Scipione Borghese (kníže)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o italském průmyslníkovi, politikovi, dobrodruhovi, horolezci a automobilovém závodníkovi. Další významy jsou uvedeny na stránce Scipione Borghese.
Scipione Borghese
Borghese (vlevo) a Barzini (vpravo) během závodu Peking-Paříž
Narození 11. září 1871
Migliarino
Úmrtí 18. listopadu 1927 (ve věku 56 let)
Florencie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kníže Luigi Marcantonio Francesco Rodolfo Scipione Borghese známější jen jako Scipione Borghese (11. září 1871 Migliarino18. listopadu 1927 Florencie) byl italský průmyslník, politik, dobrodruh, horolezec a automobilový závodník.

Známý je především účastí a vítězstvím v automobilovém závodě Peking - Paříž v roce 1907, ve kterém jel ve voze Itala s novinářem Luigim Barzinim. Většinu trasy ale řídil Ettore Guizardi, Borghesův šofér.

Mezinárodně se Borghese ale proslavil už před rokem 1907 jako cestovatel objevitel, diplomat a horolezec. V roce 1900 dokončil cestu po Asii od Perského zálivu až k Tichému oceánu. Své zážitky popsal v knize In Asia: Siria, Eufrate, Babilonia vydané v roce 1902. Kniha zaznamenala velký úspěch. Podnikl i cestu po Číně, kterou popsal také.

V letech 1904 až 1913 byl poslancem italského parlamentu za Partito Radicale. Později statečně bojoval v první světové válce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scipione Borghese (prince) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]