Solární panel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solární panely na střeše domu
Solární panely na střeše budovy
Tento článek pojednává o výrobě elektřiny ze sluneční energie. Možná hledáte: Solární termální kolektor – využití k ohřevu.

Solární panel je tvořen solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění elektromagnetickou energii světla v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření. Při použití organických solárních panelů vyvinutých v Izraeli by měla být účinnost až 25 %.[1] Teoretická maximální účinnost pro jeden přechod je 34 % (tzv. Shockley-Queisser limit).

Typy[editovat | editovat zdroj]

Křemíkový solární panel[editovat | editovat zdroj]

Solární články jsou tvořeny polovodičovými plátky tenčími než 1 mm. Na spodní straně je plošná průchozí elektroda. Horní elektroda má plošné uspořádání tvaru dlouhých prstů zasahujících do plochy. Tak může světlo na plochu svítit. Povrch solárního článku je chráněn skleněnou vrstvou sloužící jako antireflexní vrstva. A tak je zabezpečeno, aby co nejvíce světla vniklo do polovodiče. Antireflexní vrstvy se většinou tvoří napařením oxidu titanu. Tím získá článek svůj tmavomodrý vzhled. Jako polovodičový materiál se používá převážně křemík. Jiné polovodičové materiály, např. arsenid gallitý, sulfid kademnatý, tellurid kademnatý, selenidy mědi a india, nebo sulfidy gallia, se zatím zkoušejí. Krycí sklo chrání povrch solárních článků i před vlivy prostředí. Účinnost je 12 až 14 %, při započtení vlivu zeměpisné šířky a celoročních teplot v ČR pak do 10 %.[2] Účinnost klesá při stoupající teplotě asi o 0,4 % na každý stupeň Celsia.[3]

Fotovoltaické fólie[editovat | editovat zdroj]

Jiným typem solárních článků jsou takzvané „thin film solar cells“, neboli tenkovrstvé solární články, někdy přezdívaných fotovoltaické fólie. Fotovoltaické fólie se dají nanášet na poměrně velké plochy pomocí technologie, která je principiálně shodná s inkoustovou tiskárnou. Fotovoltaické fólie se dají tisknout v širokých a dlouhých pásech na ohebné podklady. Polovodičová vrstva je široká asi jen jeden mikrometr.

Technologie tzv. "solárního inkoustu" vyvíjí od roku 2007 například v australském Victorian Organic Solar Cell Consortium (VICOSC), která se skládá z univerzit Melbourne a Monash a vědecké a průmyslové výzkumné organizace CSIRO. Jedná se o levnou technologii, která ovšem disponuje desetkrát nižší účinností než klasické fotovoltaické panely. Podle slov společnosti by se již brzy měla objevit na komerčním trhu. [4]

Organický solární panel[editovat | editovat zdroj]

Ve stádiu výzkumu je technologie výroby sluneční energie za pomoci fotosyntézy, o kterou se pokoušejí izraelští vědci z Telavivské univerzity.[1] Novou technologií by měly být geneticky zkonstruované bílkoviny, které mají využívat fotosyntézu k výrobě elektrické energie.[1] Nové články by měly být levnější než současné křemíkové. 1 m² solárního panelu na křemíkové bázi v současné době vyjde na 200 dolarů, zatímco stejná plocha solárního panelu z geneticky zkonstruované bílkoviny (Protein Structure Initiative, PSI) vyjde na 1 dolar.[1] Větší má být i účinnost, která se má zvýšit z 12-14 % u křemíkových panelů až na 25 %.[1] Nová technologie je umožněna díky poznatkům z genetického inženýrství a nanotechnologií.

Výroba a recyklace solárních panelů[editovat | editovat zdroj]

V samých počátcích fotovoltaiky, v 70. a 80. letech, byla výroba solárních panelů energeticky nevýhodná – nedokázaly produkovat více energie, než bylo investováno do jejich vytvoření. Tato situace se změnila až v roce 2010. Dalším důležitým mezníkem je rok 2020, kdy by se mělo podařit dosáhnout rovné bilance mezi všemi solárními panely na světě – jak mezi starými energeticky ztrátovými, tak mezi těmi, které využívají nejnovějších technologií.[5] Vysloužilé solární panely je pak možno recyklovat – největší podíl na jejich hmotnosti má sklo a hliníkový rám. Součástí panelů jsou však i další materiály, které lze opětovně využít, jako například hliník, měď, sklo, plasty, křemík a vzácné kovy.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Solární panel stokrát levnější [online]. Eretz.cz, 2008-06-11 [cit. 2008-06-11]. Dostupné online. 
  2. NĚMEČEK, Ondřej. Teplotní charakteristiky fotovoltaických panelů [online]. Západočeská univerzita, 2017 [cit. 2019-09-06]. Dostupné online. 
  3. ČTK. Energetický paradox: vysoké teploty snižují účinnost solárních panelů. Euro.cz [online]. 2018-08-01 [cit. 2019-09-06]. Dostupné online. 
  4. Australští vědci vytvořili solární články, které lze tisknout (video) oEnergetice.cz
  5. Recyklace solárních panelů. Hrozí nám ekologická katastrofa? [online]. [cit. 2020-01-20]. Dostupné online. 
  6. 5 největších omylů kolem recyklace solárních panelů [online]. [cit. 2020-01-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]