Kosmodrom Vostočnyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kosmodrom Vostočnyj
Start rakety Sojuz 2.1a z kosmodromu Vostočnyj, 28. dubna 2016
Start rakety Sojuz 2.1a z kosmodromu Vostočnyj, 28. dubna 2016
Poloha RuskoRusko Rusko
Provozovatel Roskosmos
Cekově startů 3
Ramp 1
Plaketa na základním kameni kosmodromu Vostočnyj
Kosmodrom Vostočnyj (Amurská oblast)
Kosmodrom na mapě Amurské oblasti

Kosmodrom Vostočnyj (rusky Космодром Восточный - fonetická výslovnost Kasmodrom Vastočnyj) je ruský kosmodrom ve výstavbě určený pro civilní i vojenské starty. Nachází se na ruském území, a to v Amurské oblasti asi 300 km severně od města Blagověščensk. Po jeho dokončení se očekává snížení závislosti Ruska na kosmodromu Bajkonur, který se po rozpadu SSSR ocitnul na území samostatného státu v Kazachstánu a ruská strana ho má v pronájmu. Z nového kosmodromu budou startovat jak nepilotované tak i pilotované mise.

První start se uskutečnil 28. dubna 2016. Nosná raketa Sojuz 2.1a vynesla na oběžnou dráhu tři menší družice.[1][2]

Start rakety Sojuz 2.1a z kosmodromu Vostočnyj, 28. dubna 2016

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dne 6. listopadu 2007 podepsal ruský prezident Vladimir Putin dekret na výstavbu nového kosmodromu Vostočnyj. Její zbrzdění však zapříčinila ekonomická krize a výpadek příjmů Ruska v oblasti vývozu ropy a dalších surovin. Na počest výstavby kosmodromu byla v srpnu 2010 položena pamětní deska na základním kameni. V roce 2011 započalo projektování a mapování oblasti budoucího kosmodromu a následně zahájena výstavba. Mají zde stát mj. kosmické výrobní komplexy a také přistávací a vzletové dráhy. Nové letiště bude muset být schopné umožnit přistávání letadel An-124 Ruslan s bloky nosných raket. První etapa výstavby a veškeré objekty kosmodromu Vostočnyj měly být uvedeny do provozu do konce roku 2016. V souvislosti s výstavbou má rovněž poblíž města Ciolkovskij (dříve "Uglegorsk") vyrůst zcela nové hvězdné městečko, kde budou bydlet lidé podílející se na jeho stavbě.

V srpnu 2017 začala příprava na druhou fázi výstavby kosmodromu, která zahrnuje i druhou odpalovací rampu pro rakety Angara.

Důvody pro stavbu[editovat | editovat zdroj]

Důvodů pro stavbu se sešlo hned několik. Prvně se jedná o důvody politické, nový kosmodrom by měl upevnit pozici Ruska na rostoucím globálním kosmickém trhu. Další aspekty jsou ekonomické: Za Bajkonur je nutné platit Kazachstánu roční pronájem ve výši 115 milionů dolarů. Poblíž se již dříve nacházela raketová divize a později kosmodrom Svobodnyj. Jeho efektivita ale nebyla příliš veliká (za celou dobu existence bylo vypuštěno pouze pět lehkých raket), a to bylo také důvodem k jeho uzavření. Myšlenka na stavbu kosmodromu na tomto místě však nebyla zcela zavržena, a tak zřela světlo světa myšlenka na kosmodrom Vostočnyj.

Popis kosmodromu[editovat | editovat zdroj]

Mobilní obslužná věž a Sojuz 2.1a na startovní rampě

V současné době [srpen 2017] se na kosmodromu nachází startovní komplex pro rakety Sojuz 2 a je naplánována stavba rampy pro rakety Angara, která by měla být dokončena v roce 2022.[3]

Odpalovací rampy na kosmodromu Vostočnyj
Rampa Nosiče První start Poslední start Stav
1S Sojuz 2 28. dubna 2016 1. února 2018 aktivní
1A Angara ve výstavbě

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Novinky.cz [online]. Novinky.cz [cit. 2016-04-28]. Dostupné online. (česky) 
  2. Nový ruský kosmodrom pokřtěn, úspěšně z něj odstartovala první raketa. http://technet.idnes.cz/ [online]. Rev. 2016-04-28 [cit. 2016-04-29]. Dostupné online. (česky) 
  3. HOŠEK, Jiří. Stavba rampy pro Angaru se blíží [online]. Kosmonautix, 2017-08-22 [cit. 2017-12-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]