Tchaj-wan (Čínská lidová republika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tchaj-wan
Chybí zde svobodný obrázek
Geografie
People's Republic of China - Taiwan.svg
Status Provincie
Souřadnice
Rozloha 35 581 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 23 140 000 (2010)
Hustota zalidnění 650,3 obyv./km²
Národnostní složení Chanové 98%
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 CN-TW
Oficiální web www.gwytb.gov.cn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tchaj-wan (tradiční znaky: 臺灣 nebo 台灣; zjednodušené znaky: 台湾; pinyin: Táiwān) je 23. provincií správního systému Čínské lidové republiky (ČLR), kterou sice ČLR nárokuje, ale fakticky je ovládána Čínskou republikou na Tchaj-wanu.

De facto existuje na ostrově Tchaj-wan samostatný Tchaj-wan a většina údajů na této stránce je jen ukázkou oficiálního postoje ČLR. Samostatný demokratický stát ovšem oficiálně neuznávají Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Rusko, ani další světové velmocí. Česká republika také neuznává samostatnost Tchaj-wanu.

Název[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) používá k označení území název Čínská Taipei, Čínská Tchaj-pej, anglicky Chinese Taipei.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Tchaj-wan je ostrovní provincií, a proto nemá suchozemskou hranici. Leží jihovýchodně od čínské provincie Fu-ťien. Sestává z ostrova Tchaj-wan (Formosa) a přilehlých ostrůvků, včetně Peskadorského souostroví.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Administrativní členění provincie podle vlády ČLR se datuje do období před rokem 1949, a proto vedení ČLR neuznává administrativní členění vytvořené Čínskou republikou po tomto roce. Tudíž města Tchaj-pej a Kao-siung zůstávají součástí provincie Tchaj-wan (v členění Čínské republiky jsou samostatnými centrálně spravovanými městy na úrovni provincie) a správním střediskem není Čung-sing, ale zůstává jím Tchaj-pej.

Související články[editovat | editovat zdroj]

O provincii Čínské republiky na Tchaj-wanu si můžete přečíst v článku Tchaj-wan (provincie).