Národní park Komodo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Komodo
Taman Nasional Komodo
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení1980
Nadm. výška81 m n. m.
Rozloha1817 km2
SprávaPHKA
Poloha
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Komodo
NP Komodo
Další informace
Webwww.komodonationalpark.org
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Komodo
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státIndonésieIndonésie Indonésie
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, ix
Odkaz609 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1991 (15. zasedání)

Národní park Komodo se nachází v souostroví Malé Sundy v indonéské provincii Východní Nusa Tenggara. Rozkládá se na třech rozlehlejších ostrovech (Komodo, Rinca a Padar) a na mnoha dalších menších ostrovech. Celková rozloha pevniny je 603 km², rozloha parku je 1817 km², protože je do ní zahrnuto i okolní moře.[1] Park byl založen v roce 1980 a v roce 1991 se stal součástí světového dědictví. Je znám především výskytem největšího ještěrovitého plaza na světě – varana komodského. Zároveň je i biosférickou rezervací.[2]

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy se nachází v biogeografickém regionu tzv. Wallacey - přechodovém území mezi orientální a australskou oblastí. Na většině kopcovité pevniny se rozléhají savany s xerofytickými zástupci flóry. V menší míře zde rostou i monzunové tropické lesy a mangrovy. Oblast národního parku patří k nejsušším v Indonésii, roční srážkový úhrn se pohybuje od 800 mm do 1000 mm. Monzunové období trvá od listopadu do březnu, suché období dubna do října. Průměrné teploty jsou v rozptylu mezi 17 °C a 34 °C.[3]

Kromě varana zde žijí např. krysa komodská, makak jávský, oviječ skvrnitý, plazi kobra monoklová a 9 druhů z rodu scinkovitých, zmije řetízková a ptáci tabon Freycinetův, tabon oranžovonohý, zoborožík přílbový, kakadu žlutolící.[3] Velmi botahý je podmořský život. Byl zde zaznamenán výskyt druhů jako např. dugong indický, plejtvák obrovský, plejtvák myšok, keporkak, vorvaň obrovský, žralok obrovský, žralok bělocípý, žralok černoploutvý, krokodýl mořský, kožatka velká, kareta pravá, kareta zelenavá a kareta obrovská. Rostou zde i mořské korály.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Komodo National Park [online]. oficiální stránky parku [cit. 2018-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-06. (anglicky) 
  2. Ecological Sciences for Sustainable Development - KOMODO [online]. Člověk a biosféra [cit. 2018-01-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b World Heritage Information Sheets - KOMODO NATIONAL PARK, INDONESIA [online]. Program OSN pro životní prostředí [cit. 2017-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-05. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]