Přeskočit na obsah

Brian Houghton Hodgson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brian Houghton Hodgson
Narození1. února 1800
Prestbury
Úmrtí23. května 1894 (ve věku 94 let)
Londýn
Místo pohřbeníAlderley
Alma materHaileybury and Imperial Service College
Povoláníantropolog, ornitolog, etnolog, jazykovědec, vědecký sběratel, přírodovědec a zoologický sběratel
Oceněníspolečník Královské společnosti
Řád čestné legie
ChoťSusan Hodgson (od 1869)[1]
Funkcevelvyslanec Spojeného království
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brian Houghton Hodgson (1. února 1800 Prestbury23. května 1894 Londýn) byl anglický zoolog a politik působící v Britské Indii.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hodgson se narodil v roce 1800 v Prestbury v Cheshireu. V osmnácti letech odcestoval do Indie jako spisovatel Britské východoindické společnosti. V roce 1819 byl poslán do Káthmandú v Nepálu, kde studoval místní obyvatele, jejich zvyky, literaturu i náboženství.

Během pobytu v Indii se stal silným oponentem Thomase Macaulaye a podpůrcem vzdělávání v místním jazyce a odpůrcem výuky podávané v angličtině.

Začal zde zkoumat i místní faunu. Pochází od něj velké množství nejrůznějších nových informací o místním ptactvu, ale také savcích, které později daroval Britskému muzeu. Objevil např. nový druh antilopy, která byla latinským názvem pojmenována po něm, gou (Pantholops hongsonii). Objevil dále více než 39 druhů savců a 124 druhů ptáků; u dalších 79 ptačích druhů, které byly známy již předtím, nashromáždil několik nových poznatků a informací. Do Britského muzea přivezl mezi lety 1843 až 1858 více než 10 499 nových podkladů. Navíc se v tomto muzeu dříve nalézalo i několik ilustrací k daným živočichům, které tvořili nadaní umělci pod Hodgonovým dozorem. Většina z nich však byla později převezena do Londýnské zoologické společnosti.

V roce 1844 od společnosti odstoupil a na krátko poté se vrátil do Anglie. V roce 1845 se usadil v Bengálsku v Darjeelingu, kde stále pokračoval ve svých výzkumech. V roce 1858 se znovu vrátil do Anglie a usadil se v Cotswoldsu. Zemřel 23. května 1894 v Alderleyi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brian Houghton Hodgson na anglické Wikipedii.

  1. Ancestry. [cit. 2023-06-09].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]