Miracinonyx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Miracinonyx

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: kočkovití (Felidae)
Rod: Miracinonyx
Druhy
  • Miracinonyx inexpectatus
  • Miracinonyx trumani
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miracinonyx (tzv. americký gepard) je vyhynulý rod severoamerických kočkovitých šelem. Morfologicky se podobají gepardům (snad kvůli konvergentní adaptaci na rychlý běh), fylogeneticky ale pravděpodobně spíše patří do příbuznosti gepardům blízkého rodu Puma, či přímo dovnitř[1]. Žili v době před třemi miliony až dvaceti tisíci lety v Severní Americe, jsou známí pouze z fragmentů kostry.

Známe dva druhy, Miracinonyx inexpectatus a Miracinonyx trumani. Někdy uváděný druh Miracinonyx studeri je pravděpodobně pouze synonymem Miracinonyx trumani.

Předpokládá se, že puma a M. trumani se oddělili před třemi miliony let; kam patří M. inexpectatus je nejasné, pravděpodobně jde o primitivního předka M. trumani nebo o jeho sesterský druh. M. trumani je spíše podobný pravému gepardovi, M. inexpectatus je podobnější pumě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Barnett, R., Barnes, I., Phillips, M. J., Martin, L. D., Harington, C. R., Leonard, J. A., Cooper, A. (2005): "Evolution of the extinct Sabretooths and the American cheetah-like cat". Current Biology 15 (15): R589-R590. [1]