Zailijský Alatau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zailijský Alatau

Vrcholky Zailijského Alatau z letiště v Almaty

Nejvyšší bod Talgarský štít (4973 m n. m.)
Délka 200 km km

Nadřazená jednotka Severní Ťan-šan

Světadíl Asie
Stát KazachstánKazachstán Kazachstán
KyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán
Zailijský Alatau
Zailijský Alatau
Poloha na mapě Kazachstánu
Horniny žula, slepenec, vápenec
Souřadnice 43°3′ s. š., 77°15′ v. d.

Zailijský Alatau (kazašsky Іле Алатауы; rusky Заили́йский Алата́у) je pohoří na hranici Kazachstánu a Kyrgyzstánu, součást Ťan-šanu. Probíhá v délce přibližně 200 km rovnoběžkovým směrem jako nejsevernější okrajové pohoří Ťan-šanu. Od jižněji ležícího pohoří Kungej Alatau jej odděluje 4214 m vysoké sedlo Čiliko-Kemenskij, řeky Čong Kemin a Čilik.

Nejvyšší vrchol Talgarský štít; pohled z Almaty

Pohoří leží 360 km pod 43° s.š. ve výškách 4000-4600 m, nejvyšší horou je Talgarský štít. Severní svahy mají mírný sklon a jsou rozčleněny levými přítoky řeky Ili, jižní svahy strmě stoupají nad údolími řek Čilik a Čon-Kemin (pravý přítok řeky Ču).

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Na severním svahu byla vyhlášena Almatinská chráněná oblast, která byla v roce 1996 změněna na Ile-alatauský národní park. Žijí zde: medvěd plavý, irbis, koza, velekur, orebice.

V roce 1971 na svazích Zailijského Alatau byla objevena ve Střední Asii jedinečná společenství rostlin ločidlo čertovo lejno z jejichž pryskyřice se připravuje Asa foetida.

Horniny[editovat | editovat zdroj]

Je tvořen především žulami, slepenci, vápenci. Některé vrcholky jsou pokryty ledovcem, celková výměra zaledněné oblasti je 484 km².

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]