Keporkak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKeporkak
alternativní popis obrázku chybí
Keporkak
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádkytovci (Cetacea)
Podřádkosticovci (Mysticeti)
Čeleďplejtvákovití (Balaenopteridae)
Rodkeporkak (Megaptera)
Gray, 1846
Binomické jméno
Megaptera novaeangliae
Borowski, 1781
areál rozšíření keporkaka
areál rozšíření keporkaka
Sesterská skupina
plejtvák (Balaenoptera)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Keporkak (Megaptera novaeangliae), někdy označovaný jako plejtvák dlouhoploutvý, hrboun dlouhoploutvý, velryba hrbatá, plejtvák keporkak ad.,[2] je kosticový kytovec. Dosahuje obvykle délky 14–15 metrů a hmotnosti přes 25 tun. Má extrémně dlouhé bíle zbarvené prsní ploutve. Živí se krilem a malými rybami. Je rozšířen na většině míst světového oceánu kromě některých vnitřních moří a centrálního Severního ledového oceánu. Je znám svým zpěvem.

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

srovnání velikosti těla keporkaka a průměrného člověka

Dospělí keporkaci měří obvykle 13–16 metrů. Největší zaznamenaný jedinec měl 19 metrů. Samice jsou poněkud větší než samci. Hmotnost se pohybuje mezi 25–30 tunami, zvláště velcí jedinci mohou vážit až 40 tun. Nejvyšší odhad hmotnosti se pohybuje až kolem 90 tun, je však nepotvrzený.[3]

Na horní straně těla je keporkak temně modročerný, na spodní straně má světlejší nebo bílé skvrny. Migruje z chladných letních základen poblíž pólů, bohatých na potravu, do teplejších pobřežních mělčin v nižších zeměpisných šířkách, aby se tam pářil a rodil mláďata. Březí samice setrvávají v potravních základnách nejdéle.

Keporkak má zavalité tělo a tukový polštářek u báze hřbetní ploutve, jež má různý tvar, od skoro ploché vyvýšeniny k vysoké a trojúhelníkovité formě. Rozpětí ocasní ploutve odpovídá asi třetině délky těla s hlavou.

Za použití silné ocasní ploutve je keporkak schopen se i přes svých 25 tun hmotnosti vynořit téměř celý z vody. Pak se otáčí ve vzduchu a padá po hřbetě zpět. Jeho pád je doprovázen obrovským vodním gejzírem. Není jasné, proč kytovci tyto skoky nad hladinu provádějí. Je možné, že se snaží vyvolat silné zvukové vlny nebo tlumí podráždění kožními parazity.

Keporkaci se dožívají 45–100 let.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Skupina keporkaků při lovu
Hlava keporkaka z boku

Keporkaci se živí především v létě a přes zimu žijí ze svých tukových rezerv. Ve svých zimovištích loví jen velmi vzácně, pokud mají zvláštní příležitost. Keporkak je aktivní lovec, jehož kořistí je kril a malé či mladé ryby, které žijí v hejnech: herinci, lososi, huňáčci, makrely, tresky aj. Keporkaci útočí buď přímo nebo kořist omračují údery ploutví či ocasu do vody.

Keporkak má nejpestřejší způsoby lovu ze všech kosticovců. Jeho nejvynalézavější technika je známá jako bublinová síť. Skupina keporkaků podpluje vyhlédnuté hejno ryb a z hloubky začne vypouštět z dýchacích otvorů bubliny, přičemž se pohybuje ve spirále směrem k hladině. Průměr kruhu se neustále snižuje a nutí rybky shlukovat se stále blíže k sobě. Někteří keporkaci zároveň vydávají zvuky, které ryby rovněž zahání na dané místo. Nakonec všichni keporkaci ze skupiny vplují do hejna ryb zahnaného k hladině a namačkaného na malém prostoru, otevřou tlamy a spolykají jich co nejvíce najednou. Vodu pak z tlamy vytlačí skrze kostice.[4] Jediná další velryba, která tuto techniku používá, je plejtvák Brydeův.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Keporkaci jsou mořští savci. Proto se páří ve vodě a rodí živá mláďata, která sají mateřské mléko. Velrybí mládě má při narození váhu jedné tuny a je dlouhé 3–4 metry. Plavání se musí teprve naučit, a tak se rodí ocasem napřed, aby se neutopilo. Matka s ním vypluje nad hladinu a s další velrybou, takzvanou tetičkou, ho učí plavat. Mládě vypije za den až 200 litrů mléka (s obsahem tuku až 50 %), denní přírůstek je asi 50 kilogramů.

