Perlová řeka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Perlová řeka
珠江
Zhujiangrivermap.png
Základní informace
Délka toku 177[1] km
Plocha povodí 437 000 km²
Průměrný průtok 8000 m³/s
Světadíl Asie
Zdrojnice
Si-ťiang, Pej-ťiang, Tung-ťiang
Ústí
Ču-ťiang-žou
Protéká
ČínaČína Čína (Kuang-tung)
Úmoří, povodí
Tichý oceán, Jihočínské moře, Povodí Perlové řeky (ČLR 97,63%, Vietnam 2,35%) [2]

Perlová řeka (čínsky pchin-jinem Ču-ťiang, znaky 珠江) je řeka na jihovýchodě ČLR (Kuang-tung), která je levým (severním) ramenem delty řeky Si-ťiang. Toto rameno je 177 km dlouhé. Celý říční systém, pro který se jméno řeky často používá, je délkou 2200 až 2400 km třetí nejdelší řekou v zemi (po Jang-c' a Žluté řece) a druhou nejmohutnější pokud jde o vodnost (po Jang-c'). Povodí dosahuje 437 000 km². Je pojmenovaná podle písčitého kamenitého ostrůvku uprostřed řeky pojmenovaném Moře perel (čínsky pchin-jinem Chaj-ču, znaky 海珠). Díky změnám toku se ostrov časem ocitl mimo koryto řeky.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Perlová řeka v Kuang-čou (Kanton)
Perlová řeka v noci, Kuang-čou

Řeka je tvořena soutokem řek Si-ťiang ("Západní řeka"), Pej-ťiang ("Severní řeka") a Tung-ťiang ("Východní řeka"). Vlévá se do zátoky Ču-ťiang-žou Jihočínského moře, která se nachází mezi Hong Kongem a Macaem a je součástí delty Perlové řeky. Vlastní rameno vytváří stejnojmenný estuár dlouhý 40 km.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na řece nad estuárem se nachází velký námořní přístav Kuang-čou. Na řece je rozvinutá vodní doprava, rybářství a perlový průmysl. 500 kV elektrické vedení, zavěšené na třech nejvyšších sloupech na světě, kříží řeku v blízkosti ústí. Toto ústí, které se nazývá Bocca Tigris, bývá pravidelně čištěno, aby bylo umožněné vplutí velkých lodí.

Města v deltě[editovat | editovat zdroj]

Tung-kuan, Fo-šan, Kuang-čou, Hongkong, Ťiang-men, Kchaj-pching, Macao, Šen-čen, Wu-čou, Čao-čching, Čung-šan, Ču-chaj

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. 177 km je délka severního ramene říční delty (viz de wiki), 40 km je délka estuáru severního ramene říční delty, délka celého toku včetně nejdelších zdrojnic činí 2400 km
  2. Mezinárodní povodí řek v Asii, Bei Jiang/Hsi

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Čínský znak Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských jazyků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, čtverečky nebo jiné symboly.