Biak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Biak
Schoutenovy ostrovy
Schoutenovy ostrovy
Biak
Biak
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biak je ostrov o rozloze 1746 km², který se nachází poblíž severního pobřeží ostrova Nová Guinea. Biak je součástí indonéské provincie Papua. Povrch ostrova je převážně rovinatý. Biak je největší ostrov v souostroví Schoutenovy ostrovy. Žije na něm okolo 120 000 obyvatel a zhruba polovina z nich ve městě Kota Biak, které je sídlem regencie Biak Numfor. Obyvatelé patří k Melanésanům, jsou známi tradičním tancem yosim pancar a dřevěnými sochami korwar.

Prvním Evropanem na ostrově byl roku 1526 Jorge de Meneses. Za druhé světové války zde Japonci vybudovali letiště a v roce 1944 proběhla bitva o Biak, která skončila spojeneckým vítězstvím. Od roku 1962 patří ostrov Indonésii, v roce 1998 zde papuánští separatisté vztyčili vlajku jitřní hvězdy, načež indonéští vojáci zabili desítky domorodců.[1]

Ostrov je porostlý deštným pralesem s endemickou palmou rodu Manjekia. Místními endemity jsou také ptačí druhy kruhoočko biacké a výreček Beccariův.[2] Pobřeží je lemováno korálovými útesy.

Nacházejí se zde zásoby niklu, mědi a ropy. Indonéská vesmírná agentura LAPAN na Biaku zakoupila půdu k postavení kosmodromu, o jehož využívání projevil zájem Roskosmos i Elon Musk, ostrované však projekt odmítají.[3]

V únoru 1996 postihlo ostrov zemětřesení s následnou vlnou tsunami, které si vyžádalo přes sto obětí na životech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Activists call for peaceful remembering of 1998 Biak massacre in West Papua. Asia Pacific Report [online]. 2021-07-06 [cit. 2023-04-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Biak Scops Owl [online]. The Owl Pages [cit. 2023-04-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Anger after Indonesia offers Elon Musk Papuan island for SpaceX launchpad. The Guardian [online]. 2021-03-09 [cit. 2023-04-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]