Roskosmos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roskosmos
Logo
Logo
Sojuz-FG
Sojuz-FG
Základní údaje
Právní forma ruská státní společnost
Datum založení 2015
Sídlo Moskva, RuskoRusko Rusko
Adresa sídla Ščepkina 42
Klíčoví lidé Dmitrij Rogozin (generální ředitel)
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Space industry of Russia
Obrat 27 mld. Ruský rubl (2017)[1]
Provozní zisk 2 016 Ruský rubl[2]
Vlastní kapitál 186,5 mld. Ruský rubl
Majitel RuskoRusko Rusko
Identifikátory
Oficiální web https://www.roscosmos.ru/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Státní korporace pro kosmické aktivity „Roskosmos“ (rusky Государственная корпорация по космической деятельности «Роскосмос»), oficiální zkrácený název Roskosmos, je státní korporace zodpovědná za ruský kosmický program. Řízení ruské kosmonautiky převzala roku 2016, jako nástupce Federální kosmické agentury, která používala stejné zkrácené jméno, Roskosmos.

Federální kosmická agentura byla založena 25. února 1992 jako Ruská kosmická agentura (dekretem prezidenta Ruské federace č. 185) během reorganizace vládních struktur Ruska po rozpadu Sovětského svazu.

Starší názvy a právní formy[editovat | editovat zdroj]

Logo Ruské kosmické agentury používané do roku 2004

V Sovětském svazu byl od roku 1965 kosmický průmysl a výzkumné instituty soustředěn v ministerstvu všeobecného strojírenství. Koncem roku 1991 s rozpadem Sovětského svazu ministerstvo zaniklo a řízení kosmického odvětví převzala nově vzniklá Ruská kosmická agentura při vládě RF. V dalším se názvy a právní formy vrcholné odvětvové organizace měnily:

 • vládní agentury
  • 1992: Ruská kosmická agentura při vládě RF (RKA, Российское космическое агентство при Правительстве РФ, Rossijskoje kosmičeskoje agentstvo pri Praviteľstve RF)
  • 1992–1999: Ruská kosmická agentura (RKA, Российское космическое агентство, Rossijskoje kosmičeskoje agentstvo)
  • 1999–2004: Ruská letecko-kosmická agentura (Rosaviakosmos, Российское авиационно-космическое агентство, Rossijskoje aviacionno-kosmičeskoje agentstvo)
  • 2004–2016: Federální kosmická agentura (Roskosmos, Federaľnoje kosmičeskoje agentstvo). Výraz Roskosmos byl do roku 2015 jen zkrácený název organizace, zatimco od roku 2016 je to už hlavní část jejiho názvu.
 • akciová společnost vlastněná státem
  • 2014–2016: Sjednocená raketo-kosmická korporace (ORKK, Объединённая ракетно-космическая корпорация). Do korporace byly z Roskosmosu vyčleněny podniky vyrábějící raketovou a kosmickou techniku.
 • státní korporace
  • od 2015: Státní korporace pro kosmické aktivity „Roskosmos“

Současný program[editovat | editovat zdroj]

Provozuje nosiče a kosmické lodě Sojuz, které jsou nyní jediným dopravním prostředkem na ISS. Roskosmos je partner v programu Mezinárodní vesmírné stanice ISS a přispěl základními moduly Zarja a Zvezda, které byly poté spojeny modulem Unity agentury NASA. Vyslal již sedm vesmírných turistů, kteří zaplatili za let 20-40 milionů dolarů. V několika programech také úzce spolupracuje s ESA. Poslední společný projekt se týkal studie na novou pilotovanou loď ACTS[3], která nahradila zamýšlený projekt malého raketoplánu Kliper. Tato studie však nakonec zůstala pouze projektem ESA a Roskosmos začal pracovat na vlastní kosmické lodi Federacija. V současné době také probíhají dokončovací práce na laboratorním modulu Nauka, který má být v roce 2019[4] připojen ke stanici ISS. K vynesení tohoto modulu poslouží raketa Proton-M.

Ve spolupráci s ESA se Roskosmos podílí také na průzkumu Marsu v rámci projektu ExoMars. Na rok 2020 je naplánována druhá část mise, při které raketa Proton-M dopraví na jeho povrch evropský rover a ruský stacionární modul.[5]

V budoucnosti plánuje rozšířit nabídku vesmírných výletů také na oblet Měsíce za odhadem 100 milionů dolarů. Plánuje také návrat na Venuši sondou Veněra-D a na Měsíc programem Luna, který sestává ze čtyř misí a výstavby robotické základny na Měsíci.

Roskosmos se bude také podílet na výstavbě nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, která vznikne na oběžné dráze poblíž Měsice.

Správa[editovat | editovat zdroj]

Středisko řízení letů Roskosmosu

Vedení Roskosmosu sídlí v Moskvě, ale starty probíhají zejména z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Lety kosmických lodí a družic řídí specialisté střediska řízení letů CUP v Koroljovu u Moskvy. Na starty vojenských družic je primárně určen kosmodrom v Plesecku, spravovaný armádou. V provozu je také zatím jediná rampa pro rakety Sojuz na novém kosmodromu Vostočnyj. Od roku 2011 má Roskosmos k dispozici jednu rampu na kosmodromu v Kourou, která byla vybudována ve spolupráci s ESA.

Organizace zaměstnává asi 300 lidí. Většina prací je zajišťována externě. Hlavním dodavatelem je společnost RKK Eněrgija.

Od roku 2009 převzal Roskosmos řízení Středisko přípravy kosmonautů J. A. Gagarina.[6]

Vedení[editovat | editovat zdroj]

Generálním ředitelem je od května 2018 Dmitrij Rogozin, který nahradil Igora Komarova (od ledna 2015 do května 2018)[7].

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Рейтинг крупнейших компаний России по объему реализации продукции. Dostupné online. [cit. 2018-10-28]
 2. Dostupné online.
 3. {title}. planetary.org [online]. [cit. 2006-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-04. 
 4. ZAK, Anatoly. The launch of the MLM slips to the end of 2019 [online]. RussianSpaceWeb, 2018-05-29 [cit. 2018-06-13]. Dostupné online. 
 5. MAJER, Dušan. Ruské práce na landeru pro ExoMars 2020 [online]. Kosmonautix, 2018-01-05 [cit. 2018-01-05]. Dostupné online. 
 6. ČTK. Ruského kosmonauta už vesmír neláká, našel si prý lepší práci. Novinky.cz [online]. 2013-09-06 [cit. 2013-09-06]. Dostupné online. 
 7. Dmitrij Rogozin v čele Roskosmosu?

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]