Italská kosmická agentura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Italská kosmická agentura
Sede ASI.jpg
Základní údaje
Datum založení 1988
Adresa sídla Řím, Itálie
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Identifikátory
Oficiální web www.asi.it
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Italská kosmická agentura (italsky: Agenzia Spaziale Italiana; ASI) je národní kosmickou agenturou Itálie. Byla založena v roce 1988, aby podporovala, koordinovala a řídila vesmírné aktivity Itálie. Spadá pod Ministerstvo školství, vědy a technologického výzkumu. Agentura spolupracuje s mnoha mezinárodními i italskými subjekty, které jsou aktivní vesmírném výzkumu. Má své zastoupení v Evropské kosmické agentuře. Hlavní sídlo je v Římě, ale ASI má dvě operační centra umístěná ve městech Mateře a Trapani (obě v Itálii) a také kosmodrom San Marco Equatorial Range u břehů Keni. Vedením agentury je nyní[kdy?] pověřen Sergio Vetrela. Roční rozpočet agentury je zhruba 1 mld. dolarů.

Příklady projektů[editovat | editovat zdroj]

  • V únoru 1996 ASI vyslala na palubě raketoplánu Columbia při misi NASA STS-75 astronauta Umberto Guidoniho, aby dohlédl na vypouštěnou italskou družici se závěsem na laně TSS.1R. Lano se přetrhlo, stanice na samostatné dráze fungovala.
  • V roce 1996 si agentura ASI přes ESA vzala na starost vývoj a stavbu transportních modulů Leonardo, Raffaelo a Donatello pro mezinárodní stanici ISS.
  • V říjnu 1997 spolu s NASA a ESA vyslala k Saturnu sondu Cassini. Sonda dostala jméno podle italského matematika a astronoma Giana Domenica Cassiniho (1625-1712).
  • Prostřednictvím ESA (Evropská kosmická agentura) se ASI podílí na přípravě evropského navigačního systému Galileo.
  • V roce 2007 začala s přípravou systému čtyř družic COSMO určených k výzkumu Země. S financováním pomáhá i italské ministerstvo obrany.
  • ISSpresso – esspreso kávovar pro užití ve vesmíru (mj. studium dynamiky kapalin při mikrogravitaci).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]