Tarimská pánev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tarim Pendi
塔里木盆地
تارىم ئويمانلىقى
Rozloha400 000 km²

Nadřazená jednotkaAlpsko-himálajský systém
Sousední
jednotky
Kchun-lun, Pamír, Ťan-šan
Podřazené
jednotky
Taklamakan

SvětadílAsie
StátČínaČína Čína
Poušť Taklamakan v Tarimské pánvi
Poušť Taklamakan v Tarimské pánvi
Map
PovodíTarim
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tarimská pánev (čínsky pchin-jinem Tǎlǐmù Péndì, znaky 塔里木盆地, ujgursky تارىم ئويمانلىقى, Tarim oymanliqi) je velká bezodtoká oblast, která se rozkládá na ploše více než 400 000 km² v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny. Její severní hranici tvoří pohoří Ťan-šan, jižní pak pohoří Kchun-lun v severním Tibetu. Značnou část Tarimské pánve zabírá poušť Taklamakan. Oblast je řídce osídlena Ujgury, příslušníky dalších turkických národů a Tádžiky.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Tarimská pánev má okolo 5,5 miliónů[1] lidí.

Národy Tarimské pánve[editovat | editovat zdroj]

Ujgurové v Chotanu

Podle výsledků sčítání převažuje v Tarimské pánvi ujgurské obyvatelstvo.[2] Tvoří převážnou většinu obyvatel měst, jako jsou Kašgar, Artuš a Chotan. Nicméně v této oblasti existují i velké enklávy Chanů, jako jsou města Aksu a Korla. Jsou zde i menší skupiny Chuejů a dalších etnických skupin. Tádžikové jsou například soustředeni v Taškurganu v Kašgarské prefektuře, Kyrgyzové v Kyrgyzské autonomní prefektuře Kizilsu a Mongolové v Mongolské autonomní prefektuře Bayingolin.[3]

Objev tarimských mumií prokázal, že raní obyvatelé pánve byli lidé evropského antropologického typu.[4] Podle sinologa Victora H. Maira: "Nejstarší mumie v Tarimské pánvi byli asi od roku 1800 př. n. l. výhradně příslušníci europoidní rasy." Prohlásil také, že "východoasijští kočovníci se ve východních oblastech Tarimské pánve začali objevovat někdy před 3000 lety. Ujgurské kmeny sem začaly přicházet po rozpadu Orchonsko-ujgurského království na území dnešního Mongolska někdy kolem roku 842."

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tarim Basin na anglické Wikipedii.

  1. Tarim Basin. geography.name [online]. [cit. 2022-09-10]. Dostupné online. 
  2. BOVINGDON, Gardner. The Uyghurs: Strangers in Their Own Land. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 11. (anglicky) 
  3. Stanley W. Toops. Xinjiang: China's Muslim Borderland. Redakce S. Frederick Starr. [s.l.]: Routledge, 15 March 2004. ISBN 978-0765613189. S. 254–255. (anglicky) 
  4. WONG, Edward. The Dead Tell a Tale China Doesn’t Care to Listen To. www.nytimes.com. New York Times, 18 November 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 4 February 2015. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]