Měsíční horniny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Měsíční kámen. Další významy jsou uvedeny na stránce Měsíční kámen (rozcestník).
Měsíční meteorit nazvaný ALHA 81005. Jedná se o první nalezený meteorit, u kterého bylo dokázáno, že pochází z Měsíce.[1]

Měsíční horniny jsou horniny, které vznikly na Měsíci. Na Zem bylo během sedmdesátých a na začátku osmdesátých let minulého století dopraveno ke zkoumání několik kilogramů těchto hornin. Bylo zjištěno, že jejich stáří se pohybuje od 3,1 mld. let[2] u tmavých bazaltů vyplňujících měsíční moře až po více než 4,4 mld. let[2] u světlých hornin tvořících měsíční vysočiny a pohoří. Protože se na Měsíci nevyskytuje voda v tekutém stavu, nemohou se zde vytvořit některé minerály, které se nachází na Zemi. Naopak byly na Měsíci objeveny minerály, které se na Zemi nevyskytují.

Zkoumání měsíčních hornin a jejich dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Měsíční-
mise
Množství
hornin
dopravených
na Zem
Apollo 11 22 kg
Apollo 12 34 kg
Apollo 14 43 kg
Apollo 15 77 kg
Apollo 16 95 kg
Apollo 17 111 kg
Luna 16 101 g
Luna 20 55 g
Luna 24 170 g
Jedna z místností v Lunar Receiving Laboratory, kde byly zkoumány měsíční horniny.

V současné době jsou tři možnosti, jak se mohly měsíční horniny dostat na Zemi:

 1. Byly na Zem dopraveny během programu Apollo – na Zem se během misí Apollo 11Apollo 17 dostalo 381,7 kilogramů[3] měsíčních hornin, většina je uložena v Lunar Receiving Laboratory v Houstonu. Část byla v roce 1976 přesunuta na leteckou základnu Brooks Air Force Base v San Antoniu v Texasu, kde byl založen druhý sklad měsíčních hornin.[4]
 2. Byly na Zem dopraveny během programu Luna – na Zem se během misí Luna 16, Luna 20 a Luna 24 dostalo na Zem přibližně 337 g měsíčních hornin.
 3. Dopadly na Zem ve formě meteoritů – před začátkem kosmického výzkumu se na Zemi mohly měsíční horniny dostat pouze jako meteority. Nebyla však žádná možnost je rozeznat od jiných meteoritů. Prvním, ale ne v době nálezu rozpoznaným, měsíčním meteoritem je Yamato 791197 nalezený 20. listopadu 1979. Prvním rozpoznaným měsíčním meteoritem je ALHA 81005 nalezený 18. ledna 1982 v Antarktidě. Od té doby jich bylo nalezeno několik desítek. Nevýhodou měsíčních meteoritů však je, že nevíme z jaké části Měsíce pocházejí.

Přehled měsíčních hornin[editovat | editovat zdroj]

Magmatické horniny[editovat | editovat zdroj]

Magmatické horniny lze na Měsíci nalézt na měsíčních mořích i pevninách.

V oblasti měsíčních pevnin jsou nejstarší horniny a můžeme je rozdělit na tři skupiny:

Magmatické horniny v oblasti měsíčních moří se podobají bazaltům, které lze nalézt na Zemi, ale liší se od pozemských čedičů nízkým obsahem alkalických prvků (hlavně sodíku a draslíku) a větším obsahem oxidu titaničitého TiO2. Podle množství TiO2 rozlišujeme tyto typy mořských bazaltů:

 • s vysokým obsahem TiO2 – obsah TiO2 je více než 9 % hmotnosti
 • s nízkým obsahem TiO2 – obsah TiO2 je mezi 1,5 % – 9 % hmotnosti
 • s velmi nízkým obsahem TiO2 – obsah TiO2 je menší než 1,5 % hmotnosti. Tyto bazalty se obsahem TiO2 podobají pozemským.

Usazené horniny[editovat | editovat zdroj]

Na Měsíci dochází k přesunům hornin a jejich usazování pouze působením dopadů meteoritů a asteroidů na jeho povrch. Vzniká tak vrstva regolitu tvořená měsíčním prachem, úlomky hornin a minerálů a drobných tektitů. Tloušťka této vrstvy je největší v oblastech měsíčních pevnin (až 25 m), v oblastech mladších měsíčních moří je slabší (kolem 5 m).

Přeměněné horniny[editovat | editovat zdroj]

Přeměněné horniny jsou na Měsíci zastoupeny ve formě brekcií, které vznikly stmelením různých typů hornin následkem dopadů meteoritů. Jednotlivé části mohou být pospojovány roztaveným a následně utuhlým měsíčním sklem.

Měsíční minerály[editovat | editovat zdroj]

Z Měsíce je známo kolem stovky minerálů, z nichž nejvíce jsou zastoupeny plagioklasy, pyroxeny a olivíny. Na Měsíci chybí minerály, které pro svoje vytvoření potřebují přítomnost vody. Byly zde ale nalezeny i některé minerály, které nebyly ze Země známy:

 • Armalcolit – Je minerálem ze skupiny oxidů, jeho chemické složení je (Fe,Mg)Ti2O5. Objeven byl v roce 1970 ve vzorcích z místa přistání Apolla 11 na okraji Moře klidu (Mare Tranquillitatis). Nachází se v rychle chladnoucích bazaltech s vysokým obsahem TiO2. Jeho název je odvozen z počátečních písmen členů posádky Apolla 11 – Neil A. ARMstrong, Edwin E. ALdrin, a Michael COLlins.
 • Tranquillityit – Jeho chemické složení je Fe8(Zr,Y)2Ti3Si3O. Také byl objeven ve vzorcích z Apolla 11 a nazván podle místa přistání.
 • Pyroxferroit – Je to minerál ze skupiny pyroxenů, který byl uměle připraven Donaldem H. Lindsleyem již v roce 1967, před jeho objevem ve vzorcích nalezených během mise Apolla 11. Jeho chemické složení je CaFe6(SiO3)7.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Lunar Meteorite: Allan Hills (ALHA) A81005 [online]. [cit. 2010-02-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-23. (anglicky) 
 2. a b Prof. Robert L. Nowack Lecture 9
 3. GABZYL, Pavel. Měsíční kameny v Čechách – díl I. (prolog) [online]. 9. 11. 2004 [cit. 2010-02-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-24. 
 4. 25 YEARS OF CURATING MOON ROCKS
 5. Byl objeven nový měsíční minerál

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)