Žralok černoploutvý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Neplést se žralokem černocípým, Carcharhinus limbatus.
Jak číst taxoboxŽralok černoploutvý
alternativní popis obrázku chybí
Žralok černoploutvý
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída paryby (Chondrichthyes)
Nadřád žraloci (Selachimorpha)
Řád žralouni (Carcharhiniformes)
Čeleď modrounovití (Carcharhinidae)
Rod Carcharhinus
Binomické jméno
Carcharhinus melanopterus
Quoy a Gaimard, 1824
Modře zvýrazněno rozšíření
Modře zvýrazněno rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žralok černoploutvý (Carcharhinus melanopterus) je druh žraloka z čeledi modrounovitých, snadno rozpoznatelný podle černého zašpičatění ploutví (zejména hřbetní a ocasní). Tento žralok dorůstá délky až 2 m a váží asi 45 kg. Je to rychlý plavec díky hydrodynamickému tvaru těla a zdržuje se převážně v mělkých vodách.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v tropických vodách Indického a Tichého oceánu. Preferuje mělké pobřežní vody na okrajích útesových říms. Byl však viděn také u ústí řek a v brakických a sladkovodních tocích. Tento druh obvykle dosahuje délky okolo 1,6 metru.

Žraloci černoploutví mají teritoriální cítění a ve stejných lokalitách se drží i několik let. Jsou to aktivní predátoři, jejich hlavní potravou jsou drobné kostnaté ryby, korýši a hlavonožci. Je o nich také známo, že se živí mořskými hady a mořskými ptáky. Podobně jako ostatní zástupci z čeledi modrounovitých je tento druh živorodý, samice rodí 2-5 mláďat v cyklech, které trvají od půl roku do dvou let. Názory na březost se rozcházejí od 7-9 přes 10-11 až po 16 měsíců. Novorození žraloci žijí v mělkých pobřežních vodách a často se zdržují ve velkých skupinách v přílivových oblastech.

Tento druh je plachý a lekavý, nebezpečí pro lidi představuje pouze zřídka v případech, kdy si splete člověka s přirozenou potravou. Mohou to být například situace, kdy se člověk brodí mělkou vodou a žralok jej pokouše do nohy. Žralok černoploutvý se loví pro své maso, ploutve a tuk, ale není považován za komerčně lovený druh. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) jej hodnotí jako téměř ohrožený. Ačkoliv zůstává druh jako celek nadále velmi rozšířen a relativně běžný, rybolov v souvislosti s pomalým reprodukčním cyklem vedl k poklesu jeho výskytu na řadě míst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blacktip reef shark na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]