Jaguarundi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJaguarundi
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
(jako Herpailurus yagouaroundi)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď kočkovití (Felidae)
Podčeleď malé kočky (Felinae)
Rod puma (Puma)
Binomické jméno
Puma yagouaroundi
(Geoffroy, 1803)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
areál rozšíření jaguarundiho (zeleně)
Poddruhy
 • P. y. armeghinol
 • P. y. cacomitli
 • P. y. cacomitli
 • P. y. fossata
 • P. y. melantho
 • P. y. panamensis
 • P. y. tolteca
 • P. y. yagouaroundi
Sesterský druh
puma americká (Puma concolor)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaguarundi (Puma yagouaroundi), dříve též yaguarundi, je malá kočka žijící v Jižní a Střední Americe. Dříve byla zařazována do rodu Felis (kočka), je však nejblíže příbuzná pumě, tudíž je k ní řazena do rodu Puma. Byl pro ni ale také vytvořen zvláštní rod Herpailurus.[2][3][4][5][6]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Hmotnost: 2,5 – 9 kg

Délka těla: 51 – 78 cm

Výška: 34 cm

Jaguarundi se podobá kočce domácí, ale ve srovnání s ní má kratší silnější končetiny, dlouhý ocas a kratší uši. Celkové proporce těla mu vysloužily anglické pojmenování „otter cat“, neboli vydří kočka, nebo také „weasel cat“, kočka-lasice.

Přestože patří mezi malé kočky, má kulaté zornice.

Srst je u dospělých jedinců jednobarevná, tmavě hnědá až černá, šedá, ale také červená. Tmavší formy žijí v zalesněných oblastech, v sušších biotopech převládají světlejší formy jaguarundiho. Mláďata jsou skvrnitá.

Rozšíření, stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Jaguarundi obývá Jižní a Střední Ameriku od Argentiny po Mexiko, vzácně se vyskytuje i v Texasu, malá, uměle vysazená populace žije na Floridě.

Žijí skrytě v zalesněných oblastech, na okraji lesů a v křovinách, jen vzácně se vyskytují na otevřených plochách, vyhledávají hustý porost. Často žije v blízkosti vod.

Jejich způsob života znemožňuje přesné zjištění stavu jejich populace, jaguarundi ale není považován za ohrožený druh. Nicméně jejich přirozené prostředí je ničeno člověkem a na mnoha místech byl vyhuben.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Kromě doby páření žije samotářsky. Populace v tropických oblastech se můžou pářit celoročně, jinak je doba páření obvykle v březnu a v srpnu. Po 60 - 75 dnech se rodí 2 - 4 koťata. Matka je kojí dva měsíce, mláďata se osamostatňují v 10 měsících věku.

Pohlavně dospívá v 22-24 měsících věku, dožívá se až 15 let.

Jaguarundi loví za úsvitu a za soumraku. Přestože dobře šplhá, kořist loví pouze na zemi. Hlavní potravou jsou drobní živočichové, rád loví ptáky (včetně drůbeže), nepohrdne hlodavci, ještěrkami, žábami ani hmyzem. Dobře plave, loví i ryby. Někdy pojídá i ovoce.

Jaguarundi se dá ochočit a v minulosti byli chováni domorodci k hubení hlodavců. V současnosti je chován v některých zoologických zahradách.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-04]
 2. RICK, Jessica. Puma yagouaroundi (jaguarundi). Animal Diversity Web [online]. 2004 [cit. 2019-09-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. GIORDANO, Anthony J. Ecology and status of the jaguarundi Puma yagouaroundi : a synthesis of existing knowledge. Mammal Review. October 2015, roč. 46, čís. 1, s. 30–43. Dostupné online [cit. 2019-09-15]. DOI:10.1111/mam.12051. (anglicky) 
 4. SUNQUIST, Mel; SUNQUIST, Fiona. Wild Cats of the World. Chicago and London: The University of Chicago Press, 2002. S. 113-119. 
 5. HUNTER, Luke; BARRETT, Priscilla. A Field Guide to the Carnivores of the World. London etc.: New Holland Publishers, Panthera, 2011. S. 36. 
 6. NOWELL, Kristin; JACKSON, Peter. Wild Cats: Status Survey and Conservation Action Plan. Gland, Švýcarsko: IUCN/SSC Cat Specialist Group, 1996. 406 s. Dostupné online. ISBN 9782831700458. S. 146-148. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]