Ikat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ikat (z malajštiny: mengikat = vázat, ovíjet) je pestrobarevná tkanina s neostrými konturami ve vzorování. Vzory vznikají tak, že vybrané části osnovních nebo útkových nití se před barvením ovinou nebo přikryjí, aby do skrytých míst nemohla vniknout barva.[1]

Výrobní postup[editovat | editovat zdroj]

Výroba ikatové tkaniny je velmi pracná a náročná na odborné zkušenosti, zčásti je považována za umělecké řemeslo.[2] Ve všech stupních se jedná o ruční výrobu s celou řadou regionálních variant v technických detailech. Všeobecně se rozeznávají tři druhy ikatu: osnovní, útkový a (úplný) ikat z obarvených osnovních i útkových nití.

Před barvením se svazuje několik nití do provazce a vybraná místa se ovinují např. stébly trávy nebo překrývají např. vrstvou vosku. Provazce se protahují nádobami (většinou) s několika barvami za sebou a navlékají do rámu k sušení.

Ke tkaní se používají (regionálně odlišné) různé pomůcky – od jednoduchých rámů (back strap loom) přes zvlášť upravené dřevěné stojany (viz snímek tanta) až po člunkové stavy.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

[4] Nejstarší dochované zbytky ikatové tkaniny byly nalezeny v oblasti Blízkého východu v 10. století, nákresy ikatu v jedné indické jeskyni vznikly však už v 7. století. Původ techniky ikatu není jednoznačně dokázán, její používání se do dnešní doby rozšířilo od Japonska přes Asii[5][6] a Afriku až do Jižní Ameriky[7]. (V Evropě je známá výroba ikatu jen na Mallorce[8]).

Rozsah výroby ikatu není ani regionálně ani celosvětově evidován.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Rowe/Miller/Meisch: Weaving and Dyeing in Highland Ecuador, University of Texas Press 2009, ISBN 9780292774681

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]