Italská kosmická agentura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Italská kosmická agentura
Logo
Logo
Založeno 1988
Sídlo Řím
Souřadnice sídla
Zaměstnanci 200
Oficiální web www.asi.it
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Italská kosmická agentura (italsky: Agenzia Spaziale Italiana; ASI) je národní kosmickou agenturou Itálie. Byla založena v roce 1988, aby podporovala, koordinovala a řídila vesmírné aktivity Itálie. Spadá pod Ministerstvo školství a vědy a technologický výzkum. Agentura spolupracuje s mnoha mezinárodními i italskými subjekty, které jsou aktivní vesmírném výzkumu. Má své zastoupení v Evropské kosmické agentuře. Hlavní sídlo je v Římě, ale ASI má dvě operační centra umístěná ve městech Mateře a Trapani (obě v Itálii) a také kosmodrom San Marco Equatorial Range u břehů Keni. Vedením agentury je nyní[kdy?] pověřen Sergio Vetrela. Roční rozpočet agentury je zhruba 1 mld. dolarů.

Příklady projektů[editovat | editovat zdroj]

  • V únoru 1996 ASI vyslala na palubě raketoplánu Columbia při misi NASA STS-75 astronauta Umberto Guidoniho, aby dohlédl na vypouštěnou italskou družici se závěsem na laně TSS.1R. Lano se přetrhlo, stanice na samostatné dráze fungovala.
  • V roce 1996 si agentura ASI přes ESA vzala na starost vývoj a stavbu transportní moduly Leonardo, Raffaelo a Donatello pro mezinárodní stanici ISS.
  • V říjnu 1997 spolu s NASA a ESA vyslala k Saturnu sondu Cassini. Sonda dostala jméno podle italského matematika a astronoma Giana Domenica Cassiniho (1625-1712).
  • Prostřednictvím ESA (Evropská kosmická agentura) se ASI podílí na přípravě evropského navigačního systému Galileo
  • V roce 2007 začala s přípravou systému čtyř družic COSMO určených k výzkumu Země. S financováním pomáhá i italské ministerstvo obrany.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]