Čiru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxČiru
alternativní popis obrázku chybí
Antilopa čiru, ilustrace z roku 1894
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleďturovití (Bovidae)
Podčeleďpravé antilopy (Antilopinae)
Rodantilopa (Pantholops)
Hodgson, 1834
Binomické jméno
Pantholops hodgsonii
(Abel, 1826)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čiru (Pantholops hodgsonii), známá také jako antilopa tibetská nebo orongo, je gazelám podobná antilopa, žijící v Himálaji.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělé zvíře dosahuje délky kolem 140 cm, výšky v plecích kolem 85 cm (samičky 75 cm) a váhy kolem 40 kg (samičky pak kolem 30 kg). Čiru má hustou srst šedé až červenohnědé barvy, v břišní krajině je zbarvení světle krémové. Samci mají na čele a předních končetinách kontrastní černou kresbu, která je u samic a mláďat méně výrazná. Zimní srst je mnohem delší než letní a má světlejší odstín. Samci mají dlouhé, mírně prohnuté rohy, dlouhé až 70 cm. Některými znaky se čiru podobá sajze. Jedná se rozšířený čenich s objemnými nosními dutinami, hustou srst a nápadně malé, zakulacené boltce. Jedná se spíše o následek konvergence neboť oba druhy si nejsou blíže příbuzné.

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Zařazení tohoto druhu je již dlouhou dobu sporné. Částečně byla čiru přiřazována ke gazelám, částečně ke kozám, v některých případech pro ni byla vytvořena zvláštní podčeleď pantholopinae. Molekulárně-genetické průzkumy novějšího data ukazují, že řazení tohoto druhu ke kozám je zřejmě správné, i když čiru s nimi svým vzhledem nemá žádnou podobnost.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čiru žije především v Tibetu a Kašmíru v oblastech ležících mezi 3500 a 5500 m nadmořské výšky, kde teploty mohou klesnout až na -40 °C (v oblasti Nepálu již byla zřejmě vyhubena).

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Zatímco samičky s mláďaty a dorostem tvoří skupinky kolem deseti zvířat, žijí dospělí samci ojediněle, pokouší se však během období páření (listopad a prosinec) získat kontrolu nad větší skupinou samic. Přitom mezi nimi dochází k bojům, kdy si svými špičatými rohy zasazují často smrtelné rány. K vrhu mláďat dochází během června a července. Samice rodí jen jedno mládě.

Čiru – ohrožený druh[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou dobu patřily tyto antilopy k nejrozšířenějším zvířatům v Tibetu. V první polovině dvacátého století se stav této antilopy odhadoval ještě na přibližně jeden milion exemplářů, v devadesátých letech činily odhady stavu kolem 75 tisíc.

Dnes je čiru vedena v mnoha listinách jako ohrožený druh, v červeném seznamu IUCN vykazuje v kategorii EN (ohrožený druh) kritérium A2d, tedy snížení stavu o 50 procent za posledních deset let s nebezpečím brzkého vyhubení. Podle jiných odhadů byl její stav redukován o 10 000 až 20 000 exemplářů ročně.

Tento extrémní pokles má dva důvody:

  • Prášku získaného z rohů samců, je v tradičním čínském lékařství připisován velice silný léčivý účinek.
  • Ze srsti antilopy se vyrábí velice vzácný a drahý druh kašmírské vlny – šáhtúš. Na výrobu jednoho šálu z tohoto materiálu je třeba srsti tří až pěti antilop.

Jak v Číně tak i v Indii je čiru velice přísně chráněna. Prosazení tohoto zákazu je však vzhledem k velké ploše, na které čiru žije, velice problematické a dalšímu hubení této antilopy nebrání ani mezinárodní smlouvy, zakazující obchodování s výrobky ze srsti a rohů tohoto ohroženého druhu. Značnou roli zde hraje skutečnost, že zatímco jiné druhy, z jejichž srsti se získává materiál pro výrobu kašmírské vlny, se podařilo domestikovat, žije čiru výlučně divoce v přírodě, její odchov se dosud nepodařil. K získání vlny je proto nutné antilopu zastřelit. V minulosti bylo objeveno několik pohřebišť s mrtvolami několika set těchto antilop.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]