Přeskočit na obsah

Kjúšú

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kjúšú
Ostrov Kjúšú, Japonsko
Ostrov Kjúšú, Japonsko
Kjúšú
Kjúšú
StátJaponskoJaponsko Japonsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa ostrova

Kjúšú (japonsky 九州 = devět zemí/provincií – podle 9 správních provincií na ostrově)[1] je třetí největší japonský ostrov a leží nejjižněji a nejzápadněji ze čtyř hlavních ostrovů. Je považován za kolébku japonské civilizace. Dříve byl známý i pod jmény Kjúkoku (九国 = devět zemí), Činzei (鎮西) a Cukuši-šima (筑紫島).

Na ostrově o rozloze 35 640 km² žije asi desetina japonské populace, tedy 14,31 milionu obyvatel (2018).

Kjúšú je hornatý ostrov. Leží na něm největší aktivní sopka v Japonsku – hora Aso (1 592 m). Na ostrově lze najít mnoho známek tektonické aktivity, včetně mnoha horkých pramenů. Nejslavnější prameny se nacházejí na východním pobřeží ve městě Beppu a ve střední části ostrova v okolí hory Aso.

Do tzv. regionu Kjúšú (九州地方, Kjúšú-čihó) patří sedm prefektur na ostrově Kjúšú a také prefektura Okinawa.

Největším městem na ostrově podle počtu obyvatel je Fukuoka (asi 1,4 milionu), kde sídlí i Kjúšúská univerzita. Dalšími důležitými městy jsou Kitakjúšú, Kumamoto, Kagošima a Nagasaki.

Klima je na Kjúšú subtropické s vysokou vlhkostí.

Vědecký výzkum

[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově Kjúšú byly vzácně objeveny zkameněliny druhohorních dinosaurů (například krční obratel titanosauriformního sauropoda).[2]

  1. LUTTERER, Ivan. Původ zeměpisných jmen. Praha: Mladá fronta, 1976. 301 s. S. 137. 
  2. Jun-Ichiro Tatehata, Toshifumi Mukunoki & Kyo Tanoue (2023). Description of a Titanosauriform (Sauropoda, Dinosauria) Cervical Vertebra from the Lower Cretaceous Kanmon Group, Southwestern Japan. Paleontological Research. 27 (3): 350-358. doi: https://doi.org/10.2517/PR220009

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]