Nauka (modul ISS)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nauka
MLM - ISS module.jpg
Start 20. prosince 2018 (plánovaný)
Kosmodrom Bajkonur
Nosná raketa Proton-M
Výrobce RKK Eněrgija
Provozovatel Roskosmos
Hmotnost 20 300 kg
Délka 13 m

Víceúčelový laboratorní modul Nauka (původní označení Multipurpose Laboratory Module, MLM) je připravovaný ruský modul ISS. Bude připojen k modulu Zvezda na ruské části stanice a v jeho útrobách najdou místo zásoby, záložní kontrolní systém i několik vědeckých přístrojů. Modul je financován agenturou Roskosmos.

Start tohoto modulu byl neustále odkládán a poslední zprávy hovořily o vypuštění do vesmíru v březnu 2019 pomocí ruské nosné rakety Proton-M. 8. listopadu 2017 společnost RKK Eněrgija informovala Roskosmos, že se zavazuje k vypuštění modulu již 20. prosince 2018.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nauka má nahradit nerealizovaný univerzální dokovací modul (UDM) (rusky: Универсальный стыковочный модуль). V srpnu 2004 bylo rozhodnuto, že Nauka bude postavena z modifikovaného modulu FGB-2 vyrobeného firmou GKNPC Chruničeva (to bylo dříve pozastaveno, když byl hotový asi ze 70%). FGB-2 byl původně postaven jako záložní exemplář prvního modulu Zarja a od roku 1997 se plánuje jeho využití jako univerzální dokovací modul. Modul Nauka má být ukotven ke spodnímu portu na modulu Zvezda a bude sloužit především pro laboratorní práce, ale také jako místo pro odpočinek. Práce na modulu se stále protahují a proto bylo datum jeho vypuštění do vesmíru několikrát odloženo. Neustálým protahováním trpí i Evropská kosmická agentura, která již vyrobila robotické rameno, které má být na modulu Nauka umístěno. To je nyní již několik let uloženo ve skladu.

Podle nejnovějších plánu se modul dostane na kosmodrom Bajkonur v prosinci letošního roku [2017]. Tady začnou předstartovní přípravy, které mají trvat celý rok, takže by se mělo startovat v prosinci 2018. K jeho vynesení bude použita raketa Proton-M.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

  • Délka: 13 m
  • Průměr: 4.11 m
  • Hmotnost: 20,300 kg

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAJER, Dušan. O krok blíže k Nauce [online]. Kosmonautix, 2017-12-14 [cit. 2017-12-14]. Dostupné online.