BepiColombo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
BepiColombo
Start 27. ledna 2017
Kosmodrom Kourou
Nosná raketa Ariane 5
Stav objektu výroba sond
Zánik ne
Provozovatel ESA, JAXA
Výrobce Evropská unie, Japonsko
Druh planetární sonda
Hmotnost 4 100 kg

BepiColombo je společná mise Evropské vesmírné agentury (ESA) a Japonské vesmírné agentury (JAXA) k planetě Merkur. Mise je stále ve fázi plánování, kvůli nedostatku peněz byla zrušena sonda na povrch Merkuru (The Mercury Surface Element, MSE).

Mise[editovat | editovat zdroj]

Mise bude složena ze dvou sond: Mercury Planetary Orbiter (MPO) vyrobený ESA a Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) vyrobený JAXA.

Tyto dvě sondy budou společně vyslány k Merkuru raketou Ariane 5 v lednu 2017. Společně absolvují šest meziplanetárních přeletů, než se dostanou k Merkuru. Využijí slunečního a elektrického pohonu a gravitačního praku Země, Venuše a Merkuru.

Přelet na oběžnou dráhu Merkuru je plánován na 1. leden 2024, délka hlavní mise bude činit jeden rok s případným prodloužením o další rok. MPO bude vybaven sadou jedenácti vědeckých nástrojů poskytnutých různými evropskými zeměmi (kamera ve viditelném spektru, laserový výškoměr a spektrometr v rentgenovém spektru). Rusko poskytne gamma a neutronový spektrometr. Sonda se pokusí zmapovat celý povrch v několika různých vlnových délkách a bude hledat vodní led v kráterech na pólech, které jsou trvale ve slunečním stínu.