Naryn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Naryn
Naryn u stejnojmenného města
Naryn u stejnojmenného města
Základní informace
Délka toku807 km
Plocha povodí59 100 km²
Průměrný průtok429 m³/s
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
KyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán (Džalalabadská, Narynská oblast), UzbekistánUzbekistán Uzbekistán (Namanganský, Andižanský vilaját)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Aralské jezero, Syrdarja
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naryn (rusky Нарын) je řeka v Kyrgyzstánu (oblasti Džalalabadská a Narynská) a v Uzbekistánu (Namanganský, Andižanský vilaját). Je pravou zdrojnicí Syrdarji. Její délka činí 807 km. Povodí má rozlohu 59 100 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jí jsou ledovce Centrálního Ťan-Šanu. Nad ústím řeky Malý Naryn se také nazývá Velký Naryn. Teče mezihorskou kotlinou místy velmi úzkými soutěskami. Zprava přijímá Kjokjomeren a zleva (Atbaši a Alabuku).

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhovo-ledovcový na horním toku ledovcovo-sněhový. Průměrný dlouhodobý průtok je 429 m³/s u Učkurganu (40 km od ústí) a maximální dosahuje 2 880 m³/s. Nejvyšší vodní stavy jsou v květnu. V zimě se vytváří břehový led a ledová tříšť.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se především na zavlažování půdy ve Ferganské dolině. Z Narynu odtéká Velký Ferganský kanál. Na řece byly vybudovány hydroelekrárny, za jejichž hrázemi vznikly Učkurganská a Toktogulská přehrada. Protéká městy Naryn, Taš-Kumyr, Učkurgan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]