Suharto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Suharto
Soeharto.jpg
Ve funkci:
12. března 1967 – 21. května 1998
Sri Sultan Hamengkubuwono IX (1973)
Adam Malik (1978)
Umar Wirahadikusumah(1983)
Sudharmono (1988)
Try Sutrisno (1993)
Bacharuddin Jusuf Habibie (1998)
Předchůdce Sukarno
Nástupce Bacharuddin Jusuf Habibie

Stranická příslušnost
Členství Golkar

Narození 8. června 1921
Kemusuk, Yogyakarta
Úmrtí 27. ledna 2008 (86 let)
Jakarta, Indonésie
Národnost Indonéská
Choť Tien Soeharto
Profese Vojenství
Náboženství Islám
Commons Kategorie Suharto

Suharto, starým pravopisem Soeharto (8. června 1921, Kemusuk, Yogyakarta - 27. ledna 2008, Jakarta, Indonésie), byl indonéský vojenský a politický vůdce. V Indonéské národní revoluci sloužil jako vojenský důstojník, ale lépe je znám jako dlouhovládnoucí 2. prezident Indonésie.

Prezident[editovat | editovat zdroj]

Inaugurace Suharta, 1968

Suharto se chopil moci po svém předchůdci, prvním prezidentovi Indonésie Sukarnovi. Úřad držel poměrně dlouhou dobu – od roku 1967 do roku 1998 – období, které nazýval „novým řádem“ (na rozdíl od tzv. „starého řádu“ prezidenta Sukarna).

Jeho vláda nepatřila mezi nejpříznivější vůči obyvatelům země – přestože Indonésie zaznamenala ekonomický rozvoj, postupně se rozmáhající státní aparát dával větší přednost velkým (zahraničním) korporacím, jejichž zájmy stály před potřebami občanů. Jeho vláda se v mnohém blížila autoritářskému, vojensky ovládanému režimu, s ubývajícím prostorem pro účast občanů při podílení se na směřování země, stejně jako politické debaty a disentu, který byl systematicky potlačován.

Mezi „stinné stránky“ jeho vlády patří útok, podporovaný USA a Austrálií, na Východní Timor (území, které si Indonésie neměla právo nárokovat, přesto jej v roce 1976 označila za svou 27. provincii) a způsobení mnohaletého utrpení Východních Timořanů, které mezi lety 1975 a 1978 dorostlo do rozměrů genocidy – indonéská armáda při invazi neuznávala základní lidská práva obyvatel okupovaného území, které po prvotním úderu zkolabovalo hospodářsky a rozšířily se po něm hladomory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Suharto na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]