Naryn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Naryn
Naryn u stejnojmenného města
Naryn u stejnojmenného města
Základní informace
Délka toku 807 km
Plocha povodí 59 100 km²
Průměrný průtok 429 m³/s
Světadíl Asie
Pramen
Ústí
Protéká
KyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán (Džalalabadská, Narynská oblast), UzbekistánUzbekistán Uzbekistán (Namanganský, Andižanský vilaját)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Aralské jezero, Syrdarja
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naryn (rusky Нарын) je řeka v Kyrgyzstánu (oblasti Džalalabadská a Narynská) a v Uzbekistánu (Namanganský, Andižanský vilaját). Je pravou zdrojnicí Syrdarji. Její délka činí 807 km. Povodí má rozlohu 59 100 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jí jsou ledovce Centrálního Ťan-Šanu. Nad ústím řeky Malý Naryn se také nazývá Velký Naryn. Teče mezihorskou kotlinou místy velmi úzkými soutěskami. Zprava přijímá Kjokjomeren a zleva (Atbaši a Alabuku).

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhovo-ledovcový na horním toku ledovcovo-sněhový. Průměrný dlouhodobý průtok je 429 m³/s u Učkurganu (40 km od ústí) a maximální dosahuje 2 880 m³/s. Nejvyšší vodní stavy jsou v květnu. V zimě se vytváří břehový led a ledová tříšť.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se především na zavlažování půdy ve Ferganské dolině. Z Narynu odtéká Velký Ferganský kanál. Na řece byly vybudovány hydroelekrárny, za jejichž hrázemi vznikly Učkurganská a Toktogulská přehrada. Protéká městy Naryn, Taš-Kumyr, Učkurgan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]