Krokodýl novoguinejský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Krokodýl novoguinejský

Popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: krokodýli (Crocodylia)
Čeleď: krokodýlovití (Crocodylidae)
Rod: krokodýl (Crocodylus)
Binomické jméno
Crocodylus novaeguineae
(Schmidt, 1928)
Rozšíření krokodýla novoguinejského.
Rozšíření krokodýla novoguinejského.

Krokodýl novoguinejský (Crocodylus novaeguineae) je druh krokodýla obývající Novou Guineu.

Krokodýl novoguinejský je malý druh krokodýla. Délka těla u samců se pohybuje kolem 3,5 m, samice jsou menší a dorůstají kolem 2,7 m. Vzhledově se podobá krokodýlu filipínskému (Crocodylus mindorensis) a krokodýlu siamskému (C. siamensis). Ve skutečnosti byl krokodýl filipínský dlouho považován za poddruh (C. mindorensis novaeguineae) krokodýla novoguinejského, ale nedávno byl uznán jako samostatný druh. Tělo má šedohnědé s tmavě hnědými až černými skvrnami na ocase, břicho bývá světlejší. Čenich je dlouhý, poměrně úzký a spolu s dospíváním se rozšiřuje.

Žije nočním způsobem života ve sladkovodních bažinách a jezerech Nové Guinee. Ačkoli dokáže žít ve slané vodě, je v poloslaných pobřežních vodách viděn poměrně vzácně a nikdy v přítomnosti nebezpečného krokodýla mořského (C. porosus). U krokodýla novoguinejského rozlišujeme dvě populace, které od sebe odděluje horské pásmo; DNA analýza prokázala, že jsou tyto populace geneticky oddělené. Živí se převážně rybami a jinými bezobratlými, ale také obratlovci, zvláště pak obojživelníky a plazy. Mláďata se živí vodními bezobratlými a hmyzem.

Samice budují kopcovitá hnízda, do kterých zhruba 2 týdny po spáření kladou vejce. Samice severní populace kladou v období sucha, obvykle v zarostlých říčních přítocích a na plovoucích rostlinách 22 až 45 vajec. Samice jižní populace si staví hnízda na souši na počátku období dešťů a jejich hnízda jsou obecně menší než samic severní populace (ačkoli samotná vejce jsou o něco větší). Vejce se vyvíjejí zhruba 80 dní a matka snůšku po celou dobu střeží. Když se mláďata vyklubou, přivolají pištěním svou matku, která jim pomůže ven ze zakrytého hnízda. Samice dosahují pohlavní dospělosti po dosažení rozměrů 1,6 až 2 m, samci pak 2,5 m.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]