BepiColombo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
BepiColombo
Start srpen 2015
Kosmodrom Bajkonur
Nosná raketa Sojuz
Stav objektu ve fázi plánování
Zánik ne
Provozovatel ESA, JAXA
Výrobce Evropská unie, Japonsko
Druh planetární sonda
Hmotnost neznámá


BepiColombo je společná mise Evropské vesmírné agentury (ESA) a Japonské vesmírné agentury (JAXA) k planetě Merkur. Mise je stále ve fázi plánování, kvůli nedostatku peněz byla zrušena sonda na povrch Merkuru (The Mercury Surface Element, MSE).

Mise[editovat | editovat zdroj]

Mise bude složena ze dvou sond: Mercury Planetary Orbiter (MPO) vyrobený ESA a Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) vyrobený JAXA.

Tyto dvě sondy budou společně vyslány k Merkuru raketou Sojuz v srpnu 2015. Společně absolvují šest meziplanetárních přeletů, než se dostanou k Merkuru. Využijí slunečního a elektrického pohonu a gravitačního praku Měsíce, Země, Venuše a Merkuru.

Přelet na oběžnou dráhu Merkuru je plánován na srpen 2022, délka hlavní mise bude činit jeden rok. MPO bude vybaven sadou jedenácti vědeckých nástrojů poskytnutých různými evropskými zeměmi (kamera ve viditelném spektru, laserový výškoměr a spektrometr v rentgenovém spektru). Rusko poskytne gamma a neutronový spektrometr. Sonda se pokusí zmapovat celý povrch v několika různých vlnových délkách a bude hledat vodní led v kráterech na pólech, které jsou trvale ve slunečním stínu.