Evropská kosmická agentura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo ESA. Tento článek je o Evropské kosmické agentuře. O jiných významech zkratky ESA pojednává článek ESA (rozcestník).
Logo ESA
Sídlo ESA v Paříži

Evropská kosmická agentura (ESA, European Space Agency) je mezivládní organizace pro využití vesmíru, která má v současnosti 22 členských států včetně České republiky. Sídlo jejího ředitelství je v Paříži a její jednotlivá centra jsou ve zbytku Evropy. Zaměstnává zhruba 2000 zaměstnanců (včetně subdodavatelů a zaměstnanců jednotlivých státních kosmických agentur) a v současnosti má roční rozpočet přibližně 3 miliardy.

Kosmodromem ESA je Guyanské kosmické centrum v Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, díky jejíž blízkosti k rovníku může snadno dosáhnout komerčně důležité oběžné dráhy. Díky spolehlivému a výkonnému nosiči Ariane 4 ESA získala důležité místo na trhu kosmických dopravců posílené v současnosti novou výkonnou raketou Ariane 5. Zároveň se v posledních letech stala druhým nejvýznamnějším hráčem na poli kosmického výzkumu spolu s NASA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

ESA byla zřízena Úmluvou o založení ESA ze dne 30. května 1975.[1] V nové agentuře byly sjednoceny Evropská organizace pro výzkum vesmíru (ESROEuropean Space Research Organisation) a Evropská organizace pro vývoj startovacích zařízení (ELDOEuropean Launch Development Organisation), která se stala její součástí pod názvem Evropské centrum výzkumu vesmíru a technologií (ESTEC - European Space Research and Technology Centre).

Členské státy, rozpočet a organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

     členské státy ESA
     členské státy ECS
     státy s podepsanou dohodou o spolupráci

Členy ESA je dvacet dva států: Belgie, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Slovinsko a Lotyšsko mají podepsanou s ESA smlouvu o spolupráci PECS (trvání pět let), která jim umožňuje zapojení se do většiny programů a je předstupněm k plnému členství. Česko začalo o plném členství v ESA vyjednávat v červnu 2007[2] a stalo se plnohodnotným členem dne 12. listopadu 2008. [3]

Kanada, která díky své formální příslušnosti k britskému Společenství národů má úzké vztahy s Evropou, je od roku 1979 spolupracující zemí a zapojuje se do vybraných projektů ESA na základě vzájemných smluv. ESA také spolupracuje s Evropskou unií, na které ale je formálně nezávislá.

Rozpočet ESA na rok 2006 byl schválen členskými státy na ministerské konferenci v prosinci 2005 v Berlíně ve výši necelé €3 miliardy. Jedná se sice o druhý největší rozpočet kosmické agentury po NASA, ale v porovnání s americkým kosmickým programem je zhruba jen čtvrtinový (rozpočet NASA je přibližně €13 miliard). Na druhou stranu má ale většina členských zemí svůj vlastní kosmický program, takže celkové výdaje na kosmický výzkum jsou v Evropě téměř dvojnásobné a některé projekty (jako např. navigační systém Galileo) jsou také finančně podpořeny EU.

V roce 2011 se rozpočet zvýšil na 3,9 miliardy €. Český podíl byl 10,4 milionu €. Pro rok 2015 byl sestaven rozpočet ve výši 4,4 miliardy € a příspěvek ČR byl 14,2 milionu €.

Specializovaná střediska[editovat | editovat zdroj]

Centrála agentury je umístěna v Paříži. ESA vybudovala postupem času několik specializovaných středisek.

ESTEC[editovat | editovat zdroj]

V nizozemském Noordwijku je umístěno vývojové středisko pro satelitní technologie ESTEC (angl. European Space Research and Technology Centre). Je vzdáleno od amsterodamského letiště 45 minut jízdy autem. Pracuje zde 1 600 odborníků, z nichž je pět Čechů. Zde byly zkoušeny dvě automatické lodě ATV, které dopravily materiál na vesmírnou stanici ISS.[4]

ESOC[editovat | editovat zdroj]

V německém Darmstadtu je umístěno Evropské středisko vesmírných operací (angl. European Space Operations CentreESOC), odkud jsou řízeny družice a kosmické sondy.

EAC[editovat | editovat zdroj]

Středisko pro výcvik evropských astronautů EAC (angl. European Astronaut Centre) se nachází rovněž v Německu, ve městě Kolín nad Rýnem.

