Džúngarové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Džúngarové
Өөлд
                     Džúngarský chanát v roce 1750
                     Džúngarský chanát v roce 1750
Populace
~34 tisíc
Čína Čína, provincie Sin-ťiang25 000 (1999)
Mongolsko Mongolsko, Chovdský ajmag9 100 (1989)
Jazyk(y)
ojratština
Náboženství
buddhismus
Příbuzné národy
viz ostatní Mongolové

Džúngarové, též Džúngaři, (mongolsky Өөлд Ööld) je západomongolský (ojratský) historický národ, z něhož přežívají kmeny žijící v Číně a Mongolsku. Celkově se počet Džúngarů odhaduje na 34 tisíc, z toho 25 tisíc žije v Číně (sčítání 1999) a 9 tisíc v Mongolsku.

Náboženstvím jsou Džúngarové buddhisty školy Gelugpa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Džúngary jsou nazývány některé ojratské kmeny, které se sdružily poté, co byly počátkem 17. století vytlačeny východními Mongoly z Karakoramu do dnešního východního Kazachstánu. Jednalo se především o kmeny Čorosů, Dörbetů a Chojtů, které začaly přetvářet svoji dosavadní strukturu. Pod vedením čoroského kmenového náčelníka Chara Chuly se jim podařilo jim zastavit expanzi východních Mongolů a poblíž dnešního Čugčaku si vybudovali hlavní město Kubak-sari. Chara Chula podporoval hospodářství, obchod a diplomacii a zejména drobný průmysl, a to především železářství, aby se mohl vyzbrojit modernějšími zbraněmi. Sjednocení a upevňování centrální moci způsobilo migraci ostatních ojratských kmenů mimo oblast, a to jednak na západ, jednak na jih.

Koncem 17. století Džúngaři vytvořili jednu z posledních nomádských říší. Džúngarský chanát pokrýval oblast zvanou Džúngarsko a od západu k východu se rozprostíral od Velké čínské zdi po dnešní východní Kazachstán. K Džúngarům byly násilně připojeni Turguti a Chošútové, a tak se západomongolské kmeny znovu sjednotily. V r. 1757 byl chanát poražen Čínou a rozpadl se. Džúngarské kmeny se rozpadly a vesměs se navrátily ke svým původním jménům. Po porážce byly některé kmeny vysídleny, některé samy migrovaly do dnešního Mongolska. Odhaduje se, že z obyvatel přežila jen polovina.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Současné jméno Ööld pochází z čínského eufemismu pro nenáviděné nepřátelské Džúngary, (mongolsky Зүүнгар, kazašsky Жоңғар, rusky Джунгары)[1] a nazývá se tak původní kmen Čorosů. Historické jméno (mongolsky Žüün gar) lze přeložit jako

  • levé křídlo a odvozuje se z toho, že tyto kmeny stávaly na levém křídle Čingischánových armád
  • východní ruka, což vyjadřuje geografické postavení mezi Ojraty, neboli ty, kdo byli nejblíže k východním Mongolům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ATWOOD, Christopher Pratt. Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire. New York: Facts on File, 06. 2004. 678 s. Dostupné online. ISBN 0816046719. S. 425. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Kalmykové

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Džúngarové na Wikimedia Commons
  • АБДУМАНАПОВ, Рустам. Eurasica, евразийский исторический сервер [online]. [cit. 2011-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-25. (rusky)