K rozmnožovacímu cyklu připlouvají velryby každoročně v únoru z bohatých chladných vod Atlantiku do teplých vod Karibiku.

Velrybí zpěv[editovat | editovat zdroj]

Keporkak bývá přezdíván jako zpívající velryba, protože v období námluv či páření zpívá písně trvající až 30 min (každá). Písně jsou slyšitelné lidským uchem na značnou vzdálenost. Pod hladinou jsou slyšet na vzdálenost více než 40 km. (voda lépe vede zvuk). Velrybí zpěv má své melodie, jež se mění v různých situacích. O příčinách velrybího zpěvu se vědci jen dohadují. Převládá hypotéza o dorozumívání.

Nahrávka zpěvu keporkaka za větrného dne

Nahrávka zpěvu keporkaka

Nahrávka zpěvu keporkaka
Problémy s přehráváním? Nápověda.

Rozšíření a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Keporkak při výskoku, který je pro tyto kytovce typický

Populace keporkaka se k roku 2018 odhaduje na 84 000 kusů.[5] Žijí ve všech světových oceánech v výjimkou Severního ledového, kde se vyskytují pouze občas v jeho nejjižnějších částech. Při svých cestách se velmi dobře orientují a dokáží navzdory mořským proudům plout po naprosto přímé trase.[6] Jak jsou zvířata schopna tak přesné orientace, není jasné. Uvažuje se o schopnosti vnímat magnetické pole, o orientaci pomocí Slunce i o tom, že si velryby předávají znalosti migračních tras z generace na generaci.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1965 byl veden jako ohrožený druh a jeho komerční lov je mezinárodně zakázán. Populace se přece jen za poslední desetiletí poněkud vzpamatovala, a proto od roku 1990 přešel jeho status na zranitelný a roku 2008 na málo dotčený.[5]

Od listopadu 2007 Japonsko plánovalo lovit v Jižní oceánské velrybí rezervaci (Southern Ocean Whale Sanctuary) 50 keporkaků ročně podle výzkumného programu JARPA-II. Toto oznámení vyvolalo globální protesty.[7]

Predace, vztah s jinými druhy[editovat | editovat zdroj]

Nedávno bylo zjištěno, že keporkaci cíleně zachraňují jiná zvířata před útoky kosatek. Byla například pozorována záchrana tuleně Weddellova a mláděte plejtvákovce šedého, což bylo i nafilmováno. Nejde o ojedinělé incidenty, neboť za posledních 62 let[kdy?] bylo zaznamenáno více než sto dalších případů, kdy keporkaci překazili kosatkám lov či konzumaci kořisti nebo se o to alespoň pokusili. Často při tom spolupracují v párech nebo skupinách. Toto chování nemá mezi mořskými živočichy obdobu a není dosud uspokojivě vysvětleno. Zřejmě tak preventivně chrání svá mláďata, která jsou kosatkami občas napadána, tím, že predátorům ukazují svou odhodlanost bránit menší živočichy. Možná se jim mstí za předchozí útoky na sebe. Nelze vyloučit ani jakýsi druh altruismu.[8][9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
 2. Profil taxonu druh keporkak Megaptera novaeangliae (Borowski, 1781). www.biolib.cz [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 
 3. Archivovaná kopie. dinosaurusblog.com [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-14. 
 4. Humpback Whale: Hunting Technique [online]. 2007-06-06 [cit. 2019-08-18]. Video. Dostupné online. 
 5. a b COOKE, J. G. Megaptera novaeangliae. IUCN Red List of Threatened Species [online]. 2018 [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. DOI 10.2305/iucn.uk.2018-2.rlts.t13006a50362794.en. 
 6. ŠLAJCHRTOVÁ, Leona; ČTK. Velryby se v oceánech pohybují s přesností nejlepší navigační techniky. iDnes [online]. 2011-04-26 [cit. 2011-04-26]. Dostupné online. 
 7. JAMNADAS, Bharat. Leave Humpback Whales Alone Message To Japan. www.scoop.co.nz [online]. 2007-05-16 [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 
 8. NELSON, Bryan. Humpback whales around the globe are mysteriously rescuing animals from orcas [online]. mother nature network, 2016-07-31 [cit. 2016-08-03]. Dostupné online. 
 9. BITTEL, Jason. Why Humpback Whales Protect Other Animals From Killer Whales [online]. National Geographic, 2016-08-08 [cit. 2016-08-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • CARWARDINE, Mark. Velryby, delfíni a další kytovci. Praha: Knižní klub, 2007, ISBN 978-80-242-1881-6.
 • MAZÁK, Vratislav. Kytovci. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]