Prefektura Aiči

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o japonské prefektuře. O japonském leteckém výrobci pojednává článek Aiči Kókúki.
Kaligrafický symbol
Článek obsahuje japonský text.
Bez vhodného fontu nejspíš místo kandži nebo kany uvidíte otazníky, obdélníčky či jiné znaky.
Prefektura Aiči na mapě Japonska
Mapa prefektury Aiči
Satelitní snímek zátoky Mikawa

Prefektura Aiči (japonsky 愛知県, Aiči-ken) je jednou ze 47 prefektur Japonska. Nachází se v regionu Čúbu a hlavním městem je Nagoja. Je to střed metropolitní oblasti Čúkjó. K 27. dubnu 2007 měla prefektura 7 341 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byl region rozdělen do tří provincií – Owari, Mikawa a Ho. Po skončení éry Taika se provincie Mikawa a Ho spojily v jednu. V roce 1871, po zrušení systému han, byla provincie Owari (s výjimkou poloostrova Čita) stanovena prefekturou Nagoja, zatímco Mikawa se s poloostrovem Čita spojila a vytvořila prefekturu Nukata. Prefektura Nagoja byla v dubnu 1872 přejmenována na prefekturu Aiči a 27. listopadu téhož roku se spojila s Nukatou.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Prefektura Aiči leží blízko středu největšího japonského ostrova Honšú. Na jihu hraničí se zátokami Ise a Mikawa, s prefekturou Šizuoka na východě, Nagano na severovýchodě, Gifu na severu a Mie na západě. Z východu na západ je dlouhá 106 km, z jihu na sever 94 km a tvoří podstatnou část pláně Nóbi. Svou rozlohou 5 153,81 km2 zaujímá přibližně 1,36 % celkové rozlohy povrchu Japonska. Nejvyšším bodem je Čausujama (1415 m nad mořem).

Západní části prefektury dominuje Nagoja, japonské čtvrté největší město, a jeho předměstí. Východní část je osídlena méně, ale stále se v ní nachází několik významných průmyslových center. Díky silné ekonomice mezi říjnem 2005 a 2006 bylo Aiči populačně nejrychleji rostoucí prefekturou, překonávajíc Tokio o 7,4 %.

Města[editovat | editovat zdroj]

V prefektuře Aiči se nachází 35 velkých měst:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aichi Prefecture na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 35°5′ s. š., 136°59′ v. d.