Mars Sample Return

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mars Sample Return
Mars Sample Return v představě malíře
Mars Sample Return v představě malíře
Nosná raketa Ares V, EELV nebo Ariane 5
Zánik Přistání
Provozovatel NASA, ESA
Druh planetární sonda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mars Sample Return (česky doprava vzorku z Marsu) je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny (podobně jako programy Apollo nebo Luna dopravily horninu z Měsíce). V současné době se její přípravou zabývá Evropská kosmická agentura v rámci projektu Aurora, nicméně je předpoklad, že vzhledem ke značným finančním nákladům půjde o mezinárodní misi s účastí americké NASA.

Mise NASA–ESA[editovat | editovat zdroj]

NASA původně plánovala vlastní misi téhož jména, ale nedávné přehodnocení priorit kosmického výzkumu v USA (plán současné administrativy na návrat na Měsíc) a následné přesuny finančních prostředků do pilotovaných letů vedlo k přehodnocení těchto plánů. V doporučení komise pro výzkum Marsu z roku 2005 se objevuje pro MSR jako první možné datum 2022/2024.[1] Po odstoupení NASA z projektu bylo možné, že ESA, která již v tomto směru vyvíjela značné aktivity bude muset přebrat vedoucí roli v projektu (a tím i v jeho financování).

V roce 2012 byla mise zrušena. Nicméně v dubnu 2018 ESA a NASA podepsaly záměr, který by mohl poskytnout základ pro obnovení mise na Mars a odebrání vzorku zpět na Zemi.[2]

Další plány[editovat | editovat zdroj]

Postupem času bylo studováno několik konceptů této mise. Mezi nejnovějšími koncepty jsou (mimo projekt NASA-ESA), ruský projekt Mars-Grunt plánovaný okolo 2024,[3] japonský projekt MMX plánovaný na stejný rok a čínský projekt plánovaný okolo 2030.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Science Analysis of the November 3, 2005 Version of the Draft Mars Exploration Program Plan
  2. Agencies aim to bring back rocks from Mars. BBC [online]. 2018-04-26. Dostupné online. 
  3. RUSSIAN LAUNCH MANIFEST ( 1 Feb 2019) [online]. Sworld [cit. 2019-02-01]. Dostupné online.