Perlová řeka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Perlová řeka
珠江
Perlová řeka v Kuang-čou (Kanton)
Perlová řeka v Kuang-čou (Kanton)
Základní informace
Délka toku177[1] km
Plocha povodí437 000 km²
Průměrný průtok8000 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
ČínaČína Čína (Kuang-tung)
Úmoří, povodí
Tichý oceán, Jihočínské moře, Povodí Perlové řeky (ČLR 97,63 %, Vietnam 2,35 %)[2]
Povodí Perlové řeky
Povodí Perlové řeky
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Perlová řeka (čínsky pchin-jinem Ču-ťiang, znaky 珠江) je řeka na jihovýchodě ČLR (Kuang-tung), která je levým (severním) ramenem delty řeky Si-ťiang. Toto rameno je 177 km dlouhé. Celý říční systém, pro který se jméno řeky často používá, je délkou 2200 až 2400 km třetí nejdelší řekou v zemi (po Jang-c' a Žluté řece) a druhou nejmohutnější pokud jde o vodnost (po Jang-c'). Povodí dosahuje 437 000 km². Je pojmenovaná podle písčitého kamenitého ostrůvku uprostřed řeky pojmenovaném Moře perel (čínsky pchin-jinem Chaj-ču, znaky 海珠). Díky změnám toku se ostrov časem ocitl mimo koryto řeky.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Perlová řeka v noci, Kuang-čou

Řeka je tvořena soutokem řek Si-ťiang („Západní řeka“), Pej-ťiang („Severní řeka“) a Tung-ťiang („Východní řeka“). Vlévá se do zátoky Ču-ťiang-žou Jihočínského moře, která se nachází mezi Hongkongem a Macaem a je součástí delty Perlové řeky. Vlastní rameno vytváří stejnojmenný estuár dlouhý 40 km. Města Hongkong, Macao a Ču-chaj jsou od roku 2018 propojené 55 km dlouhým mostem Hongkong–Ču-chaj–Macao táhnoucím se přes zátoku Ču-ťiang-žou.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na řece nad estuárem se nachází velký námořní přístav Kuang-čou (v roce 2017 byl třetím největším kontejnerovým přístavem na světě). Na řece je rozvinutá vodní doprava, rybářství a perlový průmysl. 500 kV elektrické vedení, zavěšené na třech nejvyšších sloupech na světě, kříží řeku v blízkosti ústí. Toto ústí, které se nazývá Bocca Tigris, bývá pravidelně čištěno, aby bylo umožněné vplutí velkých lodí.

Města v deltě[editovat | editovat zdroj]

Tung-kuan, Fo-šan, Kuang-čou, Hongkong, Ťiang-men, Kchaj-pching, Macao, Šen-čen, Wu-čou, Čao-čching, Čung-šan, Ču-chaj

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 177 km je délka severního ramene říční delty (viz de wiki), 40 km je délka estuáru severního ramene říční delty, délka celého toku včetně nejdelších zdrojnic činí 2400 km
  2. Mezinárodní povodí řek v Asii, Bei Jiang/Hsi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]