Zarja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zarja
Modul Zarja (pohled z paluby raketoplánu Endeavour při misi STS-88)

Modul Zarja (pohled z paluby raketoplánu Endeavour při misi STS-88)

Start 20. listopadu 1998
Kosmodrom Bajkonur
Nosná raketa Proton-K
Výrobce RKK Eněrgija
Provozovatel Roskosmos
Stav Aktivní
Perigeum 341 km
Apogeum 353 km
Sklon dráhy 51,64°
Doba oběhu 91 minut
Start modulu Zarja

Zarja-FGB (rusky Заря́; „úsvit“) je první vypuštěný modul stanice ISS. Spolu s modulem Zvezda tvoří klíčovou část ruského segmentu stanice. Start modulu se oproti plánu zpozdil o dva roky a americká strana musela zajistit jeho kompletní financování. Na oběžnou dráhu ho vynesla ruská třístupňová nosná raketa Proton dne 20. listopadu 1998. Moduly podobné konstrukce se úspěšně používaly již jako součást stanic Saljut 6, Saljut 7, vojenské stanice Almaz a naposledy stanice Mir. Název Zarja měl být použit i pro první sovětskou sérii kosmických stanic, ale nakonec byl změněn na Saljut, protože první čínská družice měla také toto jméno.

Modul je vybaven dvěma hlavními motory a stabilizaci zajišťuje 24 pomocných motorků. Palivo je doplňováno zásobovacími loděmi Progress a uchovává se v šestnácti nádržích, které ho pojmou až šest tun. Přísun elektrické energie zajišťuje dvojice slunečních panelů s rozpětím 24,4 m a povrchem 28 m². Modul disponuje třemi spojovacími uzly, z čehož dva v ose modulu jsou trvale použity pro připojení ruského obytného modulu Zvezda a amerického spojovacího modulu Unity.

Význam tohoto modulu v průběhu stavby stanice postupně klesal, protože jeho funkce přebírají specializovanější moduly. Stabilizaci stanice převzal americký modul CMGs, jehož gyroskopy značně šetří zásoby paliva. O zvyšování oběžné dráhy se starají nákladní lodě Progress. Sluneční panely budou staženy, protože překáží ostatním částem stanice a dostatek energie dodají velké sluneční panely v americké části stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]