Přeskočit na obsah

Tchaj-wan (provincie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Provincie Tchaj-wan
Provincie Tchaj-wan – znak
znak
Provincie Tchaj-wan – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoČung-sing a Tchaj-pej
Statuszaniklá provincie
Souřadnice
Rozloha26 331,0 km²
Časové pásmotchajwanský čas
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel7 109 598 (2018)
Hustota zalidnění270 obyv./km²
Správa regionu
StátTchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan
Vznik25. října 1945
Zánik20. července 2018
Oficiální webwww.tpg.gov.tw
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Značná část tchajwanských poznávacích značek obsahuje nápis „Provincie Tchaj-wan“ (台灣省)

Provincie Tchaj-wan (tradiční znaky: 臺灣省 nebo 台灣省; zjednodušené znaky: 台湾省; tongyong pinyin: Táiwan; hanyu pinyin: Táiwān) je bývalá správní jednotka Čínské republiky (Tchaj-wanu). Zahrnovala část ostrova Tchaj-wan bez centrálně spravovaných měst Kao-siung, Nová Tchaj-pej, Tchaj-čung, Tchaj-nan, Tchaj-pej a Tchao-jüan, dále zahrnovala přilehlé ostrůvky a Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu). V roce 2018 byla jako správní oblast fakticky zrušena a pravomoci převedeny na Národní rozvojovou komisi, okresy a některá ministerstva.[1] Bývalým správním sídlem bylo město Čung-sing. Území provincie si také nárokuje Čínská lidová republika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ správní jednotky lze vystopovat až do 19. století. I navzdory velkým nákladům, které byly potřeba na dobytí ostrova roku 1683, byl Tchaj-wan dlouhou dobu na pozadí čchingských zájmů. Císař Kchang-si se nechal slyšet, že „Tchaj-wan je jen velikosti kuličky, dobýt ho není zisk, přijít o něj není ztráta“ (台灣僅彈丸之地。得之無所加,不得無所損).[2] I přes názory, že by Chanové měli území vysídlit a vrátit se na pevninu, však část ostrova zůstal prefekturou, formálně částí provincie Fu-ťien. Až roku 1885 se ostrov stal separátní provincií, fakticky říše Čching ale ovládala jen západní a severní oblasti. Zbytek (východ, jih a pohoří) byl volně obydlen původním obyvatelstvem.[3][4]

Tou zůstal až do roku 1895, kdy jako součást šimonosecké mírové smlouvy uznávající porážku Čchingské říše během první čínsko-japonské války připadl Tchaj-wan Japoncům a stal se jejich kolonií.

Tchaj-wan se stal provincií Čínské republiky až o padesát let později, v září 1945, po japonské kapitulaci na konci druhé světové války. V té době nastal velký odliv japonské pracovní síly i inteligence a Čínská republika, aby zabránila kolapsu společnosti, poslala na ostrov značné množství vlastních lidí.[5]

Poté, co byli nacionalisté nuceni ustoupit komunistům, se stala provincie Tchaj-wan téměř jediným územím Čínské republiky. Z politických důvodů se však Kuomintang rozhodl udržet si historickou vazbu k pevnině v podobě okresů Ťin-men a ostrovů Matsu (okres Lien-ťiang), které jsou formálně částí jiné provincie, Fu-ťien.

V současnosti je ovšem „provincie Tchaj-wan“ spíše historický pojem, který je vzhledem k faktické samostatnosti Čínské republiky v mezinárodních vztazích irelevantní.

20. července 2018 došlo ke zmrazení rozpočtu a převedení všech organizací tchajwanské provinční vlády na Národní rozvojovou komisi a další ministerstva tchajwanské vlády. Jako správní jednotka byla provincie tak fakticky zrušena.[1]

Mocenské spory[editovat | editovat zdroj]

Čínská lidová republika, ačkoli ostrov nikdy neměla pod kontrolou, argumentuje, že Tchaj-wan je tradičně čínskou provincií a jelikož právě ČLR reprezentuje celou Čínu[6], měl by ostrov tedy připadnout komunistické vládě. Citovaná rezoluce však neuvádí, zdali je Tchaj-wan součástí Číny.

Čínská republika naopak používá termín „provincie Tchaj-wan“ pro podtržení jejich historického nároku na celé území Číny. Obzvláště politici KMT si dávají pozor, aby ve svých výrocích nezaměňovali Tchaj-wan a Čínskou republiku a neimplikovali tím, že se území, na které si dělají nárok, redukuje na ostrov samotný.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b 中時新聞網. 中興新村活化專案辦公室揭牌 - 財經要聞. 中時新聞網 [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. (čínsky) 
  2. Dostupné online. (čínsky) 
  3. CHOU, Wan-Yau. A new illustrated history of Taiwan. 1. vyd. [s.l.]: SMC Publishing Inc., 2015. 469 s. Dostupné online. ISBN 978-957-638-784-5. S. 132. 
  4. LIŠČÁK, Vladimír. Han immigration to Taiwan since the 17th century and changes in place names [přednáška, elektronická publikace].
  5. John F. Copper, Taiwan: Nation-State or Province? 5th ed., 2009, str. 43
  6. Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758, 1971
  7. Novoroční projev tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua, resp. jeho rozbor [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]