Si-ťiang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Si-ťiang
Základní informace
Délka toku2130 km
Plocha povodí437 000 km²
Průměrný průtok7 410 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
ČínaČína Čína (Kuang-si, Kuang-tung)
Úmoří, povodí
Tichý oceán, Jihočínské moře, Perlová řeka, Povodí Si-ťiang (Čína 97,63%, Vietnam 2,35%) [1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Si-ťiang (čínsky pchin-jinem Xi Jiang, znaky 西江) je řeka na jihu Číny (Kuang-si, Kuang-tung). Je 2130 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 437 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Systém zdrojnic
Che (贺江) Si (西江)
Li (漓江) Kuej (桂江)
Pej-pchan (北盘江) Chung-šuej (红水河) Čchien (黔江) Sün (浔江)
Nan-pchan (南盘江)
Žung (融江) Liou (柳江)
Lung (龙江)
Jou (右江) Jung (邕江) (郁江)
Cuo (左江)

Vzniká u města Nan-ning soutokem zdrojnic stékajících z Jünnanské planiny. Pramenným tokem je severní zdrojnice Jou-ťiang (Si-jang-ťiang). Horní tok jižní zdrojnice Cuo-ťiang se nachází ve Vietnamu. Na horním toku teče v dlouhém úseku v úzké a hluboké dolině mezi prudkými břehy. Protéká krasovými oblastmi a překonává peřeje, které ztěžují vodní dopravu. Šířka koryta na středním toku činí v nejužším místě, soutěsce Lung-tang-sia, 340 m, zatímco v nejširších místech dosahuje až 2660 m. Řeka spolu s řekami Pej-ťiang a Tung-ťiang vytváří rozsáhlou deltu Ču ťiang (Perlové řeky), která má rozlohu 16 900 km² a ústí do Jihočínského moře u města Macao.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok vody u města Wu-čou činí 8000 m³/s a maximální v období monzunových dešťů až 58 000 m³/s. Průměrný roční celkový odtok z povodí činí 363 km³. Kolísání úrovně hladiny v průběhu roku dosahuje 15 až 20 m. Často dochází k velkým povodním, kterých bylo od začátku 17. století více než 100, a jsou obzvlášť nebezpečné v kombinaci s mořskými přílivy. Na ochranu polí a obydlených míst před nimi byly podél řeky a jejich přítoků postaveny ochranné hráze o celkové délce přibližně 2000 km.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se na zavlažování. Na dolním toku je rozvinut sběr lastur obsahujících perly. Vodní doprava je možná od města Wu-čou, V deltě se nachází námořní přístav Kanton.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]