ESRIN[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko Říma, ve městě Frascati, se nachází výzkumné středisko ESRIN (angl. European Space Research Institute), jehož úkolem je mimo jiné shromažďovat, ukládat a dále distribuovat data z družic a sond. Bylo založeno roku 1966 a do provozu uvedeno o pět let později. V roce 2004 převzalo funkci ústředního střediska pro dálkový průzkum naší planety. Mimo to zajišťuje hospodářskou agendu ESA, odtud jsou zadávány soutěže, zakázky a je zde spravována webová prezentace ESA. Dále má na starost vše kolem nové kosmické rakety VEGA.[5]

Česká republika členem[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. června 2008 proběhlo hlasování o vstupu Česka do ESA, během kterého byla jednomyslně vyjádřena podpora jejímu vstupu do organizace, do prosince probíhala ratifikace smluv a začleňování. Dne 8. července 2008 byla smlouva o přistoupení Česka k ESA podepsána. Za ČR byl signatářem český premiér Mirek Topolánek, za ESA její generální ředitel Jean-Jacques Dordain. Dohodu 18. září 2008 schválil Senát Parlamentu České republiky, 25. září také poslanecká sněmovna a v říjnu 2008 ji podepsal prezident ČR Václav Klaus.

Dne 12. listopadu 2008 se Česká republika stala plnohodnotným členem organizace uložením smlouvy na francouzském ministerstvu zahraničí v Paříži.[3] 14. listopadu 2008 byla česká státní vlajka vztyčena po boku vlajek ostatních členských států před budovami Evropské kosmické agentury.[6]

V roce 2011 se Česká republika podílela na projektech družic Swarm, Proba 2 a na přípravě atomových hodin pro ISS.[4] Trojice satelitů Swarm i s českými přístroji odstartovala v listopadu 2013 na oběžnou dráhu Země.[7]

Program ESA[editovat | editovat zdroj]

ESA vysílá své kosmonauty na základě smluv s Ruskou kosmickou agenturou Sojuzy k vesmírné stanici ISS. Provozuje rakety Ariane, které vynášejí kosmické družice na oběžnou dráhu. Vypouštěla ATV, která sloužila jako zásobovací vesmírná loď pro ISS[8]. ESA společně s NASA provozovala laboratoř Spacelab, kterou vynášel raketoplán Space Shuttle.

Moduly mezinárodní kosmické stanice ISS[editovat | editovat zdroj]

 • Columbus – vědecký modul stanice ISS
 • Automated Transfer Vehicle – automatická zásobovací kosmická loď
 • ERA – robotická manipulační paže
 • Cupola – prosklený výklenek umožňující výhled na ISS zvenku

Projekty průzkumu planety Země[editovat | editovat zdroj]

Výzkum sluneční soustavy[editovat | editovat zdroj]

Vědecké projekty[editovat | editovat zdroj]

Navigační a bezpečnostní systémy ve spolupráci s EU[editovat | editovat zdroj]

 • EGNOS – systém vyhodnocující přesnost navigačních systémů GPS a Glonass
 • Galileo – autonomní satelitní navigační systém
 • GMES – satelitní systém monitorující životní prostředí a bezpečnost

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KOLÁŘ, Jan. Evropská kosmická agentura [online]. Praha: Česká kosmická kancelář, 2009-02-12, [cit. 2009-05-03]. Dostupné online.  
 2. Aktuálně.cz: Česko už jedná o vstupu do Evropské kosmické agentury
 3. a b Česká kosmická kancelář: Česká republika se stala 18. členským státem ESA [online]. [cit. 2008-11-14]. Dostupné online.  
 4. a b Josef Tuček. Družice musí vydržet cokoli. MF DNES. 2011, roč. 22, čís. 4. listopadu, s. 4C. ISSN 1210-1168.  
 5. Tomáš Přibyl. Evropské kosmické středisko ESRIN. Letectví a kosmonautika. 2008, roč. 84, čís. 4, s. 15. ISSN 0024-1156.  
 6. ESA Portal - Czech flag raised over ESA [online]. [cit. 2008-11-14]. Dostupné online.  
 7. Novinky, ČTK. Satelity Swarm míří na oběžnou dráhu, s výzkumem pomůžou české akcelerometry. Novinky.cz [online]. 2013-11-22 [cit. 2013-11-22]. Dostupné online.  
 8. http://blogs.esa.int/atv/2015/02/20/atvs-internal-camera-delivered-data-but-not-images/ ATV’s internal camera delivered data, but not images
 9. Introducing Swarm [online]. [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.  
 10. Introducing Sentinel-1 [online]. [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.  
 11. Introducing Sentinel-2 [online]. [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.  
 12. Introducing Sentinel-3 [online]. [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.  
 13. a b c Sentinels -4/-5 and -5P [online]. [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.  
 14. Sentinel-6 [online]. [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]