Ma-cu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha bohyně Ma‑cu na ostrově Mej-čou

Ma-cu (čínsky: pchin-jin Mā​zǔ, znaky zjednodušené 妈祖, tradiční 媽祖, vietnamsky: Ma Tổ; doslova „Matka-předek“) je bohyně moří čínské mytologie. Její kult se zrodil v 10. – 11. století. Zobrazována je sedící na vlnách, oblacích nebo na trůnu.

Postava Ma-cu vznikla zbožněním dívky z fuťienské rybářské vesnice Lin, která údajně žila kolem roku 960. Uměla plavat po moři na rohoži a létat v oblacích. zachraňovala své bratry z nesnází na rozbouřeném moři. Ve 28 letech byla povznesena na Nebesa, od té doby ovládá pohyb vod, jestli přikáže, utiší se povodně i tajfuny. Je ochránkyní námořníků a rybářů.

Roku 1156 ji byl na příkaz císaře postaven chrám, obdržela vznešené tituly, od 13. století je nazývána „Nebeská manželka“ (Tchien-fej, 天妃), od konce 18. století „Nebeská císařovna“ (Tchien-chou, 天后).

Ma-cu je široce uctívána v jihovýchodní pobřežní oblasti Číny a přilehlých oblastech jihovýchodní Asie, zejména Če-ťiangu, Fu-ťienu, Kuang-tungu, Tchaj-wanu a Vietnamu, které mají výrazné námořní tradice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Мацзу na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]