě“,[1] což je v projektech Wikimedia Foundation odkaz na úložiště Wikimedia Commons.

Nesvobodné licence[editovat | editovat zdroj]

V české Wikipedii je povoleno v rámci článků i užití souborů s jinými než svobodnými licencemi, ale jen pokud splňují všechny následující podmínky:

  1. užití je v souladu se zákony USA,
  2. užití je v souladu se zákony České republiky,
  3. podmínky licence souboru neomezují nad rámec CC-BY-SA ani GFDL právo třetích stran převzít a užít nezměněný článek, v kterém je obsažen příslušný soubor,
  4. není dostupný žádný soubor se svobodnou licencí, který by byl schopen hrát stejnou vzdělávací roli, a nelze očekávat, že by jej bylo možné získat,
  5. soubor významně doplňuje text článku, buďto identifikuje jeho subjekt nebo je skutečnost dokumentovaná souborem přímo zmíněna v textu článku – nelze jej použít např. k pouhému vylepšení vzhledu článku bez spojitosti s textem, ani tyto soubory nelze užívat nadměrně,
  6. u souboru je text popisující, v jakých článcích je použit a zdůvodňující oprávněnost tohoto použití.

V okamžiku, kdy je získán soubor se svobodnou licencí, který je schopen hrát stejnou vzdělávací roli, je třeba jím nesvobodný soubor nahradit.

Na této stránce je udržován seznam nesvobodných licencí, které nejsou v rozporu s uvedenými podmínkami. Pokud uživatel chce použít nesvobodnou licenci ve výše uvedeném smyslu, musí ji podrobit diskusi a uvést zde odkaz na ni.

Seznam vyhovujících nesvobodných licencí[editovat | editovat zdroj]

Nevyhovující soubory[editovat | editovat zdroj]

Od 23. března 2007 není povoleno nahrávat obrázky, které nesplňují podmínky uvedené v tomto doporučení. Od 23. března 2008 budou vymazány i starší obrázky nevyhovující tomuto doporučení.[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Licence č. 3.0 ze dne listopad 2008, Uveďte autora- Zachovejte licenci 3.0 Česko, § 4c , [cit. 2012-12-11]. Dostupné online.
  2. http://wikimediafoundation.org/wiki/Resolution:Licensing_policy/Cs