Most Hongkong–Ču-chaj–Macao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most Hongkong–Ču-chaj–Macao
Most Hongkong–Ču-chaj–Macao
Most Hongkong–Ču-chaj–Macao
Základní údaje
Stát ČínaČína Čína
Přes Delta Perlové řeky
Otevřen 24. října 2018
Souřadnice
Parametry
Délka 55 km
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa spojení, mosty vyznačeny plnou čarou, tunel přerušovanou a umělé ostrovy šedivě.

Most Hongkong–Ču-chaj–Macao je 55 km dlouhé silniční pevné spojení zahrnující několik mostů, podmořský tunel a několik umělých ostrovů. Spojení spojuje Hongkong, Ču-chaj a Macao přes deltu Perlové řeky v jižní Číně. Spojení bylo slavnostně otevřeno 23. října 2018.

Výstavba probíhala v letech 2009–2018 s náklady okolo 20 miliard dolarů. Cesta mezi městy se zkrátila ze 3 hodin na 30 minut. Původně mělo být spojení dokončeno v roce 2016, ale výstavbu zpomalilo zkoumání vlivu mostu na životní prostředí, korupce a náklady, převyšující původní rozpočet. Spojení usnadňuje dopravu v deltě řeky, kde se nachází 11 velkých měst s 68 miliony obyvatel.

Technický popis[editovat | editovat zdroj]

Hlavní část spojení tvoří 22,9 km dlouhé přemostění zahrnující tři visuté mosty, když toto přemostění spojuje umělý ostrov u břehů Ču-chaje a umělý ostrov, na kterém začíná 6,7 km dlouhý podmořský tunel. Díky tunelu nebyla narušena frekventovaná lodní trasa. Tunel končí na dalším umělém ostrově na hranicích Hongkongu. Z tohoto ostrova vede 12 km dlouhá kombinace mostů a tunelu, označovaná jako Hong Kong Link Road, která jej spojuje s umělým ostrovem u Hongkongského letiště. Z umělého ostrova u břehů Ču-chaje pak vede 13,4 km dlouhá kombinace mostů a tunelu, označovaná jako Zhuhai Link Road, která jej spojuje se silničními sítěmi Ču-chaje a Macaa.

Konstrukce mostu má odolat zemětřesení o síle 8 stupňů, nárazu nákladní lodě či tajfunu a bylo na ni spotřebováno přes 400 000 tun oceli.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Číně otevřeli nejdelší most vedoucí přes moře. Má odolat silnému zemětřesení i supertajfunu. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-10-23 [cit. 2018-10-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]