Národní park Rawa Aopa Watumohai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Rawa Aopa Watumohai
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení 1989
Rozloha 1 050 km2
Poloha
Stát IndonésieIndonésie Indonésie
Ostrov Sulawesi
Souřadnice
Národní park Rawa Aopa Watumohai
Národní park Rawa Aopa Watumohai
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Rawa Aopa Watumohai je indonéský národní park, který leží na ostrově Sulawesi (Celebes) v provincii Jihovýchodní Sulawesi. Byl založen v roce 1989 a má rozlohu 1 050 km2. Nadmořská výška sahá od hladiny moře po 981 metrů. Park chrání rašelinový les Aopa, největší na ostrově, a nacházejí se zde mokřady světového významu.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

V parku je rozmanitá vegetace: podhorské deštné lesy, mangrovy, pobřežní lesy, savany a sladkovodní bažiny. Bylo zde zaznamenáno 323 druhů rostlin jako lontar vějířový (Borassus flabellifer), Bruguiera gymnorhiza, krásloplodky (Callicarpa) či železnec (Metrosideros).

Žije zde babirusa, anoa nížinný (Bubalus depressicornis) a anoa čínský (Bubalus mephistopheles) − malí vodní buvoli − a na 155 druhů ptáků, z nichž 37 je endemitních pro ostrov. Žije zde například tabon přilbový (Macrocephalon maleo), marabu indomalajský (Leptoptilos javanicus), čáp bělokrký (Ciconia episcopus), ledňáček proměnlivý (Todiramphus chloris), kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea), krahujec vínoprsý (Accipiter rhodogaster), holub manadský (Turacoena manadensis) a nikobarský (Caloenas nicobarica). Park také poskytuje útočiště populaci 170 ohrožených nesytů bílých (Mycteria cinerea). Z primátů se zde vyskytuje nártoun celebeský (Tarsius tarsier) a zranitelní makakové šedoramenní (Macaca ochreata).

V parku je také chráněno jedenáct druhů plazů, 20 druhů ryb a žijí zde také mláďata korýšů a ryb.

Lidské osídlení[editovat | editovat zdroj]

Oblast parku tradičně obývají lidé skupiny Moronenů. Během Nizozemské koloniální éry leželo v oblasti současného národního parku sedm vesnic. V padesátých letech 20. století se vesničané přestěhovali do jiných částí ostrova, ale od 70. let došlo k zpětné kolonizaci. Místní úřady však pochybovaly, zdali tito lidé pocházejí z etnika Moronenů a mají na tato území nárok a po vyhlášení národního parku se dokonce tyto lidi snažily vypudit. Roku 1997 bylo vypáleno na 175 jejich domů, o rok později dalších 88 domů. Roku 2001 bylo zničeno dalších 100 domů.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Národní park byl vyhlášen roku 1989 a roku 2011 byl označen za součást ochrany Ramsarskou úmluvou.

Hrozby pro park představuje nejegální těžba, pytláctví a sběr vajec.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rawa_Aopa_Watumohai_National_Park na anglické Wikipedii.