Steve Lichtag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Steve Lichtag
Steve Lichtag v Tibetu
Steve Lichtag v Tibetu
Narození 4. březen 1954
Znojmo, Československo
Bydliště Praha
Povolání režisér, producent
Web http://www.lichtag.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Steve Lichtag (* 4. března 1954 Znojmo), rodným jménem Zdeněk Loveček, je český režisér, cestovatel a spisovatel.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v rodině vojenského pilota. Posléze absolvoval Literárně dramatickou konzervatoř v Brně. Jako herec působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě. Následující tři roky po studiu byl pravidelně obsazován jak ve filmech tak v normalizačních estrádních pořadech české televize. V roce 1979 odešel do USA, vyučoval herectví na Florida Academy of Dramatic Arts a tam také začal spolupracovat s divadlem Ta Fantastika. Od roku 1986 se Steve L. Lichtag začal věnovat výhradně filmu jako producent a později i jako režisér.

V roce 1988 natočil v Jihovýchodní Asii třídílný dokument Quo vadis Cambodia a v letech 1989–1991 v tehdejším SSSR šestidílný dokumentární seriál o gulazích, Sibiř-země žalu, země naděje. Od roku 1995 průběžně realizoval šestidílné tematické dílo Hledání křišťálového světa a poté dokument Carcharias – Velký Bílý, jenž měl premiéru v roce 2001 na NBC. V roce 2004 natočil další film Tanec modrých andělů o zabíjení velryb japonskými velrybáři. Snímkem Prapodivný svět z roku 2006 poukázal na kontroverzní legální elektroodlov ryb v českých řekách. Téhož roku dokončil film Mýtus jménem žralok, kde se opět vrací k tématu Velkých bílých žraloků. Zatím posledním filmem je snímek z roku 2010 Poslední lovci, který divákovi představuje drsný život na ostrově Lembata a jeho poslední tradiční lovce.

Filmové projekty Steva Lichtaga získávají podporu a záštity Ministerstev životního prostředí a zahraničních věcí. V roce 2002 napsal knihu Čekání na bílou smrt, která se stala rekordně rychle bestsellerem na knižním trhu, doposud bylo prodáno přes 20 tis. výtisků.[zdroj?] Druhá kniha Tanec modrých andělů vyšla v roce 2006, první vydání bylo rozprodáno na vánočním trhu.[zdroj?] Steve Lichtag pořádá přednášky s promítáním svých filmů, nejen pro školy a nemocnice ale i pro širokou veřejnost po celé České republice.

V roce 2004 založil Mezinárodní filmový festival „Voda – moře – oceány“, který se koná pod záštitami Ministerstva životního prostředí, primátora města Ústí nad Labem a rektora Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Spolupracuje úzce s takovými osobnostmi jako je William Parks, Dr. Erich Ritter, Jean-Michel Cousteau, Dr. Samuel Gruber, nebo Garry Atkinson.

V roce 2016 předsedal porotě mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o trvale udržitelném rozvoji Ekotopfilmu v Praze [1].

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • 2002 Čekání na bílou smrt
  • 2006 Tanec modrých andělů

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Kráčalík, "Drama před kamerou: dDobrodružství slavných cestovatelů, sportovců a filmařů," Liberec, Knihy 555, 2012.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/74392/vice-nez-80-krat-oceneny-filmar-steve-lichtag-bude-predsedat-prvnimu-ceskemu-ekotopfilm-festivalu.html