Prefektura Jamagata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha prefektury Jamagata na mapě Japonska
Mapa prefektury Jamagata
Chrám Jama-dera

Prefektura Jamagata (japonsky 山形県, Jamagata-ken) je jednou ze 47 prefektur Japonska. Nachází se v regionu Tóhoku na ostrově Honšú. Hlavním městem je Jamagata.

Prefektura má rozlohu 9323,34 km² a k 1. říjnu 2004 měla 1 223 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešní prefektury Jamagata původně obývali příslušníci národa Ainu nazývaní také Ezo (蝦夷). Během období Heian (794-1185) zde vládl klan Fudžiwara (藤原). Během období Edo (1603-1867) rozkvétalo zdejší hradní město Jamagata. V roce 1649 navštívil Jamagatu slavný básník Macuo Bašó (松尾 芭蕉) během své pětiměsíční cesty po severním Japonsku. Prefektura Jamagata společně s prefekturou Akita tvořila provincii Dewa až do reforem Meidži.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Prefektura Jamagata leží v jihozápadní části regionu Tóhoku na pobřeží Japonského moře. Na jihu sousedí s prefekturami Fukušima a Niigata, na východě s prefekturou Mijagi a na severu s prefekturou Akita. Hranice prefektury Jamagata tvoří hory. Většina obyvatel je soustředěna v malé centrální nížině.

Města[editovat | editovat zdroj]

V prefektuře Jamagata je 13 velkých měst (市, ši):

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Hlavní turistickou atrakcí je chrám Jama-dera (山寺, japonsky častěji zapisovaný jako 立石寺 - riššakudži) vytesaný do úbočí hory poblíž města Jamagata.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yamagata Prefecture na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 38°26′ s. š., 140°8′ v. d.