Watt-peak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Watt-peak (Wp) je míra nominálního výkonu panelu fotovoltaické sluneční elektrárny v laboratorních světelných podmínkách. Nejčastěji se používá odvozená jednotka kilowatt-peak (kWp) a také megawatt-peak v souvislosti s instalovaným výkonem. Jedná se o výkon fotovoltaické elektrárny při standardních testovacích podmínkách (STC = Standard Test Conditions), které jsou: energie dopadá na fotovoltaický panel kolmo a má hodnotu E = 1 kW/m^2, průzračnost atmosféry Am = 1,5, teplota článků T = 25 °C.

Jmenovitý výkon fotovoltaického modulu je určen měřením proudu a napětí při zapojení proměnného odporu pod definovaným osvětlením. Podmínky jsou definovány ve standardu jako jsou IEC 61215, IEC 61646 a UL 1703; určená světelná intensita je 1000W/m2, se spektrem podobným světlu ze Slunce dopadajícímu na Zemi v zeměpisné šířce 35°N v létě (airmass 1.5) a teplotě buněk panelu při 25°C. Výkon je měřen proměnou odporovou zátěží v "Wp". Účinnost je určena jmenovitým výkonem děleno výkon osvětlení dopadající na modul (plocha x 1000 W/m2). Watt-peak je příhodnou jednotkou protože dovoluje porovnat jeden modul s druhým a určit instalovaný výkon a jeho přenos. Stejné měření může být použito pro větrné elektrárny, i když specifikace ideálních podmínek bude jiná.

Výstupní výkon v reálných podmínkách[editovat | editovat zdroj]

Výstupní výkon fotovoltaického systému závisí na intensitě slunečního záření a dalších okolnostech. Více slunečního záření znamená vyšší výkon fotovoltaického modulu. Ztráty mohou být zapříčiněny neideálním nasměrováním modulu (náklon a/nebo orientace) vysokou teplotou, nevyhovujícím výkonem modulu, znečištěním a přeměnou stejnosměrného proudu na střídavý. Je důležité vědět, že maximální výkon modulu může lehce překonat jmenovitý výkon kdekoliv, kde je intensita světelného záření vyšší než 1000 W/m2 (která zhruba odpovídá poledni v letním Bavorsku).