Národní park Lorentz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Lorentz
Taman Nasional Lorentz
IUCN kategorie II (Národní park)
Puncak Jaya
Základní informace
Vyhlášení1997
Rozloha25 056 km2
SprávaPHKA
Poloha
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Lorentz
NP Lorentz
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Lorentz
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státIndonésieIndonésie Indonésie
Typpřírodní dědictví
Kritériumviii, ix, x
Odkaz955 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1999 (23. zasedání)

Národní park Lorentz se nachází v indonéské provincii Papua. Se svou rozlohou 25 056 km2 je vůbec největším národním parkem v jihovýchodní Asii (definice dle politického zařazení Indonésie mezi asijské státy). Nejvyšším bodem parku je vrchol Puncak Jaya (4 884 m n. m.), který je zároveň nejvyšším bodem kontinentu Austrálie a Oceánie a je součástí tzv. Koruny planety. V roce 1999 se celý park stal součástí světového dědictví UNESCO. V těsné blízkosti západní hranice parku se nachází rozlehlý měděný a zlatý důl Grasberg, který způsobuje značné ekologické škody. Park je ohrožován nelegálním odlesňováním, těžařstvím a divokou výstavbou.

Na území parku žije několik kmenů původního obyvatelstva – Asmatové, Amungme, Nduga, Dani, Ngalik, Nkai, Kamoro a Sempan.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Park je jedinečný mimo jiné i proto, že zahrnuje řadu různých ekosystémů v různých nadmořských výškách – od plochy moře, mangrovů a sladkovodní bažiny, přes nížinný i horský tropický les až k tundře a ledovcům ve vrcholových partiích. Srážkový úhrn v nížinné části parku se pohybuje mezi 3 150 a 4 100 mm za rok, v horách pak mezi 3 500 a 5 000 mm za rok. Průměrné roční teploty na jihu (nížinná část) jsou mezi 29–32 °C, zatímco v horské oblasti jsou pod bodem mrazu.

Mezi zástupce rozmanité fauny ostrova Nová Guinea patří např. druhy: ježura australská, paježura Bruijnova, vakoveverka velkoocasá, klokan dingiso, klokan Doriův, kunovec novoguinejský. V parku bylo napočítáno na 650 ptačích druhů (např. kasuár přílbový, korunáč novoguinejský, tricha orlí, kachna krahujková, rajka žlutolaločnatá) a 320 druhů plazů (například karetka novoguinejská, krokodýl mořský, krokodýl novoguinejský). Zdejší fauna a flora však nebyly dosud dostatečně zmapovány.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]